Zablokování YouTube v Rusku? Stále se tak nestalo a nejspíše nestane

Mobilní aplikace YouTube
Autor fotografie: Sam riz / Zdroj fotografie: Pixabay

Téměř od začátku války na Ukrajině, Rusko velmi aktivně mluví o blokování společnosti YouTube. Důvodem byla politika video streamingové služby týkající se odepření přístupu k řadě státních ruských kanálů a také přání úřadů cenzurovat obsah. Na téma, že by měl být YouTube vyloučen z Ruska, se ozvalo mnoho politiků a úředníků. Někteří dokonce předpovídali brzké uzavření přístupu na stránky společnosti.

Začátkem dubna mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zakharová uvedla, že YouTube by mohl být v Rusku brzy zablokován. Diplomat v tomto ohledu uživatelům doporučil, aby přijali okamžitá opatření, aby o materiály na platformě nepřišli. Takto reagovala na zablokování televizního kanálu Duma, které vysílají exkluzivní komentáře poslanců, přenosy plenárních zasedání a společensko-politické pořady.


Nenechte si ujít:


Čas ale plyne dál a úředníci s rozhodnutím o zablokování YouTube nespěchají. A to navzdory všem „porušením“, rozzlobeným apelům požadujícím ukončení praxe diskreditace ruské armády a okamžité obnovení přístupu k blokovaným ruským kanálům. Zdá se ale, že úředníci změnili názor.

Zda Rusko zakáže YouTube nebo ne, tak o tom neexistují žádné přesné informace. Je tu ale šance, že se tak nestane. Šéf Rady pro lidská práva prezidenta Ruské federace Valerij Fadějev tak uvedl, že služba streamování videa se stala platformou pro šíření nepravdivých a falešných informací o „vojenské operaci“ na Ukrajině. Pokud k němu ale přístup zavřete, Rusko ztratí nástroj pro šíření informací, „které považujeme za nezbytné“.

„Chci zablokovat YouTube, ale jak potom podpořit své porozumění, svou interpretaci, svou pravdu? Tady nemám definitivní odpověď.“ říká Valery Fadeev.

Deník Roskomnadzor mnohokrát potvrdil tvrzení týkající se práce populární video služby. Takže ministerstvo poznamenalo, že nebudou přijímat nová opatření proti YouTube, pokud videohosting splňuje požadavky ruské legislativy. Odstranila by nelegální obsah, moderovala ho a odstranila omezení z ruských médií.

Celá situace nemá jednoznačné řešení, a bude zajímavé sledovat, zda se nějakého zákazu dočkáme.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: news.ru

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *