Vědci NASA byli překvapeni, když otevřeli vzorek prachu z asteroidu Bennu

NASA
Autor: Terranaut / Zdroj: Pixabay

NASA je zatím velmi zdrženlivá, co se týče ukázky asteroidu Bennu, ale drobky informací, kterými nás škádlí, naznačují, že půjde o pořádný nářez.

Podle příspěvku na blogu NASA probíhá prvotní úprava vzorků pomaleji, než se očekávalo, ale z toho nejlepšího důvodu. Vnitřek kanystru a vnější stranu hlavice pro odběr vzorků obsahuje tolik prachu, že demontáž je o něco složitější, než si tým původně myslel.

„Úplně nejlepším ‚problémem‘ je to, že materiálu je tolik, že jeho sběr trvá déle, než jsme očekávali,“ říká zástupce vedoucího kurátorů OSIRIS-REx Christopher Snead z Johnsonova vesmírného střediska NASA. „Mimo hlavici TAGSAM je spousta hojného materiálu, který je zajímavý sám o sobě. Je opravdu velkolepé mít tam všechen ten materiál.

https://twitter.com/LMSpace/status/1706767770757558369

AGSAM je zkratka pro Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism a označuje robotickou ruku, s jejíž pomocí sonda OSIRIS REx natáhla ruku a popadla hromadu hlíny z asteroidu Bennu, který byl po sedmileté misi konečně koncem září dopraven na Zemi.

Hlavice TAGSAM byla zapečetěna v nádobě na vzorky, kterou sonda OSIRIS-REx vysadila na Zemi při průletu k jinému asteroidu. Většina vzorku je obsažena v hlavici TAGSAM, která zůstává uzavřená. Než však byla hlavice po odběru vzorku před třemi lety uložena do kanystru, vědci z ní viděli unikat částečky prachu. Proto očekávali, že když 26. září sejmou víko, najdou v kanystru nějaký prach.Neočekávali, jaké množství najdou. Část z něj se dostala do nadšených rukou vědců NASA, kteří provádějí první rychlou analýzu, aby zjistili, z čeho se Bennu zhruba skládá. To poskytne solidní základ pro pokračující výzkum, jakmile bude z hlavice TAGSAM vyzvednut objemný vzorek.

Tato počáteční analýza zahrnuje skenovací elektronovou mikroskopii, infračervená měření a rentgenovou difrakci. NASA uspořádá 11. října v 11:00 SELČ tiskovou konferenci, na které budou zveřejněny výsledky a první snímky vzorku.

Zatím se nedozvíme žádné skutečně podrobné vědecké poznatky, to si vyžádá ještě více času, ale očekává se, že nám odhalení prozradí některé základní informace o malém asteroidu bohatém na uhlík, jehož složení by mělo odhalit mnohé o zrodu Sluneční soustavy.

Uvnitř hlavice TAGSAM čeká odhadem 250 gramů prachu z Bennu, ale podle NASA si otevření vyžádá trochu více času. V následujících týdnech bude kontejner přemístěn do nového specializovaného boxu, aby mohla být demontáž bezpečně dokončena.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: sciencealert.com

Průměrné hodnocení 2.5 / 5. Počet hodnocení: 38

Zatím nehodnoceno.

5 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *