V prosinci začne velké mazání Google účtů. Společnost vydala další varování

Google účet
Autor: diedryreyes3456 / Zdroj: Pixabay

V e-mailech rozeslaných o víkendu společnost Google znovu varovala své zákazníky, že 1. prosince 2023 začne mazat neaktivní účty. Společnost bude toto pravidlo uplatňovat pouze u účtů, které nebyly použity nebo přihlášeny během dvou let, ale nejprve uživatele upozorní, že jejich účty mohou být odstraněny.

„Pokud je váš účet považován za neaktivní, zašleme vám několik e-mailů s připomenutím, a to jak vám, tak vašim e-mailům pro obnovení (pokud jste nějaké poskytli), než podnikneme jakékoli kroky nebo odstraníme jakýkoli obsah účtu. Tyto upomínkové e-maily budou rozeslány nejméně 8 měsíců předtím, než bude na vašem účtu provedena jakákoli akce,“ uvádí se v e-mailu společnosti Google.

Jakmile je účet Google odstraněn, nebude možné přidruženou adresu Gmail použít pro vytvoření nového účtu Google.

Nejjednodušší způsob, jak udržet účet Google aktivní, je přihlásit se alespoň jednou za dva roky. Pokud jste k účtu Google přistupovali během posledních dvou let, bude považován za aktivní a nebude podléhat vymazání.

Mezi další způsoby udržování stavu aktivity účtu patří čtení nebo odesílání e-mailu, používání Disku Google, stahování aplikací z Obchodu Play, používání vyhledávače Google a sledování YouTube během přihlášení, sdílení fotografií nebo používání funkce Přihlášení pomocí Google u služeb třetích stran.

Pravidlo má také určité výjimky, mezi které patří účty Google s aktivitou na YouTube (kanály, videa nebo komentáře), držení dárkové karty s peněžním zůstatkem, které publikovaly aplikace v obchodě Google Play.

Google účet bude odstraněn, aby se zabránilo zneužití ze strany aktérů hrozeb

Společnost poprvé varovala zákazníky, že změnila zásady pro neaktivní účty už v květnu, kdy Ruth Kricheli, viceprezidentka společnosti Google pro správu produktů, uvedla, že delší období nečinnosti může naznačovat, že účty byly kompromitovány.

„Je to proto, že zapomenuté nebo neudržované účty se často spoléhají na stará nebo opakovaně používaná hesla, která mohla být kompromitována, neměla nastaveno dvoufaktorové ověřování a uživatelé je méně kontrolují,“ uvedla Kricheliová.

„Naše interní analýza ukazuje, že u opuštěných účtů je nejméně 10x menší pravděpodobnost, že budou mít nastaveno dvoufázové ověřování, než u aktivních účtů.“

Po kompromitaci mohou aktéři hrozeb využívat účty Google k široké škále škodlivých účelů, od krádeže identity až po rozesílání spamu nebo phishingových e-mailů.

„Chceme chránit vaše soukromé informace a zabránit neoprávněnému přístupu k vašemu účtu, i když už naše služby nepoužíváte,“ upozorňuje Google v e-mailech, které o víkendu rozeslal uživatelům.

Google však uživatelům umožňuje stáhnout si svá data pomocí služby Google Takeout a poskytuje funkci známou jako Správce neaktivního účtu, která pomáhá plánovat, co se s účtem stane po určitou dobu nečinnosti.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: forbes.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

3 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *