EU dala společnosti Apple nůž na krk: Zakážeme prodej iPhonů, pokud omezíte funkčnost USB-C
Situace kolem společnosti Apple není v Evropě zrovna růžová. Apple se stal poslední dobou terčem ohledně různých regulací, které musí splňovat každý výrobce na trhu v EU. Je to pouze pár hodin, kdy evropský komisař Thierry Breton vydal přísné varování, které bylo mířeno právě proti Applu.
Samotné varování bylo mířeno na iPhony a jejich budoucí konektor USB-C, který je poslední dobou mnoha diskuzí. Breton jednoznačně prohlásil, že pokud bude USB-C u iPhonů použito, tak nesmí existovat žádná omezení tohoto připojení ze strany Applu. Pokud se tak nestane a Apple se rozhodne například omezit přenosovou rychlost přes neoriginální kabel USB-C, tak bude EU reagovat pouze jedním způsobem. Zakáže prodeje mobilních telefonů iPhone po celé EU.
Apple může čelit potenciálnímu zákazu prodeje v EU
Už dřívější spekulace uvádějí, že Apple plánuje využít konektor USB-C u nadcházející řady iPhone 15. Na druhou stranu by to nebyl Apple, kdyby se nepokusil tento přechod ještě více zpeněžit a vyždímat ze zákazníků o nějakou tu kačku navíc. Asi doposud se nejvíce mluví o způsobu, kterým bude údajně nová certifikace. Konkrétně má jít o Made for iPhone (Mfi).
Tato nová certifikace by zákazníkovi zajistila, že například jeho dobíjení nebo přenos dat bude probíhat maximální možnou rychlostí. Další spekulace uváděli, že by se nabíjení například vůbec nespustilo, případně by bylo rapidně omezeno na výkonu, pokud by nebyl použit originální kabel. Tímto krokem by se částečně omezilo snížení obratu způsobené povinností vyhovět jedinému konektoru, USB-C.
I když tohle všechno zní hrozivě, tak EU je v tomhle směru nekompromisní a postavila se za zákazníky. Proto to vypadá, že Apple v tomto případě ostrouhá, a nebude své zákazníky vědomě omezovat za vidinou většího zisku. Komisař Breton údajně napsal dopis do sídla Applu. Aby se ujistil, že jsou si vědomi důsledků nedodržování nařízení EU. Podle redaktorů z Die Zelt Breton uvedl, že „zařízení, která nesplňují všechny požadavky na jednotnou nabíječku, nedostanou povolení k prodeji na trhu EU“.
Je to pouze pár měsíců, kdy EU přijala nový zákon, který říká, že od roku 2024 musí mít všechna elektronická zařízení pro dobíjení nejnovější rozhraní USB-C. Hlavním prvkem tohoto extrémního kroku bylo snížení elektronického odpadu a zlepšení uživatelského pohodlí při používání elektroniky.
Dalším faktem je to, že legislativa EU stanovila dva termíny, kdy tento zákon nabude právní moci. Díky tomu by mohla společnost Apple ještě v letošním roce nabídnout iPhone se starým proprietárním konektorem. Protože nařízení říká, že státy musí přizpůsobit své zákony jednotnému konektoru do 28. prosince letošního roku. Ovšem do 28. prosince 2024 však nejsou povinny tyto zákony ještě prosazovat.
Popravdě jsme rádi za odhodlání EU, která se snaží zabránit omezení nebo blokování různých spotřebitelů. Zatím není jasné, jak společnost Apple na varování zareaguje a zda nařízení do stanoveného termínu splní.
Prosadí si EU tu svou?
Nemá cenu chodit kolem horké kaše. Případný přechod na moderní USB-C bude pro Apple uživatele zřejmě největší pokrok na iPhonu za poslední dobu. Díky novému konektoru získají řadu výhod a nebudou limitování pouze jedním kabelem, případně řadou nesmyslných redukcí. V dnešní době už je USB-C univerzální konektor, který již používá mnoho dalších zařízení, včetně smartphonů a notebooků. To znamená, že uživatelé by mohli nabíjet své iPhony stejným kabelem, jaký používají pro jiná zařízení. Navíc USB-C podporuje také mnohem rychlejší nabíjení, takže se majitelé iPhonů možná podívají při nabíjení i nad 30 W.
Nemusíme přeci říkat, že se Apple obává dopadu, který by přechod na USB-C mohl mít. Samozřejmě se bavíme o ziskách této společnosti. Pokud by byla zavedena speciální certifikace Mfi, tak by si mohl Apple udržet částečnou kontrolu nad trhem se svým příslušenstvím a generovat další příjmy. Pokud by k tomu však došlo, museli by si spotřebitelé i nadále kupovat příslušenství s touto certifikací, aby mohli plně využívat výhod USB-C.
Přechod na USB-C by měl také přínos pro životní prostředí. Vzhledem k tomu, že EU usiluje o snížení množství elektronického odpadu, zavedení univerzálního konektoru by snížilo počet nabíječek a kabelů, které končí na skládkách. Snížila by se také potřeba výroby nových nabíječek a kabelů. To by mělo pozitivní dopad na životní prostředí.
Autor: Lukáš Drahozal
Ale to snad né. Už dnes sice používám usb-c ale bez originální nabíječky a kabelu mě to mobil nabíjí pomalu. A pokud použiji originál nabíječku s neoriginálním kabelem tak jsem na tom stejně. Pomalé nabíjení.
Takže když to Applu nepovolí, proč to mlčky povolují jiným. Je to proto že Appel to narozdíl od ostatních řekl nahlas a ostatní to tají.
Díky za info, ale měl bych 2 námitky:
1: MFi (ne Mfi) není nová certifikace. Je tu s námi už několik let.
2: Majitelé iPhonů se na nabíjení přes 30 W dívají už od iPhone 12. Třeba 14 Pro se nabíjí rychlostí 37 W. I když je pravda, že oproti jiným vlajkám je to málo. A ne, že bych Apple obhajoval, ale ruku na srdce, jak často člověk potřebuje nabít mobil rychlostí 50+ W? Většina je beztak nabíjí během spánku, kdy jim vystačí 5W adaptér.
Konektor lightning mne nijak neomezuje a rozhodně nejsem nadšený, že bych musel vyhodit již zakoupené příslušenství a pořídit nové s usb c. Nějak mi ta snaha o ekologii pokulhává.
různé mobily používají různé nabíjecí V a různé nabíječky nebo kabely (nižší gen.) zvládají různé A… výsledkem je nedosahování max možného W… neorig. nabíječka Vám nabíjí pomaleji, protože jste si nepohlídal specifikace 🙂
Tak to mě nebolí ,protože smart phony nepoužívám,nepotřebuji to!A na tu základní kumunikaci s uřády a s bankou několikrát do měsíce mi stačí můj levný a vcelku slušně rychlý wi-fi nootebook Azus intel core i3!
Mohu se zeptat, o jaké příslušenství se konkrétně jedná?