Technologický gigant sražen na kolena. Apple musí v USA přestat prodávat hodinky Apple Watch

Apple Watch
Autor: fancycrave1 / Zdroj: Pixabay

Apple vede dlouhodobý patentový spor se společností Masimo, která se zabývá lékařskými technologiemi. Z tohoto důvodu se objevily zprávy, že se Apple nyní chystá zastavit prodej hodinek Apple Watch S9 a Apple Watch Ultra 2 ve Spojených státech.

Nejedná se však o fámu, protože společnost Apple tuto zprávu právě potvrdila televizi CNN. Počínaje 21. prosincem v 15 hodin SELČ již nebudou hodinky Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2 k dispozici ke koupi na oficiálních webových stránkách společnosti Apple v USA. Rovněž zásoby v maloobchodních prodejnách společnosti Apple budou 24. prosince vyprodány bez možnosti doplnění.

V říjnu americká Komise pro mezinárodní obchod rozhodla, že společnost Apple porušila patent společnosti Masimo na pulzní oxymetr. Ten se týká používání technologie založené na světle ke snímání hladiny kyslíku v krvi. V současné době zákaz neplatí, protože rozhodnutí musí přezkoumat americký prezident Biden. Prezident má na přezkoumání rozhodnutí 60 dní, což znamená, že se tak stane nejpozději 25. prosince.

Společnost Apple však nedávno ve svém prohlášení uvedla.

„Ačkoli lhůta pro přezkum skončí až 25. prosince, společnost Apple preventivně podniká kroky k tomu, aby vyhověla, pokud rozhodnutí obstojí… Společnost Apple s příkazem důrazně nesouhlasí a využívá řadu právních a technických možností, aby zajistila, že Apple Watch budou zákazníkům k dispozici.“

Společnost dodává, že „bude pokračovat v přijímání všech opatření, aby se Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2 vrátily zákazníkům v USA co nejdříve“.

Zákulisí

Apple vede vleklý patentový spor se společností Masimo, která se zabývá lékařskými technologiemi, ohledně technologie použité v hodinkách Apple Watch. Konflikt začal v lednu 2020, kdy společnost Masimo obvinila Apple, že přetahuje její zaměstnance a porušuje její patenty za účelem vylepšení hodinek Apple Watch. Společnost Masimo podala na Apple stížnost, v níž tvrdila, že jí společnost ukradla obchodní tajemství a porušila 12 jejích patentů.

V reakci na to společnost Apple podala u Patentového soudního a odvolacího výboru (PTAB) žádosti o napadení všech 12 patentů, které jsou předmětem žaloby. V říjnu letošního roku vydala americká Komise pro mezinárodní obchod (ITC) příkaz, který by mohl potenciálně zakázat dovoz některých hodinek Apple Watch kvůli patentovému sporu. ITC zjistila, že hodinky porušují jeden z pěti patentů společnosti Masimo, které se týkají technologie pulzní oxymetrie používané v hodinkách. V důsledku toho ITC vydala zákaz dovozu hodinek porušujících patent, který měl vstoupit v platnost 26. února příštího roku.

Společnost Apple však zareagovala na tento termín dříve a po prohraném patentovém sporu pozastavila prodej dotčených hodinek Apple Watch v USA. Zákaz dovozu se netýká již zakoupených hodinek Apple Watch s funkcí měření kyslíku v krvi. Do sporu se zapojily také právní kroky u federálních soudů, přičemž společnost Apple zažalovala společnost Masimo za porušení patentu v Delaware. Konflikt se vyznačoval obviněními z kupčení se zaměstnanci, porušování patentů a využívání důvěrných informací.

Společnost Apple zastavuje prodej hodinek Apple Watch S9 a Apple Watch Ultra 2 v USA.

Společnost Apple nedávno učinila významné rozhodnutí o ukončení prodeje hodinek Watch S9 a Ultra 2 na americkém trhu. Tento krok je překvapivý, protože oboje hodinky byly uvedeny na trh teprve před několika měsíci a byly uživateli dobře přijaty. Hodinky Apple Watch S9 a Ultra 2 byly známé svými pokročilými funkcemi, jako je čip S9, gesto Double Tap a vylepšená výdrž baterie.

Dopad na trh

Ukončení výroby hodinek Apple Watch S9 a Ultra 2 bude mít na trh několik dopadů:

1. Pokles cen: Vzhledem k tomu, že modely S9 a Ultra 2 již nebudou k dispozici, mohou jejich ceny klesnout. Tím se mohou stát dostupnějšími pro spotřebitele, kteří si je dříve nemohli dovolit.

2. Zvýšená poptávka po nových modelech: S ukončením výroby modelů S9 a Ultra 2 mohou nyní uživatelé přesunout svou pozornost jinam. Ti, kteří si chtějí tyto modely koupit, se nyní budou těšit na jejich budoucí nástupce.

3. Alternativní možnosti: Spotřebitelé, kteří hledají podobné funkce a schopnosti, mohou zvážit alternativní chytré hodinky. Těmito funkcemi disponují výrobky jiných populárních značek, jako je Samsung, Fitbit, Garrmin a mnoho čínských značek.

Závěr

Ukončení výroby hodinek Apple Watch S9 a Ultra 2 znamená významnou změnu v produktové řadě společnosti Apple. Tyto modely byly při svém uvedení na trh dobře přijaty. Společnost Apple má však v této situaci svázané ruce. Společnosti nezbývá nic jiného než se podřídit rozhodnutí ITC. Spotřebitelé, kteří uvažovali o koupi těchto modelů, by nyní měli prozkoumat alternativní možnosti nebo počkat na případné budoucí verze od společnosti Apple.

Spor má významné důsledky pro trh s nositelnými technologiemi a pro používání technologie pulzní oxymetrie v chytrých hodinkách. Generální ředitel společnosti Masimo Joe Kiani zdůraznil, že společnost je právoplatným tvůrcem a vynálezcem této technologie. Výsledek patentového sporu bude mít pravděpodobně trvalý dopad. Jeho dopad se projeví ve vývoji a komercializaci technologií souvisejících se zdravím v odvětví spotřební elektroniky.

Pokud americký prezident nebude rozhodnutí soudu vetovat, bude se muset společnost Apple usnesením ITC řídit. Bude muset příslušné hodinky Apple Watch stáhnout z prodejních pultů. Společnost Apple uvedla, že zákaz se týká pouze prodeje hodinek Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2. Je tomu tak proto, že pouze tato dvě zařízení používají kontroverzní snímač pro monitorování kyslíku v krvi. Ostatních hodinek nižší třídy Apple Watch SE se opatření netýká, takže se mohou prodávat dál.

Co si myslíte o rozhodnutí ITC ohledně hodinek Watch S9 a Apple Watch Ultra 2? Dejte nám vědět své názory v komentáři níže.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: edition.cnn.com, reuters.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *