Češi pozor! Společnost Facebook varuje, že 1 milion uživatelů může mít ukradená hesla

Facebook
Autor fotografie: Gerd Altmann / Zdroj fotografie: Pixabay

Podle zveřejněných zpráv to vypadá, že společnost Meta pošle oznámení přibližně 1 milionu uživatelů Facebooku. Oznámení je bude varovat, že jejich účty mohou být částečně ohroženy. Nadcházejícím hrozícím problémům však mohou uživatelé celkem rychle zabránit.

Podle Facebooku mohou uživatelé ohrozit své účty tím, že si stáhnou škodlivé aplikace z obchodů společností Apple a Google. Společnost dále tvrdí, že v letošním roce našla více než 400 škodlivých aplikací pro Android a iOS. Facebook uvedl, že tyto aplikace slouží ke krádeži přihlašovacích údajů mnohých uživatelů. Společnost Meta uvedla, že společnosti Apple a Google o těchto aplikacích v současné době vědí, ale jejich reakce je pomalá. Očekává se, že společnosti jako Apple a Google pomohou tyto aplikace ze svých obchodů odstranit.

Facebook ohlásil aplikace společnosti Google a Apple

Pokud jste si však již aplikace nainstalovali, může být váš Facebook ohrožen. Společnost Meta uvedla, že aplikace se maskovaly jako aplikace pro úpravu fotografií, mobilní hry nebo software pro sledování kondice, aby uživatele přiměly k poskytnutí informací o účtu. Společnost Apple uvedla, že 45 ze 400 problematických aplikací pocházelo z obchodu App Store a bylo už následně odstraněno. Mluvčí společnosti Google uvedl, že společnost rovněž odstranila všechny škodlivé aplikace.


Nenechte si ujít:


„Hackeři vědí, jak jsou tyto aplikace populární, a používají stejný motiv, aby oklamali uživatele a ukradli jejich účty a informace,“ řekl David Agranovich, ředitel oddělení pro narušení globálních hrozeb ve společnosti Meta. „Pokud Aplikace, která slibuje něco příliš dobrého na to, aby to byla pravda, například funkci, kterou jiné platformy nebo sociální sítě ještě nezveřejnily, má pravděpodobně postranní úmysly.“

Typický podvod začíná například tím, že si uživatel stáhne škodlivou aplikaci. Kromě toho, že aplikace poskytuje základní funkce, vyžaduje také přihlášení uživatelů k jejich Facebooku. Tím je podvede, aby poskytli svá uživatelská jména a hesla na Facebooku. Přitom tito nic netušící uživatelé poskytnou přístup k účtu vývojáře aplikace.

Společnost Meta uvádí, že bude s potenciálními oběťmi sdílet tipy proti podvržení. To jim pomůže identifikovat potenciálně problematické aplikace. Agranovich uvedl, že škodlivá aktivita probíhala mimo systém společnosti Meta. Zároveň však prozrazuje, že hesla těchto 1 milionu uživatelů nemusela být ukradena. Přesto, pokud máte nějakou aplikaci, u které máte podezření, že je škodlivá, je třeba rychle jednat. Nejprve musíte aplikaci odinstalovat a poté změnit heslo.

Jakmile chce nějaká aplikace od Vás přístupové údaje k vašim sociálním sítím, tak je evidentní, že se jedná o podvod, a je nutné tuto aplikaci ihned odstranit. Nemusí jít pouze o sociální sítě, může například vyžadovat údaje do vašeho bankovnictví, případně do cloudových služeb. Proto buďte stále na pozoru, a nedávejte vaše údaje třetím stranám.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: IThome.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *