Věříte svému partnerovi? Více než třetina Čechů a Češek prošla svým partnerům telefon

telefon
Autor fotografie: Niek Verlaan / Zdroj fotografie: Pixabay

Myslíme si, že globálního lídra v oblasti digitální bezpečnosti a ochrany soukromí společnost Avast, představovat nemusíme. Tento bezpečnostní gigant a zároveň člen Koalice proti stalkerwaru, ve svém nejnovějším průzkumu zjistil, že neuvěřitelných 36 % mužů a 37 % žen prohledalo svým partnerům a partnerkám jejich telefon.

Jistě se s tím každý, minimálně jednou za život setkal. Další čísla z průzkumu tvrdí, že více než tři čtvrtiny dotázaných, tedy (78 %) z nich k tomu přitom neměly svolení (76 % dotázaných mužů a 80 % dotázaných žen). Většina dotázaných (64 %) věří, že k přístupu do telefonů svých partnerů neměla bez svolení žádné právo.

Vždycky je v tom zvědavost a nejistota

Samozřejmě nutno říci, že „Žádná forma špehování není přijatelná a každý nevyžádaný přístup do zařízení je narušením soukromí,“ říká bezpečnostní ředitelka Avastu Jaya Baloo a vysvětluje: „Kromě toho je velmi tenká hranice mezi šmírováním a stalkingem.

Lidé, kteří svým polovičkám prošli telefon, byli ve 27 % případů jen zvědaví. Dalších 9 % však chtělo vědět, kde se jejich partner či partnerka zrovna nachází, a 2 % respondentů chtěla svému partnerovi nebo partnerce nainstalovat do telefonu bez jejich vědomí sledovací aplikaci.

Podezření, že jim jejich partner prošel telefon, má necelá čtvrtina dotázaných (24 %). Z těchto lidí 34 % uvedlo, že si ve svém zařízení všimli nějakých změn, 31 % se partner sám přiznal a 25 % jej přistihlo přímo při činu. Pokud se nad tím zamyslíte, tak si uvědomíte, že jde skutečně o vysoká čísla.

telefon
Autor fotografie: Pexels / Zdroj fotografie: Pixabay

Téměř vždy to končí hádkou

Lidé, kteří prohledali svým protějškům telefon, ve 40 % případů zjistili, že před nimi jejich partner či partnerka něco skrývá. Pochopitelně to nemůže dopadnout jinak, a proto téměř polovina (46 %) respondentů pak přiznává, že se kvůli tomu, co objevili ve smartphonu, s partnery pohádala.

Lidé partnerům nejčastěji prozkoumali aplikace na posílání zpráv (58 %), sociální sítě jako Facebook nebo Instagram (41 %) a záznamy telefonních hovorů (32 %). Lidská zvědavost je nekonečná. Bohužel to v těchto situacích může vést až k úplnému rozbití fungujícího vztahu.

Hádka telefon
Autor fotografie: Ryan McGuire / Zdroj fotografie: Pixabay

Řada uživatelů si svůj smartphone nechrání heslem

Když chcete partnerovi či partnerce prozkoumat telefon, tak nemusíte použít žádné zákeřné metody, případně prolamovat silná hesla. Vzhledem k tomu, že 22 % dotázaných znalo heslo své polovičky, protože už jim je v minulosti řekla, a více než třetina (39 %) ani žádné heslo nepotřebovala, jelikož telefon nebyl nijak chráněný. Ostatní si heslo partnera zapamatovali při zadávání (26 %) nebo jej lstí přiměli, aby jim telefon sám odemkl (5 %). Někteří dokonce použili k odemčení telefonu otisk prstu, který partnerovi sejmuli ve spánku, nebo zvolili jinou podobnou metodu (4 %).  Poslední dva tipy odemknutí telefonu nám už přijdou skutečně pod čarou.Jak můžeme ochránit své „digitální“ soukromí?

Bezpečnostní ředitelka Jaya Baloo radí, jak svá mobilní zařízení chránit před nežádoucím špehováním:

  • Zabezpečení heslem: Hesla, gesta a biometrické přihlášení jsou nejdůležitější ochranou chytrých zařízení. Díky nim se do telefonu nikdo nedostane, včetně partnerů.
  • Zámek aplikací: PIN kódem, heslem nebo biometrickým přihlášením můžete chránit i své aplikace. Například Avast Mobile Security nabízí funkci, která uživateli umožní zabezpečit aplikace obsahující citlivá data.
  • Používejte bezpečnostní nástroje: Bezpečnostní aplikace, jako je Avast Mobile Security, dokážou rozpoznat stalkerware nebo další aplikace, které se na zařízení dostaly bez svolení majitele. Uživatelům je také pomohou účinně odstranit.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: Avast, Svět Huawei

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *