Jste mezi nimi? V roce 2022 bylo ukradeno několik stovek milionů uživatelských dat
Bezpečnost uživatelských dat je to, na čem by mělo záležet drtivé většině firem v 21. století. Za minulý rok jsme mohli vidět několik desítek různých článků o tom, které společnosti byla data zrovna ukradena a to včetně Twitteru, WhatsAppu a Facebooku. Nejnovější zpráva Identify Theft Resource Center nejen ukazuje žalostný stav bezpečnosti našich dat, ale také nám dává jakousi naději. A to z toho důvodu, že počet úniků se snížil, ale i přesto je obrovský.
Úniky uživatelských dat 6 let stoupaly, ale to skončilo s minulým rokem. V tom bylo až o 42 % méně krádeží než v předchozím roce. Nicméně, i přesto uniklo přes 422 milionů citlivých údajů, což rozhodně není zanedbatelné číslo. Ve skutečnosti je totiž ještě mnohem vyšší. Mnoho technologických společností podrobnosti jejich úniků ani nezveřejní.
Nenechte si ujít:
Dle statistik je podrobných pouze 34 % firem. To je špatně, jelikož pak ostatní, nenapadené podniky, nemohou podniknout správná opatření, aby tomu zabránily i u sebe. Výsledkem je pouze to, že hackeři pak mají více šancí získat uživatelská data. Za zmínku určitě stojí to, že více než polovině uživatelů byla data odcizena z Twitteru. Mezi další „oblíbené“ společnosti hackerů patří Neopets, AT&T, Cash App a Beetle Eye.
Relativně dobrou zprávou je aspoň to, že ve většině případů byla odcizená data omezena na jméno uživatele a jeho rodné číslo. Nicméně, vyskytly se i případy, kdy odcizené údaje obsahovaly ještě více informací o uživateli.
V tuto chvíli se nedá tvrdit, že snižující se trend bude trvat i v roce 2023. Je tedy lepší jednat zodpovědně a pořádně chránit svá data, než se spoléhat pouze na technologické společnosti. K tomu vám může hodně pomoci dvoufázové ověřování nebo mít silná hesla.
Stali jste se někdy obětí úniku bezpečnostních dat nebo se tomu šťastně vyhýbáte? Dejte mi to vědět do komentářů.
Autor: Adam Vilkus
Zdroj: gizchina.com