Historická událost. Americká FCC udělila první pokutu za kosmický odpad

kosmický odpad
Autor: SpaceX-Imagery / Zdroj: Pixabay

Vláda Spojených států udělila vůbec první pokutu soukromé společnosti, která zanechala na oběžné dráze vesmírné trosky. Federální komise pro komunikace (FCC) udělila společnosti Dish Network pokutu ve výši 150 000 dolarů. Pokuta byla udělena za to, že společnost Dishish řádně nezlikvidovala jeden ze svých satelitů, čímž porušila pravidlo FCC o boji proti kosmickému odpadu.

Podle americké FCC by selhání satelitů, jako je Dish, mohlo také zvýšit riziko poškození satelitních systémů. Mohly by rušit americké pozemní a vesmírné systémy.

„Jedná se o průlomové urovnání, které jasně ukazuje, že FCC má silné donucovací pravomoci a schopnosti prosazovat svá kriticky důležitá pravidla pro kosmický odpad,“ uvedl v tiskové zprávě Loyaan A. Egal, ředitel úřadu FCC pro prosazování pravidel.

Situace je celkem vážná

Kosmický odpad se stává pro provozovatele družic stále naléhavějším problémem. Odhaduje se, že na oběžné dráze Země se nachází téměř 700 000 kusů nekontrolovaného odpadu většího než 1 cm. Tyto objekty mohou představovat riziko srážky s aktivními družicemi, Mezinárodní vesmírnou stanicí nebo jinými kusy odpadu. To by mohlo dále zvýšit riziko dalších srážek ve vesmíru. Až donedávna bylo družicové odvětví do značné míry ponecháno na samoregulaci dodržování předpisů.Pokuta

Společnost Dish Network dostala pokutu za to, že nedokázala deorbitalizovat svůj satelit EchoStar-7. Družice byla vypuštěna v roce 2002 a byla výslovně vyňata z pravidla FCC požadujícího minimální likvidační oběžnou dráhu. FCC uvedla, že společnost Dish v rámci urovnání souhlasila se zaplacením pokuty ve výši 150 000 USD. Pokuta je za to, že společnost Dish nevystrčila svou družici na vyšší oběžnou dráhu. FCC v dohodě uvedla, že „orbitální odpad ve vesmíru ohrožuje národní pozemní a vesmírné komunikační systémy tím, že zvyšuje riziko poškození satelitních komunikačních systémů“.

Reakce společnosti Dish

Společnost Dish reagovala ve svém prohlášení. Uvedla, že se jedná o „starší satelit, který byl výslovně vyňat z pravidla FCC vyžadujícího minimální likvidační oběžnou dráhu“. Společnost rovněž uvedla, že FCC netvrdí, že by družice „představovala jakékoliv bezpečnostní riziko pro orbitální odpad“. Společnost dále tvrdí, že má „dlouholeté zkušenosti s bezpečným provozem velké flotily družic a bere vážně své povinnosti držitele licence FCC“.

Situace bude zřejmě stále častější

Rozhodnutí FCC udělit vůbec první pokutu za kosmické smetí představuje významný krok v úsilí agentury o regulaci satelitní politiky a zmírnění rizik, která kosmické smetí představuje. Vzhledem k tomu, že počet družic na oběžné dráze stále roste, je pravděpodobné, že problém kosmického smetí bude ještě naléhavější, a opatření FCC může sloužit jako varování pro ostatní provozovatele družic, aby brali své povinnosti vážně.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: ithome.com, bbc.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *