Ukrajinská armáda používá na ovládání kulometů herní konzole. Jak toho docílila?
I když to zní celkem bláznivě, tak se jedná o holý fakt. Pokud jste herním nadšencem, tak vás asi zarazilo, že se herní konzole používají v tvrdých bojích. Při bojích na Ukrajina se začala poslední dobou hojně používat herní konzole Steam Deck. Není to samozřejmě kvůli tomu, že by se chtěli vojáci v zákopech zabavit. Ale herní konzole jim v pravou chvíli může zachránit i život.
Mnohá ukrajinská média přišla s tím, že jsou na Ukrajině ve válečném konfliktu používané herní konzole. Například ukrajinská zpravodajská služba zveřejnila několik snímků, kdy jeden z vojáků obsluhuje dálkově ovládaný palebný komplex. Na tom by nebylo nic zvláštního, protože na Ukrajině stále probíhá děsivá válka. Bystrému oku ovšem neunikl fakt, že okolo kulometu se pohybuje muž s herní konzolí v ruce.
Díky tomu se vznesla řada otázek, jak tyto konzole ve finále fungují. Vzhledem k tomu, že Steam Deck je poměrně otevřená platforma, tak nic nebrání tomu, aby se z ní stal například dálkový ovladač k palebnému komplexu. Kulometná věž se jmenuje „Sablya“ a jedná se částečně o „automatizované dálkově ovládané“ zařízení, což do jisté míry naznačuje, že by věž mohla fungovat s určitým stupněm autonomie.
Herní konzole zachraňuje životy
Proto se dá předpokládat, že pomocí konzole Steam Deck. Se dá věž jednoduše přepnout například do manuálního režimu, který může sloužit ke sledování cíle, případně ke spuštění střelby. Tyto kroky by podle řady programátorů nebylo na Steam Decku naprogramovat. Díky těmto pokročilým technologiím se dá předpokládat, že kulometná věž bude co nejrychleji a nejefektivněji vykonávat svou práci. Kulometná věž může být vybavena řadou různých zbraní a je například schopna likvidovat i nízko letící drony
Mnoho lidí si lámalo hlavu, jak je to vůbec možné, že herní konzole může takto posloužit. Přitom vysvětlení je celkem jednoduché. Jedná se o celý počítač s obrazovkou, který má k dispozici plnohodnotný desktopový režim Linuxu. Když to vezmeme velmi jednoduše, tak se to na ovládání příliš neliší od toho, když voják sedí u notebooku jakékoliv jiné značky, jen je to o něco výrazně lépe přenosnější.
Vzhledem dlouhému dosahu, který Steam Deck nabízí je to i bezpečné. Ukrajinská média uvedla, že voják může být až 500 metrů od kulometné věže. Díky tomu se výrazně zvyšuje bezpečnost ukrajinských vojáků, kteří jsou přímo v bojové oblasti.
Nenechte si ujít:
Společnost Valve, která za konzolí Steam Deck stojí se zatím k těmto novým informacím nevyjádřila. Na druhou stranu je velmi nepravděpodobné, že by společnost Valve souhlasila s tím, aby ukrajinská armáda užívala Steam Deck k tomuto účelu. I když vzhledem k současné válečné situaci a možnostem Steam Decku tomu může společnost Valve jen velmi těžko zabránit.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: tomshardware.com, gamingonlinux.com