Tenhle iPhone je obchodní katastrofa. Nechtějí ho ani zarytí fanoušci

iPhone
Zdroj: Apple

V roce 2020 Apple představil řadu iPhone 12 se zbrusu novou variantou nazvanou iPhone 12 mini. Zařízení vyšlo vstříc očekávané poptávce po iPhonech s menší obrazovkou. Gigant ze Silicon Valley však zjistil tím nejhorším způsobem, že po malých iPhonech není téměř žádná poptávka. iPhone 12 mini měl malou obrazovku a malou baterii a ukázal se jako obchodní neúspěch. Přesto dal Apple mini další šanci v řadě iPhone 13. Ani o něco větší baterie však k nápravě nestačila. Zatímco mini se potýkal s problémy, Apple viděl obrovskou poptávku po variantách iPhone Pro Max a rozhodl se vyrobit verzi telefonu nazvanou iPhone 14 Plus.

Jak jasně vidíme, větší obrazovka nestačila a zařízení se chystá na další obchodní katastrofu. Apple nedokáže iPhone 14 Plus prodávat, ale co to vysvětluje? Může za to pachuť minisérie? To si vysvětlíme v tomto článku.

Koncept iPhonu 14 Plus

Apple se neúspěchem řady iPhone mini poučil, lidé nechtějí menší iPhony. Nebo přinejmenším, když je mezi malou a standardní verzí rozdíl 100 dolarů, lidé se rozhodnou pro tu druhou. Zatímco iPhony 12 a 13 mini neuspěly, větší iPhone Pro Max se ukázal jako úspěšný v poptávce i prodejích. Apple si zřejmě uvědomil, že iPhone 14 s větší obrazovkou bude fungovat lépe. Proto vydal iPhone 14 Plus s 6,7palcovou obrazovkou stejně jako iPhone 14 Pro Max.

Telefon stojí méně než varianta Pro Max, ale byly učiněny určité oběti. Nepřináší nový procesor modelu Pro Max. Místo něj dostáváme posílený Apple A15 Bionic, stejný, který pohání iPhone 13 mini. Podle analytika Rosse Younga se dodávky displeje pro iPhone 14 Plus v prosinci blížily k nule. Ano, to je pro iPhone šokující fakt.

Zákazníci za horší iPhone 14 Plus nezaplatí, a to ani ti nejvěrnější fanoušci Apple

Minulý rok přinesl drastické změny i pro řadu iPhone. Namísto toho, aby Apple přinesl stejný hardware u všech zařízení a snížil cenu v ostatních specifikacích, rozhodl se posunout standardní iPhone 14 a iPhone 14 Plus na nižší úroveň. Duo „standardních“ přístrojů přináší Apple A15 Bionic z roku 2021. Varianty Pro naproti tomu mají v roce 2022 Apple A16 Bionic. Pro většinu uživatelů je tento aspekt zlomový.

Cena iPhonu 13 mini začínala na 699 dolarech, zatímco cena iPhonu 13 byla stanovena na 799 dolarů. Díky nedostatečné výdrži baterie, která z vás udělá terč žertů, neměli lidé zájem platit 700 dolarů. Loni Apple cenu modelu mini snížil, ale cenové rozpětí 700 dolarů nechal prázdné. Značka mohla do této cenové kategorie přesunout běžný iPhone 14, ale místo toho se rozhodla ponechat jej na ceně 799 dolarů. Výsledkem je, že větší iPhone 14 Plus stojí 899 dolarů, za 100 dolarů navíc získáte verzi Pro s výraznými vylepšeními.

iPhone 14 Plus je větší a má dobrou výdrž baterie, ale to stále nestačí. Všechno to kazí jeho vlažný hardware. Společnost Apple začala rozdělovat řadu iPhone uvedením iPhonu XS, XS Max a XR. Poslední jmenovaný byl úspěšnou variantou střední třídy a v roce 2018 byl nejúspěšnějším iPhonem. V roce 2019 se Apple rozhodl všechny názvy opět změnit a přinést lepší atraktivitu řady. Značka představila modely iPhone 11, 11 Pro a 11 Pro Max. Model iPhone 11 patřil do střední třídy, ale hardwarová část byla podobná jako u ostatních dvou iPhonů. V roce 2022 Apple změnil hardware iPhonů střední třídy v drastické podobě a iPhony 14 a 14 Plus nejsou výrazně lepší než jejich předchůdci. Někteří se totiž domnívají, že iPhone 14 a 14 Plus jsou ve skutečnosti osvěžené modely iPhone 13 se satelitní konektivitou.


Nenechte si ujít:


Nudný hardware

iPhone 14 Plus přináší starý Apple A15 Bionic a nemá ani 120 Hz displej. Co se týče fotoaparátu, telefonu chybí teleobjektiv a není zde žádný druh optického zoomu a fotoaparát nemá stejných 48 MPx jako modely z řady Pro.

V neposlední řadě je nudný i vizuál. Kromě hardwarových změn učinil Apple kontroverzní rozhodnutí vylepšit u řady Pro design. Proto iPhone 14 i 14 Plus vypadají jako řada iPhone 13. Dynamický ostrov, který byl jednou z nejfantastičtějších věcí u verzí Pro, zde u běžných modelů chybí.

Cupertinská značka se snažila vytvořit levnější iPhone 14 Pro Max, ale zapomněla nabídnout vše, kvůli čemu uživatelé za tuto variantu platí 1 199 dolarů. Lidé nebudou platit 999 dolarů za nižší verzi, která vypadá jako iPhone z roku 2017 a funguje jako iPhone z roku 2021.

Zajímavost: Model Plus měl být uveden na trh jako iPhone 14 Max, ale Apple na poslední chvíli provedl změnu a rozhodl se jej nazvat Plus.

Má iPhone 14 Plus nějakou naději?

Vzhledem k tomu, co se děje, se zdá, že iPhone 14 Plus bude komerčním neúspěchem. Existuje tedy nějaká naděje? Pro řadu iPhone 14 určitě ne. Podle některých zvěstí Apple zvažuje snížení ceny základních modelů, ale pouze u iPhonu 15 a 15 Plus. Vzhledem k nízké poptávce Apple změní svou strategii a přinese základní a Plus verze za nižší cenovky. Tentokrát budou mít zařízení stejný design jako modely Pro.

Zachová si však roční zpoždění v hardwaru s Apple A16, ale přesto zvěsti poukazují na lepší fotoaparáty u všech telefonů. Ceny iPhonu 15 a 15 Plus by mohly být 699 a 799 dolarů. Pokud to nepomůže, pak se možná dočkáme toho, že se společnost varianty Plus jednou provždy zbaví.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: 9to5mac.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *