Tento vzorec „temné energie“ by mohl změnit způsob hledání mimozemského života. Máme v ruce klíč k objevení života ve vesmíru?
Jednou z největších existenčních záhad je to, zda je naše planeta v tomto vesmíru zcela sama. Je to věc, která trápí lidstvo celá staletí.
Na základě toho, co jsme pozorovali, se zdá, že jsme v tomto směru zcela jedineční. Existuje však řada možných důvodů, proč jsme nezaznamenali existenci mimozemské civilizace jinde v Mléčné dráze, a řada faktorů, které by to mohly ovlivnit, zda se objeví nebo ne.
Před něco málo přes půl století byly tyto všechny proměnné sestaveny do nástroje známého jako Drakeova rovnice, který vědcům umožnil hrát si a přemýšlet. Jedna proměnná však v Drakeově rovnici, kterou tým vedený fyzikem Danielem Sorinim z Durhamské univerzity ve Velké Británii zahrnul jako základ nového výpočtu, chybí: vliv temné energie na rychlost tvorby hvězd ve vesmíru.
„Pochopení temné energie a dopadu na náš vesmír je jednou z největších výzev v kosmologii a základní fyzice,“ vysvětluje Sorini. „Parametry, které řídí náš vesmír, včetně hustoty temné energie, by mohly vysvětlit naši vlastní existenci.“
Temná energie je neidentifikovaná síla, která způsobuje zrychlení expanze vesmíru. I když nevíme, z čeho se skládá, jsme schopni říci, kolik toho je: zhruba 71,4 procenta hmotně-energetického obsahu vesmíru je temná energie. Dalších 24 procent tvoří temná hmota, pouze zbývajících 4,6 procenta je normální baryonická hmota, látka, ze které jsou vytvořeny všechny hvězdy, planety, černé díry, prach, lidé a vše ostatní, co můžeme teoreticky vidět a čeho se můžeme dotknout.
Jedním z našich předpokladů o životě je, že potřebuje hvězdu. Možná ne, ale možnost vzniku života na těle daleko od planoucího zdroje energie je tak vzdálená, že v případě Drakeovy rovnice není užitečná. Takže za předpokladu, že hvězda je nezbytná pro život, znalost rychlosti tvorby hvězd ve vesmíru, jako je ten náš, by nám mohla říct něco o šancích na nalezení života v něm.
Hvězdy vznikají z oblaků prachu a plynu, které se zhroutí do hustých shluků, které zase nahromadí tolik hmoty, že hustota a teplo v jejich jádrech nastartují jadernou fúzi. Vnější tah temné energie hraje roli v rychlosti, s jakou se může objevit. Působí proti vnitřnímu tahu gravitace, který by jinak mohl vidět veškerou hmotu ve vesmíru kondenzovat v shlucích příliš hustých pro vznik hvězd.
Výzkumníci vypočítali tuto míru přeměny hmoty pro různé hustoty temné energie v modelovém vesmíru, aby určili nejúčinnější rychlost, kterou se mohou tvořit hvězdy. A zjistili, že nejúčinnější rychlost je, když se 27 procent hmoty ve vesmíru přeměňuje na hvězdy. Zajímavé je, že toto není vesmír, ve kterém žijeme. Náš vesmír má míru konverze 23 procent. Není to poprvé, co jsme našli důkazy, že lidstvo nevzniklo v nejoptimálnějších podmínkách pro život, což potenciálně zvyšuje šance, že se inteligentní život mohl objevit jinde ve vesmíru.
„Překvapivě,“ říká Sorini, „jsme zjistili, že i výrazně vyšší hustota temné energie by byla stále kompatibilní se životem, což naznačuje, že možná nežijeme v nejpravděpodobnějším z vesmírů.“
Existuje mnoho dalších faktorů, které mohou ovlivnit šance na vznik inteligentního života. Rychlost tvorby hvězd je pouze jedna. Jiné zahrnují počet těch hvězd, které mají planety, a počet těch planet, které mají obyvatelné podmínky. Pak jsou tu proměnné, které neznáme, například jak se dodávají stavební kameny života a spojují se do vyvíjejícího se systému.
Ale každý výzkum přináší poznatky, které nám možná jednoho dne umožní vidět větší obrázek, než jaký vidíme nyní. To nám zase pomůže zúžit, jak a kde hledat další civilizace, které mohou být rozptýleny po celé naší galaxii. „Bude vzrušující,“ říká teoretický fyzik Lucas Lombriser z univerzity v Ženevě ve Švýcarsku, „použít model k prozkoumání vzniku života v různých vesmírech a zjistit, zda některé základní otázky, které si klademe o našem vlastním vesmíru, musí být znovu interpretovány. .“
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: eurekalert.org, academic.oup.com, sciencealert.com, ChatGPT AI