Windows 12 přinese revoluci? Microsoft slibuje, že bude moderní verzí, kterou všichni chtěli

Windows 12
Autor: adrian2019 / Zdroj: Pixabay

Vzpomínáte si na projekt Windows Core OS, jehož cílem bylo přeměnit Windows 10 na modulárnější, modernější, lehčí a snadno aktualizovatelný produkt a zároveň se zbavit zastaralých funkcí? Tato iniciativa vedla ke koncepci systému Windows 10X, který byl nakonec odložen.

Vývoj však pokračoval, jak informoval Zac Bowden ze serveru Windows Central. Ten tvrdí, že Microsoft pracuje na novém projektu s kódovým označením CorePC. Který se snaží modernizovat platformu Windows s využitím mnoha inovací původně určených pro Windows Core OS. Primárním cílem CorePC je zajistit nativní kompatibilitu pro starší aplikace Win32 na zařízeních, kde to dává smysl.

CorePC je koncipován jako modulární a přizpůsobitelná varianta systému Windows, která se dokáže přizpůsobit různým form factorům. Například skládacím zařízením nebo zařízením se dvěma obrazovkami. Proto je kladen důraz na produkty, kde to dává smysl. Podporovat starší aplikace Win32 a přizpůsobit se různým tvarům. Významnou roli zde hraje modularita, která umožňuje společnosti CorePC konfigurovat „edice“ systému Windows. S různou úrovní funkčnosti a kompatibility aplikací.

Windows 12 bude jako Chrome OS a Android

Bowden zdůrazňuje klíčový rozdíl mezi CorePC a Windows 11: rozdělení oddílů. Tato funkce umožňuje rychlejší aktualizace a bezpečnější platformu díky oddílům pouze pro čtení, které jsou nepřístupné uživatelům a aplikacím třetích stran, podobně jako iPadOS, Android a CoreOS. Na rozdíl od systému Windows 11, který se instaluje do jediného zapisovatelného oddílu obsahujícího systémové soubory, uživatelská data a programy, systém CorePC rozděluje operační systém do více oddílů. To umožňuje rychlejší a spolehlivější funkci obnovení systému, podobně například jako u Chromebooků.

Cílem společnosti Microsoft je konkurovat Chromebookům. V současné době se interně testuje verze systému Windows, na které běží výhradně prohlížeč Edge, webové aplikace, aplikace pro Android (prostřednictvím projektu Latte) a aplikace Office, speciálně navržená pro nízkonapěťové počítače pro vzdělávání. Tato iterace je údajně o 60-75 % menší než Windows 11 SE.

To je však teprve začátek. Microsoft také vyvíjí vrstvu kompatibility nazvanou Neon pro starší aplikace, které ke svému fungování potřebují sdílený stav operačního systému. Společnost navíc sleduje společnost Apple, která díky svým proprietárním čipům způsobila revoluci ve světě osobních počítačů. V důsledku toho Microsoft plánuje vydání CorePC, které minimalizuje režii starších počítačů, klade důraz na schopnosti umělé inteligence a optimalizuje hardwarové a softwarové zkušenosti způsobem připomínajícím procesory od Applu.


Nenechte si ujít:


Umělá inteligence se stala nedílnou součástí systému Windows. A posílení její integrace je hlavním cílem platformy v roce 2024. Potenciální aplikace zahrnují možnost, aby systém Windows analyzoval zobrazený obsah a poskytoval kontextové výzvy k automatickému spuštění projektů nebo aplikací. Systém Windows může být také schopen identifikovat objekty a text v obrázcích. Uživatelé tak budou moci tyto položky snadno vystřihnout a vložit jinam.

Bowden upozorňuje, že plány společnosti Microsoft se mohou časem změnit. Společnost však chce v roce 2024 vyvinout CorePC pro Windows 12, který má kódové označení Hudson Valley. Tento nový projekt znamená závazek společnosti Microsoft modernizovat platformu Windows. Řešení potřeb různorodých zařízení a využití umělé inteligence k vylepšení uživatelských zkušeností. S CorePC chce Microsoft konkurovat nejen Chromebookům, ale také společnosti Apple. A zároveň v případě potřeby zachovat kompatibilitu se staršími aplikacemi. S pokračujícím vývojem bude zajímavé sledovat, jak CorePC formuje budoucnost systému Windows. A širšího prostředí osobních počítačů.

O existenci Windows 12 nemáme od Microsoftu žádné informace, ale objevily se úniky a experimenty s novými funkcemi. Nedávná sestavení pro uživatele programu Windows Insider ukazují nové vizuální zpracování vyhledávání na hlavním panelu a odznaky oznámení pro widget počasí. Microsoft také testuje inteligentní funkci pro rychlejší dokončování úkolů.

Tyto funkce se mohou, ale nemusí objevit ve Windows 12, ale jako první je budou moci otestovat uživatelé programu Windows Insider. Satya Nadella na konferenci Microsoft Ignite 2022 odhalil prototyp nového uživatelského rozhraní. Který může být součástí oficiálního vydání Windows 12. Systém Windows 12 je navržen jak pro dotykovou interakci, tak pro interakci s myší a klávesnicí. A Microsoft odděluje plochu od explorer.exe.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: windowscentral.com, smartworld.it, deskmodder.de

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *