Úlomek asteroidu odhalil známky života. I když to vypadá nadějně, tak opak je pravdou
Už pár let víme, že ve vesmíru probíhají složité chemické reakce. Organické molekuly byly už dávno detekovány v chladných molekulárních mracích a dokonce jsme už v několika asteroidech našli cukry a aminokyseliny, takzvané „stavební kameny života“.
Surové ingredience pozemského života jsou ve Vesmíru zcela běžné a meteority a komety mohly dokonce osévat Zemi těmito ingrediencemi celé miliony let. Tato myšlenka není kontroverzní. Existuje však radikálnější myšlenka, že Země byla naseta nejen stavebními kameny života, ale i životem samotným.
Je známá jako panspermie a nedávná studie vrátila tuto myšlenku zpět do populárně vědeckých kruhů. Studie je ale jemnější a zajímavější, než naznačují některé titulky. Panspermie se stala populární v letech 1800 a 1900, kdy vyšlo najevo, že život na Zemi vznikl překvapivě až nečekaně brzy. V geologickém měřítku se buněčný život objeví téměř jakmile se Země ochladí natolik, aby ho udržela.
Vzhledem ke složitosti DNA a živých buněk, jak se něco takového mohlo, tak rychle vyvinout? V modelu panspermie se život vyvíjel buď ve vesmíru nebo na nějakém vzdáleném světě a byl přenesen na Zemi v rámci asteroidů nebo komet. Víme, že některé živé věci mohou přežít drsné vakuum vesmíru, takže možná máme nějaký mimozemský původ.
Existují však důvody ke skepsi. Za prvé, přechod z organické chemie na biologickou může být pozoruhodně rychlý a jednoduchý. I když se zdá, že se život na Zemi objevil náhle, může to být přesně naopak. Bez příkladu nového mimozemského života to prostě nevíme a nemůžeme to s ničím porovnat.
A zatímco život může přežít ve vesmíru po omezeně dlouhou dobu, není pravděpodobné, že přežije miliony let, které by asteroidu trvalo proletět Sluneční soustavou, natož pak miliardy let, které by trvala cesta mezi celými hvězdnými systémy.
Přesto by jedním krokem k prokázání panspermie bylo shromáždit materiál z asteroidu a zjistit, že má život, a to je přesně to, co zjistila tato nejnovější studie. Mise Hayabusa2, která byla zahájena v roce 2014, přistála na malém asteroidu jménem Ryugu v roce 2018 a vrátila vzorek materiálu na Zemi v roce 2020. Vzorek byl po celou dobu udržován sterilní, hermeticky uzavřený pro cestu zpět a otevřen pouze v čistém prostoru pomocí sterilizovaného zařízení.
Vzorek byl tak čistý a nekontaminovaný, jak jsme jen mohli získat. Když tým připravil vzorek a podíval se na něj pod elektronovým mikroskopem, našel tyčinky a vlákna organické hmoty v souladu s mikrobiálním životem. Jinými slovy, tým našel život na asteroidu.
Až na to, že pravděpodobně ne.
Jedna věc, kterou je třeba mít na paměti, je, že mikrobiální život je neuvěřitelně robustní. Existuje všude a rychle se šíří. Ty věci můžete najít v jádrech jaderných elektráren, v horkých tepelných průduchách a v nejčistší čisté místnosti. A i když něco sterilizujete, mikrobiální život si najde cestu.
Když tým našel na svém vzorku život, první věc, kterou udělal, bylo pátrání po důkazech kontaminace a našlo se spoustu důkazů. Pro začátek, distribuce velikosti organických tyčinek a vláken nalezených ve vzorku je konzistentní s těmi, které běžně ukládá pozemský život.
Jejich data také nalezla důkaz o období růstu a poklesu v délce asi pěti dnů, což je také v souladu se životem na Zemi. Pokud by se vzorky Ryugu skutečně vyvinuly mimo Zemi, byly by od nás geneticky odděleny miliony nebo miliardy let. Jejich velikost a rychlost růstu by neodpovídaly našim běžným mikrobům. Takže nejlepší vysvětlení je, že se vzorek kontaminoval navzdory našemu nejlepšímu úsilí.
I když studie nepodporuje model panspermie, říká nám dvě důležité věci. První je, že naše sterilizační postupy jsou pravděpodobně nedostatečné. Možná jsme už neúmyslně rozšířili život na Měsíc a Mars. Druhým je, že asteroidy mají organické materiály, které by mohly udržet pozemský život. To je dobrá zpráva, pokud se chceme usadit jinde ve Sluneční soustavě. Pozemský život možná nezačal ve vesmíru, ale mohl tam docela dobře skončit.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: universetoday.com, universetoday.com, lastsmilepartner.fr