Technologická válka eskaluje. USA opět zpřísňují vývoz čipových nástrojů do Číny

USA
Autor: Nic Wood / Zdroj: Pexels

Americká vláda dokončuje aktualizované předpisy týkající se vývozu zařízení na výrobu čipů do Číny, které by měly ještě zhoršit již tak napjaté vztahy mezi Spojenými státy a Čínou. Tato pravidla, jejichž cílem je zpřísnit omezení a odstranit stávající mezery, se konkrétně zaměřují na dodávky polovodičového vybavení a pokročilých čipů umělé inteligence.

Původní omezení vývozu zařízení na výrobu čipů do Číny vstoupila v platnost 7. října 2022, což způsobilo napětí ve dvoustranných vztazích mezi oběma hospodářskými velmocemi. Aktualizované pravidlo s názvem „Export Controls to Semiconductor Manufacturing Items, Entity List Modifications“ bylo zveřejněno na internetových stránkách Úřadu pro řízení a rozpočet po typickém postupu zahrnujícím dohodu mezi různými ministerstvy včetně ministerstva zahraničí, obrany, obchodu a energetiky.Konkrétní znění nařízení prozradil anonymní zdroj obeznámený s touto záležitostí, protože vládní předpisy jsou obvykle důvěrné, dokud není dosaženo konsensu mezi dotčenými resorty. Přístup Bidenovy administrativy počítá se zveřejněním obou pravidel současně. Ačkoli se mluvčí ministerstva obchodu zdržel komentáře k této záležitosti, předpokládá se, že tato nová omezení omezí přístup Číny k důležitým nástrojům pro výrobu čipů a pokročilým čipům s umělou inteligencí z USA.

Očekává se, že zavedení těchto posílených kontrol vývozu dále napne americko-čínské vztahy. Vzhledem k již tak vysokému napětí mezi oběma zeměmi by tato omezení mohla mít dalekosáhlé důsledky pro globální technologický dodavatelský řetězec a ovlivnit průmyslová odvětví a ekonomiky po celém světě. Tento krok svědčí o odhodlání USA chránit citlivé technologie, a to i za cenu zhoršení diplomatických vztahů, v době, kdy pokrok v oblasti polovodičových technologií stojí v popředí globální hospodářské soutěže.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: scmp.com, coinmarketcap.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *