Americký špionážní úřad NSA se „naboural do centrály Huawei“: Čína potvrdila únik informací od Snowdena

Huawei
Autor: Francesco Ungaro / Zdroj: Pexels

Čína přišla se šokujícím odhalením, že americká bezpečnostní agentura od roku 2009 hackersky proniká do serverů a dat společnosti Huawei. Tohle vyjádření zaskočilo celou širokou veřejnost.

  • Zpráva čínského ministerstva státní bezpečnosti přiznává kybernetické útoky popsané v interních dokumentech odhalených bývalým dodavatelem.
  • Zpráva obviňuje NSA z „opakovaných, systematických útoků“ na telekomunikačního giganta a další cíle v Číně a dalších zemích.

Čínské ministerstvo státní bezpečnosti ve středu zveřejnilo zprávu, podle níž americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) „opakovaně prováděla systematické a platformové útoky“ na Čínu ve snaze ukrást její „důležité datové zdroje“. Mezi cílové společnosti patří Huawei a její obchodní tajemství s dalšími firmami.

Zpráva uvádí, že NSA využila svůj Úřad pro operace s přizpůsobeným přístupem (TAO) k tomu, aby se v roce 2009 nabourala do serverů společnosti Huawei v jejím ústředí a nadále je sledovala.

TAO je útvar NSA pro shromažďování zpravodajských informací v oblasti kybernetické války, který se nyní nazývá Computer Network Operations. V roce 2013 Snowden – bývalý zaměstnanec NSA – zveřejnil interní dokumenty, z nichž vyplývá, že mezi cíle agentury patřilo i zapečetěné ústředí společnosti Huawei v Šen-čenu.

Zpráva nese název „Odhalení hlavních zavrženíhodných prostředků kybernetických útoků a tajných krádeží amerických zpravodajských služeb“. Jejím cílem je odhalit operace prováděné NSA s cílem vytvořit silnou kombinaci kybernetických útoků na jiné země za účelem provádění dohledu a krádeže tajných informací.Snowdenovy dokumenty: Je Huawei skutečně riziko?

Vláda USA tvrdí, že Huawei představuje bezpečnostní hrozbu. Američtí bezpečnostní experti rovněž tvrdí, že společnost krade data pomocí zadních vrátek ve svých telekomunikačním zařízení. Společnost Huawei však již tato tvrzení popírá. A navíc bezpečnostní úřad nikdy nedoložil jediný důkaz, že by společnost Huawei tak skutečně konala.

Snowdenovy dokumenty ukazují, že hackerský útok NSA na sídlo společnosti Huawei byl snahou získat informace o funkcích a způsobech fungování směrovačů a digitálních přepínačů. Pro následné napojení a sledování komunikace. Pokusila se také o špionáž vrcholných manažerů této čínské společnosti.

Operace s kódovým označením Shotgiant se snažila využít technologie společnosti Huawei tak, aby zařízení prodávaná jiným zemím, jak spojencům USA, tak zemím, které se vyhýbají nákupu amerických výrobků, umožnila NSA přístup k počítačovým a telefonním sítím. NSA také hledala nějaké vazby mezi Huawei a čínskou armádou, ale v dokumentu se o této záležitosti nic nenachází.

Na základě těchto obvinění a tvrzení USA v roce 2019 omezily společnosti Huawei podnikání uvnitř země. Americká vláda také sleduje své přední spojence, aby se stejnými obviněními upustili od společnosti Huawei Telecom. Někteří tvrzení USA přijímají a někteří ne.

Mezitím čekáme na odpověď americké vlády na zprávu o hackerském útoku na servery a data této čínské společnosti.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: scmp.com, gearrice.com

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 5

Zatím nehodnoceno.

4 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *