Vesmírná revoluce? Japonsko příští rok vynese na oběžnou dráhu dřevěný satelit

Japonsko
Autor: SpaceX / Zdroj: Pexels

Vědci z japonské Kjótské univerzity zjistili, že dřevo magnólií by mohlo být ideálním konstrukčním materiálem pro družici, která má příští rok odstartovat do vesmíru.

Výsledky nedávného experimentu na palubě Mezinárodní vesmírné stanice mezi třemi vzorky dřeva ukázaly, že magnolie je nejuniverzálnější. Vzorky, které byly po dobu 10 měsíců vystaveny drsným podmínkám ve vesmíru, se letos v lednu vrátily na Zemi.

Analýza ukázala, že u magnólie nedošlo k žádnému rozkladu ani poškození, jako je praskání, loupání nebo deformace. Kromě toho nedošlo ke změně hmotnosti vzorků dřeva před a po jejich vystavení ve vesmíru. Dřevo se nemusí zdát jako nejlepší volba pro satelit ve vesmíru, ale má některé jedinečné výhody.



Jeho výroba je mnohem jednodušší a levnější než výroba kovových slitin, které se tradičně používají ke stavbě satelitů. Dřevo je navíc šetrnější k životnímu prostředí, lehčí, pružnější a nepochybně by při návratu do zemské atmosféry zcela shořelo, čímž by se minimalizovalo riziko spojené s vyřazením družice z provozu. Stávající družice, u nichž se nepředpokládá, že by v atmosféře zcela shořely, se vracejí na Zemi přes odlehlé části oceánu.

Dřevěná družice by však zcela neeliminovala všechna rizika, protože její vnitřní součásti by stále byly vyrobeny z tradičních materiálů, které by nemusely tak snadno shořet.

Kjótská univerzita se v roce 2020 spojila se společností Sumitomo Forestry na projektu LignoStella Space Wood, jehož cílem je nakonec vynést do vesmíru dřevěnou družici. Simulované testy zde na Zemi naznačily, že dřevo by se mohlo ve vesmíru dobře uplatnit, protože je schopno odolávat širokému rozsahu teplot a vydržet v podmínkách blízkých vakuu.

Podle serveru Phys.org bude dřevěná družice této skupiny vypuštěna společně NASA a Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru (JAXA) v roce 2024. Záznam na databázi nanosatelitů uvádí, že družice bude provádět radioamatérské operace a pomůže vzdělávat studenty o vlastnostech družice.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: space.com

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *