USA mají strach a kopou kolem sebe. Chystají další sankce na čínský průmysl

USA
Autor fotografie: Henrikas Mackevicius / Zdroj fotografie: Pixabay

Navzdory změně vlády se zdá, že USA pokračují ve své politice, která je namířena proti Číně v novém druhu „studené války“. Podle posledních zpráv agentury Reuters připravuje Bidenova administrativa nový významný krok, který má zabránit tomu, aby čínský průmysl rostl více než ten z USA. Bílý dům zřejmě připravuje nový soubor sankcí, které mohou zastavit vývoz polovodičů s výrobní technologií pod 14 nm se schopností umělé inteligence a také nástrojů pro výrobu čipů. Zdá se, že jde o přímou reakci na nedávný pokrok čínského polovodičového průmyslu.

Po omezení společnosti Huawei jsme byli svědky toho, jak čínské společnosti přistoupily k posílení výrobních kapacit čipových sad v zemi. Čínská vláda navíc zvažuje přísná opatření, která mají společnosti přimět k investicím do čínských čipů. Zdá se však, že Spojené státy jsou odhodlány čínskému růstu v této oblasti zabránit.

Ministerstvo obchodu již rozeslalo dopisy některým velkým společnostem v tomto odvětví, které spolupracují s Čínou a dodávají čipy čínským společnostem. Mezi tyto společnosti patří velká jména jako NVIDIA, AMD a Intel. Většina společností již tyto dopisy vzala na vědomí. Jejich představitelé se však k případu stále nechtějí vyjádřit. Podle všeho budou muset americké společnosti spolupracovat s Čínou až poté, co jim to schválí ministerstvo obchodu. Spojené státy tedy zpřísňují podmínky pro podnikání, ale úplně společnostem spolupráci s Čínou nezakazují. Určitě to však těmto společnostem přinese starosti navíc a přiměje je to zvážit některé faktory, než budou v jednáních s Čínou pokračovat.


Nenechte si ujít:


Americké společnosti budou muset žádat o licence, aby mohly obchodovat s Čínou.

Za zmínku stojí, že novou politiku budou muset dodržovat pouze společnosti, které k tomu obdrží vyzvání. Ministerstvo obchodu nicméně spolupracuje s Bidenovou administrativou na přípravě pravidel, která se budou týkat celého odvětví. Jakmile to bude oficiální, pak bude situace pro všechny společnosti obchodující s Čínou na území čipů složitější. Mezi další společnosti, které se budou muset novým pravidlům podřídit, patří například Dell, HP a Super Micro Computer. Ty sice nejsou výrobci čipů, ale také jim může být přístup do Číny odepřen kvůli používání amerických čipů.

To samozřejmě představuje pro čínský průmysl nové výzvy. Místní průmysl je sice odhodlán zvýšit své úsilí v této kategorii, ale stále je na míle vzdálen od dominantních hráčů v této oblasti. V současné době mají v této kategorii dominantní postavení USA, Jižní Korea a Tchaj-wan. To by dokonce mohlo vést k novému kolu napětí mezi Čínou, Tchaj-wanem a USA. Situace se rozhodně nezlepšuje. Bidenova administrativa zřejmě dokonce hledá podporu u spojenců, aby byl zákaz účinnější.

Z nedávných zpráv vyplývá, že USA zvažují úlevu pro společnost Huawei. Nevíme však přesně, zda tato „úleva“ bude opravdu skutečná.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *