TSMC rozšiřuje výrobu svých 3nm čipů tak, aby dokázalo uspokojit rostoucí poptávku

TSMC
Autor: Jeremy Waterhouse / Zdroj: Pexels

TSMC je předním výrobcem těch nejlepších čipů na světě. V minulosti si u něj svoje služby objednával také Huawei, ale to kvůli sankcím skončilo, a tak zbyl tchajwanskému gigantovi „pouze“ Apple, pro který vyrábí pokročilé 3nm čipy. Po těch se poslední dobou začíná zvyšovat poptávka ze všech stran, a tak společnost musela rozšířit své kapacity, aby dokázala uspokojit stále rostoucí poptávku po špičkových procesorech.

V roce 2023 byl primárním zákazníkem pro TSMC Apple, který potřeboval 3nm čipy do jeho nové řady iPhone 15. Nicméně důležité byly pro tchajwanského giganta také společnosti jako Qualcomm, MediaTek NVIDIA a Intel. Aby společnost dokázala objednávky od všech pokrýt, tak musela zvýšit svou měsíční produkci na 100 000 kusů 3nm čipů. První generace čelila problémům s 3nm výrobou čipů, ale přes to se už TSMC dostalo. Bohužel jde o faktory, který rozjezd zpočátku mohly zpomalit, což může být i jeden z důvodů, proč nyní společnost musela rozšířit výrobu.

Vylepšený proces výroby druhé generace 3nm čipů od TSMC nabízí větší výkon za nižší cenu, což by se mohlo projevit také do konečné ceny smartphonu. Takové podmínky pravděpodobně vedly ke zvýšení zájmů klientů, což znamená zvýšení poptávky. Jestli tchajwanský gigant zvládne uspokojit úspěšně rostoucí poptávku a zároveň bude zavčasu řešit potencionální výzvy, tak to významně ovlivní jeho obchody v pozitivním slova smyslu.

SMIC chce TSMC dohnat

V souvislosti s TSMC se i SMIC chystá na něco nového, a to konkrétně výrobu 5nm čipů, který TSMC vyrábělo už dávno před rokem 2024. Nicméně pro Čínu se jedná o velký úspěch, protože ještě před třemi lety se tam vyráběly pouze 14nm čipy. Dokonce je to trnem v oku pro Spojené státy, které Huawei v jednom kuse sankciují tak, aby nedokázal být soběstačný, ale to se prozatím nedaří.

Každopádně, není moc pravděpodobné, že SMIC, potažmo Huawei, TSMC dožene. Jen přeci se jedná o polovodičového giganta, který neustále roste.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, n.news.naver.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *