TikTok odhalil svůj algoritmus čínským úřadům

TikTok
Čínská vlajka / Autor fotografie: PublicDomainPictures / Zdroj fotografie: Pixabay

V Číně došlo k až k neuvěřitelné události – místní technologičtí giganti vůbec poprvé úřadům poskytli informace o tom, jak fungují jejich algoritmy. Mezi nejznámější z těchto společností patří ByteDance nebo Tencent. První jmenovaný je tvůrcem populární sociální sítě TikTok, kdežto Tencent vytvořilo „pouze“ WeChat. Odborníci se k tomuto kroku staví spíše záporně, jelikož nevylučují, že taková opatření jsou teoreticky schopna ohrozit přísně střežená firemní tajemství.

V pátek místní regulační úřad v Číně zveřejnil seznam 30 algoritmů, které využívají společnosti jako Alibaba nebo Meituan ke sběru uživatelských dat. Pomocí těch vytváří personalizovaná doporučení a spravují obsah. Veřejnosti jsou k dispozici pouze stručné popisy algoritmů, ale úřady obdržely mnohem podrobnější informace. Algoritmy, které doporučují obsah na různých sociálních, jsou často považovány za tajnou funkci, která je zásadní pro upoutání pozornosti uživatelů a řízení obchodního růstu. Čínské společnosti však nemají na výběr – podle webu Bloomberg v březnu v Číně v reakci na stížnosti na zneužívání dat byl přijat zákon, který internetovým společnostem ukládá povinnost zveřejňovat informace o takových nástrojích.


Nenechte si ujít:


Mechanismy, které určují principy odvětví, jsou v nejpřísnější tajnosti. Je překvapením, že v Číně nedokázali technologičtí giganti uhájit svá tajemství před úřady, mezitím, co ve Spojených státech ano. Tam si společnosti Meta a Alphabet ponechaly právo takové informace nezveřejňovat.

Je možné, že si čínský úřad pro kyberprostor v budoucnu vyžádá více než základní informace, ale to zas bude otázkou, jak se k tomu dané společnosti postaví. Nicméně, v tuto chvíli všechny procesy mezi společnostmi a úřady probíhají hladce.

Překvapilo mě, že je Čína v tomto ohledu o tolik transparentnější než Spojené státy. A jak to vnímáte vy? Myslíte, že je dobře, když nevíme, jak algoritmus od Googlu funguje?

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *