Čína je pro Spojené státy velmi důležitým spojencem. Přesto jí stále házejí klacky pod nohy

Čína
Autor fotografie: PublicDomainPictures / Zdroj fotografie: Pixabay

Během několika posledních let probíhá poměrně intenzivní obchodní válka mezi Čínou a Spojenými státy. Nejednou se Vláda Spojených států vyjadřovala o Číně hodně negativně, ale pravdou je, že si to nemůžou natolik dovolit, jelikož i pro USA je Čína důležitým spojencem, potažmo pro americké společnosti.

Bohužel společnosti Huawei a ZTE jsou na tom asi nejhůře ze všech, protože z důvodu „ohrožení národní bezpečnosti“ nemůžou obchodovat s žádnou americkou firmou. Musí na to mít udělenou výjimku, kterou není lehké získat. Nicméně naopak to vůbec není tak složité pro americké firmy. Ty si v Číně obchodují, jak se jim jenom zachce. Zářným příkladem je Tesla, která má v Číně velké plány.

Předseda společnosti Tesla Robyn Denholm řekl, že k dosažení svého cíle vyrábět 20 milionů automobilů ročně do roku 2030 musí mít Tesla výrobní kapacity na všech vyspělých kontinentech. „Stavíme továrny po celém světě. Náš názor je takový, že svět přechází na elektrická vozidla a lithium-iontové baterie a my potřebujeme přístup na všechny hlavní trhy po celém světě,“ řekl Denholm po středečním projevu v australském National Press Club.Po továrnách v Šanghaji a Kalifornii Tesla nedávno otevřela továrny v Berlíně v Německu a Texasu ve Spojených státech. Po modernizaci výrobní linky a zbavení se dopadu epidemie na výrobu čínský podnik Tesly obnovil plnou výrobu. Tesla v srpnu dodala 76 965 svých vozů vyrobených v Číně, což je mírný pokles z rekordních 78 906 v červnu.

Denholm poukazuje na to, že je důležité mít auta na každém kontinentu, protože když budujete dlouhodobý dodavatelský řetězec, chcete, aby auta u svého majitele byla brzy a ujela krátkou vzdálenost, což zahrnuje námořní dopravu. Tohle všechno jsou procesy, které zahrnují lodě, které jsou vysokoemisní a pro přírodu velmi neekologické.

Podle Tesly do roku 2030 bude společnost vyrábět 20 milionů elektrických vozidel ročně. To je výrazně nad produkcí, která v roce 2021 činila 1 milion. Díky modernizaci výrobní linky v samotné továrně v Šanghaji Tesla zdvojnásobila roční výrobní kapacitu závodu na přibližně 1 milion vozidel.

Je otázkou, jak se budou k Číně stavět další americké společnosti v následujících letech, ale můžeme předpokládat, že dobře vzhledem k levné výrobní kapacitě.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *