Čína vs. Svět: Kdo zvítězí v globálním technologickém závodě?

Čína
Autor fotografie: PublicDomainPictures / Zdroj fotografie: Pixabay

Čína se prosazuje pomalu, ale v uplynulém desetiletí se jí podařilo v technologickém průmyslu udělat velký pokrok. Země do značné míry způsobila revoluci v mobilním segmentu, kterému kdysi vévodil Západ.  Stojí však za zmínku, že cíle země jsou mnohem ambicióznější. Čína chce jít dál a vést novou éru v technologickém segmentu. Víc, než to chce mít země nadvládu.

Podle nové zprávy šéfa britské kybernetické sekce, kterou přinesla agentura Reuters, Čína usiluje o „globální technologickou nadvládu“ v kyberprostoru. Země bude využívat všechny své kybernetické dovednosti k vedení zpravodajských a sledovacích kampaní. Lindy Cameron, ředitel Národního centra kybernetické bezpečnosti (NCSC), které je součástí britské špionážní agentury GCHQ, uvádí, že v tomto ohledu existují „oprávněné obavy“. Dopady, které může mít čínská vedoucí technologie na bezpečnost, nelze změřit.

Čína nechce být jako Západ, chce být lepší.

Čína se chce více než jen vyrovnat Západu. Jejím cílem je ovládnout svět technologií. Uvádí, že západní země si nemohou dovolit nedržet s Čínou krok. Jinak se tato země nakonec stane dominantní silou v této třídě. Své kybernetické technologie využívá také k získávání duševního vlastnictví. Dále může z těchto pokroků těžit, aby více prosazovala své geopolitické potřeby a špionážní agendu.

To může také vysvětlovat, proč vlády mnoha zemí po celém světě zakazují používání čínských aplikací na zařízeních vydaných vládou. Stalo se tak v Kanadě a ve Spojeném království. Hlavním cílem byla aplikace TikTok. Platforma pro krátká videa, která patří čínské společnosti ByteDance, je terčem obav. Většina úřadů se domnívá, že aplikace sociálních médií sdílí údaje o uživatelích s vládou. I když tomu tak v tuto chvíli není, Západ se obává, že Čína může časem získat přístup k informacím milionů uživatelů po celém světě. Proto si nemůže dovolit nechat informace o úředních osobách k dispozici v databázi aplikace.

Aplikace pro krátká videa již není povolena v oficiálních zařízeních z USA, Kanady, Belgie a některých evropských zemí.  Jak se dalo očekávat, Čína tyto zákazy samozřejmě odsuzuje. Uvádí, že většina zákazů je politicky motivovaná. Uvádí, že nezískává přístup k uživatelským datům ze serverů ByteDance.

Čína se poučila z pádu společnosti Huawei

Podobná situace nastala i v případě společnosti Huawei. USA se obávaly možného propojení s čínskou vládou a rozhodly se na tohoto giganta uvalit masivní zákaz. Před několika lety značka podávala velké kroky k tomu, aby se stala největším výrobcem chytrých telefonů na světě. S tímto plánem však musela společnost projít masivními změnami, aby zůstala naživu.

S bojem společnosti Huawei se čínská vláda rozhodla „podat pomocnou ruku“ podporou místní výrobě. Díky četným snahám země očekává, že v příštích letech bude mít solidní odvětví výroby čipů, které bude konkurovat společnostem jako TSMC, Qualcomm a dalším. Společnosti jako Huawei tak nebudou muset být příliš závislé na západních firmách. Kromě výroby čipů existuje mnoho dalších oblastí, na kterých země očekává, že v příštích letech zazáří.

Navzdory nedostatkům dokázal Huawei letos uvést na trh nové vlajkové lodě s působivou technikou fotoaparátů. Společnost má také vlastní operační systém v podobě HarmonyOS a Huawei Mobile Services. V budoucnu očekáváme, že značka bude mít SoC čínské výroby a najde způsob, jak fungovat v sítích 5G a možná i v nadcházejících sítích 6G.

Čínská vláda bude pravděpodobně i nadále „motivovat“ ostatní místní značky, aby byly „více čínské“. V konečném důsledku očekáváme, že se země bude na technologické frontě dále vyvíjet. Nyní, s nástupem umělé inteligence, si nemyslíme, že Čína zůstane v oblasti této technologie nečinná.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *