Čínský čipový průmysl v roce 2023: Průlomy, výzvy a globální důsledky pro průmysl do nadcházejícího roku

čipový průmysl
Autor: Karolina Grabowska / Zdroj: Pexels

V roce 2023 čelil čínský polovodičový sektor obrovským výzvám, protože stupňující se technologické sankce USA zpřísnily omezení přístupu k pokročilým nástrojům pro výrobu čipů a procesorů umělé inteligence.

USA v říjnu rozšířily vývozní kontroly zařízení na výrobu polovodičových destiček, čímž strategicky omezily přístup Číny k méně pokročilým čipům pro datová centra Nvidia. Tento krok byl součástí širší snahy omezit technologický pokrok Číny, přičemž se podařilo přesvědčit Japonsko a Nizozemsko, aby se připojily k omezení vývozu pokročilých polovodičových nástrojů.

Tyto sankce odhalily slabá místa v čínském dodavatelském řetězci čipů a přiměly zemi k zintenzivnění úsilí o soběstačnost v oblasti polovodičů. Státní financování podpořilo iniciativy zaměřené na domácí výrobu méně pokročilých nástrojů a součástek, což vedlo ke znatelnému pokroku. Přetrvávaly však problémy při vývoji špičkových litografických systémů, které jsou pro pokročilé integrované obvody klíčové.

Společnost Shanghai Micro Electronics Equipment (SMEE), za níž stojí státní společnost Shanghai Zhangjiang Group, oznámila první čínský 28nm litografický systém. Ačkoli se tento milník nevyrovná špičkovým litografickým systémům EUV, znamená zásadní vývoj pro zaměření Číny na vyspělou technologii čipů.

Vzhledem k omezením Západu při nákupu pokročilých nástrojů se očekává, že Čína bude pokračovat v investicích do vyspělých procesních uzlů, zejména těch na 28 nm a starších technologiích. Do konce roku 2024 se má kapacita pro výrobu vyspělých čipů rozšířit ve 32 čínských továrnách, což povede k výraznému zvýšení globálního podílu Číny na kapacitě vyspělých čipů. Společnost TrendForce předpovídá, že do roku 2027 dosáhne globální podíl Číny na vyspělých kapacitách 39 %, což vyvolá obavy ze strany EU a USA.

Trh s polovodiči se však v roce 2023 celosvětově potýkal s protivětrem, což mělo dopad na čínské výrobce čipů. Společnost SMIC zaznamenala ve třetím čtvrtletí meziroční pokles tržeb o 15 %, zatímco Hua Hong Semiconductor vykázala pokles tržeb o 9,7 %. Náročné tržní podmínky byly přičítány zmírnění poptávky po čipech a zvýšeným zásobám spotřebitelských a mobilních zařízení.

V reakci na tyto problémy zahájilo americké ministerstvo obchodu přezkum dodavatelského řetězce polovodičů s cílem řešit obavy o národní bezpečnost spojené s čipy z Číny. Cílem průzkumu je zjistit, jak americké společnosti získávají starší čipy, a je součástí širšího plánu na přidělení téměř 40 miliard dolarů dotací na výrobu polovodičových čipů. Ministryně obchodu Gina Raimondo vyjádřila znepokojení nad rozšiřováním výroby starších čipů v Číně a označila to za otázku národní bezpečnosti.

Čínské velvyslanectví ve Washingtonu obvinilo USA z překračování pojmu národní bezpečnosti a z diskriminačního zacházení. Zpráva ministerstva obchodu odhalila, že Čína poskytuje značné dotace na výrobu polovodičů, čímž vytváří „nerovné globální podmínky“. Raimondo očekává, že během příštího roku dojde k významnému udělení dotací na polovodiče, které změní podobu výroby čipů v USA, a zdůrazňuje, že je důležité řešit netržní opatření ohrožující starší dodavatelský řetězec čipů v USA.

Vzhledem k tomu, že Čína pokračuje v řešení těchto problémů a USA usilují o zabezpečení svého dodavatelského řetězce polovodičů, dochází k proměně polovodičového průmyslu, který je utvářen geopolitickými faktory, tržními podmínkami a snahou o technologickou soběstačnost.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: scmp.com, finance.yahoo.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *