Technologie kódování dat společnosti Huawei překonala v testu podvodní komunikace NATO
Zprávy týkající se společnosti Huawei naznačují, že tato společnost překonala NATO se svou technologií kódování dat v testu podvodní komunikace. Čínský výrobce telefonů dosáhl významných výsledků oproti zastaralé technologii v domovském regionu.
Podle podrobností Čína plánuje rozšířit svou technologii bezdrátové komunikace ze vzduchu na moře. Za tímto účelem jednotka 92150 PLA (People’s Liberation Army) a univerzita v Xiamenu nedávno testovaly kódování a přenos dat pod vodou. Osoby zapojené do projektu použily polarizační váhu vyššího řádu (HPW) společnosti Huawei. HPW, uvedená na trh v roce 2017, je výkonná metoda kódování dat, která reprezentuje data v kompaktnější podobě. Funguje jako hlavní součást komunikačních zařízení.
Po připojení k podvodnímu komunikačnímu zařízení nerozděluje data a snadno je upravuje na jedinou nosnou vlnu pro přenos. To v konečném důsledku snižuje spotřebu energie a požadavky na jakékoli další složité operace. HPW nejen zjednodušuje přenos dat, ale také snižuje šum v podvodních scénářích. Společnost Huawei zařadila tuto metodu kódování dat pod polární kódy.
Ze vstupů vyplývá, že osoby zapojené do projektu uspořádaly test podmořské komunikace v Jihočínském moři (hloubka vody = 3 000 metrů). Během testu vědci připojili tuto technologii kódování dat k novému zařízení a strčili jej do vody. Do hloubky 1000 metrů umístili také hydrofon, aby zkontrolovali přenos signálu. Ve výsledku vědci zaznamenali přenos dat rychlostí 4000 bitů za sekundu z 30 km vzdálené lodi. Jeden z vědců z Xiamenské univerzity – profesor Tong Feng uvedl, že metoda kódování společnosti Huawei byla po celou dobu testu přesná a stabilní. Nakonec se podařilo vytvořit nový rekord v historii Číny.
Technologie NATO
Dříve Čína používala pro kódování dat a podpůrné komunikační zařízení NATO JANUS. Je schopen pokrýt vzdálenost 28 km s frekvencí zvukových vln 900 Hz. Používal se tedy k přenosu malého množství dat mezi zařízeními.
JANUS pracuje na technologii OFDM, která nejprve rozdělí datové toky a poté je upraví na různých nosných zvukových vlnách, aby se dosáhlo vysokorychlostního přenosu na krátkou vzdálenost. Tato technologie je však poměrně zastaralá a vyžaduje vyšší provozní výkon.
Dalším důvodem pro nahrazení technologie OFDM je, že používá poměrně složené a drahé prvky. Dále zvyšuje šum kvůli velkým vzdálenostem, což ovlivňuje výkon komunikace. Nový test podvodní komunikace mezi technologií kódování dat Huawei a protokolem NATO ukazuje, že Čína hledá sílu pro svou budoucí vojenskou a geopolitickou moc. Díky špičkovým technologiím a dronům s podporou umělé inteligence by mohla vytvořit lepší armádu pro budoucí výzvy.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: scmp.com, youtube.com