Co chceme od konzole PlayStation 6? No, přece revoluci!

PlayStation 6
Autor: Tomáš Sova / Zdroj: Pixabay

Pro některé fanoušky této konzole je možná ještě příliš brzy mluvit o uvedení nového modelu. Koneckonců, PlayStation 5 stále působí jako něco nového. Konzole je tu sice už od konce roku 2020, ale zákazníkům trvalo dlouho, než se jim vůbec dostala do rukou. Kvůli problémům v dodavatelském řetězci bylo pořízení PS5 náročným úkolem. Nyní je však situace mnohem lepší, ale už bude stará téměř tři roky. Vývoj PS5 začal v roce 2015, takže můžeme usuzovat, že PlayStation 6 je již ve vývoji.

Vše, co očekáváme od konzole PS6

Podle posledních uniklých informacích už víme, že společnost Sony může odhalit PlayStation 6 již v roce 2027. Možná chce Sony zkrátit časové okno mezi vydáním nové konzole. Hardware se neustále vyvíjí a je jen otázkou času, kdy hardware PS5 zastará. Ve skutečnosti s tlakem na ray-tracing a hraní ve 4K@60fps potřebujeme výkonnější konzole. Co tedy můžeme očekávat od PlayStation 6? Očekáváme to, co je zřejmé. Hlavní bude pokrok v oblasti hardwaru, ale vždy existuje prostor pro ne tak zřejmá vylepšení. Některá vylepšení, která ve skutečnosti mohou v segmentu udělat revoluci.

S nástupem cloudového hraní je budoucnost stolních konzolí nejistá. Sony tedy potřebuje se svou nadcházející konzolí udělat rozruch.

Vzestup VR

Příchod DualSense byl něco, co jsme nečekali. Nutno ovšem říci, že pro příští generaci sázíme na VR, společnost může snížit rozdíl mezi standardními hráči a hráči ve VR. Sony brzy představí PlayStation VR2. Sony již připravuje hromadu nových her na podporu tohoto příslušenství, jako je například “ Horizon: Call of the Mountain“ Během životního cyklu PS VR2 by měly přijít i další hry. Otázkou je, zda značka udrží VR2 až do vydání PlayStation 6, nebo se do jeho vydání dočkáme dalšího modelu.

Jednou z možností konzole PS6 je možnost nabídnout náhlavní soupravu VR přímo do základního balení. To může zvýšit cenu konzole, ale představte si příslušenství, které dokáže plynule převádět hry do formátu VR. To bude něco zcela revolučního, koneckonců Sony se učí, jak předělat hru, která není VR, do VR. Horizon Forbidden West je konvenční hra. Nyní společnost posouvá tento vesmír do světa VR. Dokážete si představit VR God of War? Uncharted? To jsou možnosti do budoucna. Společnost Sony bude pravděpodobně do VR pro PS6 investovat mnohem více peněz. Koneckonců je to hlavní trend do budoucna.


Nenechte si ujít:


Nabíjení čehokoli pomocí bezdrátového nabíjení

V první řadě je důležité, že nemluvíme o Wi-Fi. Ta je realitou už od dob PS3, ale mluvíme o jiných oblastech konzole. Například DualSense se nabíjí pouze prostřednictvím kabelového USB-C kabelu nebo samostatného doku. Bezdrátové nabíjení je v tomto odvětví již samozřejmostí, zejména u chytrých telefonů. Dokonce i Apple, který se k této technologii stavěl zdrženlivě, ji přidal prostřednictvím svého magnetického nabíjení. Jak již bylo řečeno, můžeme vidět, že Sony přidá podporu bezdrátového nabíjení pro budoucí DualSense. Jak se bude ovldač bezdrátově nabíjet? Možná prostřednictvím připojeného stojánku nebo přímo na konzoli PlayStation 6. Druhá možnost by byla mnohem zajímavější.

Také by bylo úžasné, kdyby bezdrátové nabíjení PS6 nabízelo podporu pro telefony, sluchátka nebo cokoli s touto podporou. Jen si představte, že máte konzoli stále připojenou a můžete nad ni položit cokoli, co se bude nabíjet. To je chytrá funkce zvyšující kvalitu života. Sony sází na bezdrátové příslušenství, takže by to dávalo smysl.

Mnohem větší úložiště

Při uvedení na trh měl model PS4 kapacitu pouhých 500 GB, která byla na poměry moderních her rychle zaplněna. To je téměř tolik, kolik zabírá Call of Duty Warzone. U PS5 jsme očekávali 2 TB, ale kvůli dražšímu „super-SSD“ se společnost rozhodla jen pro 1 TB. Ve skutečnosti je pro hry k dispozici jen asi 665 GB. Konzole má pokročilou technologii šifrování, která zmenšuje velikost her, ale stále potřebujeme mnohem více prostoru. Doufejme, že u PS6 budeme mít minimálně 2 TB přímo z výroby, a navíc slot pro druhý SSD disk.

Zpětná kompatibilita s dalšími klasickými produkty

Společnost Sony se poučila z PS4 a rozhodla se přinést zpětnou kompatibilitu s PS5. Společnost se také snaží vrátit klasiky z PS1 a PS2 v rámci služby PlayStation Plus. Katalog se rozrůstá pomalu, ale očekáváme, že do vydání PS6 dostane více her.

U her pro PS5 a PS4 očekáváme, že konzole spustí hry nativně, ale ostatní je mohou spustit prostřednictvím emulace. Možná, že do vydání PS6 Sony přijde na to, jak emulovat hry pro PS3.

PlayStation 6 s elegantním designem a modulárními prvky

Systém PS5 je skutečně neskladný, a proto se hovoří o potřebě Slim varianty. Ta by ostatně mohla dorazit už v příštím roce. U PS6 očekáváme, že Sony začne s tenkým designem. A pokročilejší možností je nějaký druh modulárního designu. To by bylo opravdu inovativní. Nemluvíme o možnosti přidání nového procesoru nebo paměti RAM, jak to lze udělat u počítačů. Ale možná, jen si představte, že byste měli možnost připojit DVD mechaniku na klasickou digitální verzi, abyste mohli spouštět své staré disky.

Společnost Sony může s příští generací přejít plně na digitální technologie, koneckonců se očekává zánik fyzických médií. Možná by se hodila samostatně připojitelná mechanika, která by hráčům dala šanci nadále používat a kupovat disky.

PlayStation 6 – Technické aspekty

Vylepšení hardwaru je u PlayStation 6 více než zřejmé. PS5 a Xbox řady X se svezly na trendu ray-tracingu, ale nakonec nemohou ray-tracing bez určitých obětí skutečně poskytnout. Faktem je, že tato technologie je tvelmi obtížná a současný hardware nedokáže zajistit RT + vysoké FPS + rozlišení. Z tohoto důvodu se často setkáváme s tím, že hry dávají na výběr mezi RT, plynulou snímkovou frekvencí nebo vyšším rozlišením.

Možná se v případě PlayStation 6 dočkáme něčeho, co bude skutečně schopné nabídnout všechny tyto funkce, stejně jako je tomu u pokročilých herních počítačů. Samozřejmě, že konzole stojí mnohem méně než počítače a vždy se tu a tam něco obětuje. Každopádně očekáváme, že nová konzole přinese rychlejší CPU, RAM a GPU.

PlayStation 6 – Cena a dostupnost

Podle zvěstí se PlayStation 6 neboli PS6 neobjeví dříve než v roce 2027. Může přijít právě v tomto roce, nebo dokonce o něco později. To však nebude znamenat konec podpory pro systém PS5. Společnost Sony zachovala podporu pro PS4 s hrami i dva roky po uvedení PS5 na trh. Nyní konzole začíná ztrácet na aktuálnosti a stejný „plynulý“ přechod se očekává i u PS6. Doufejme, že nadcházející konzole nebude muset řešit nedostatek počtu dodaných kusů. Sony se na to připravuje, a dokonce pomohla společnosti TSMC přenést jeden z jejích výrobních závodů do Japonska.

Pokud jde o cenu, společnost Sony nabízí systém PS5 pouze s digitálním ovládáním za 399 dolarů a systém PS5 s mechanikou na disky za 499 dolarů. To však platí pro USA, pro ostatní země společnost tyto ceny upravila s ohledem na inflaci. U PlayStation 6 bude vše záviset na aktuální situaci v ekonomice.

Další podrobnosti budou zveřejněny samozřejmě později

Zatím můžeme jen spekulovat. Společnost Sony zveřejní podrobnosti o konzoli PlayStation 6 až v pravý čas. Prozatím se společnost zaměří na současnou generaci, která se ještě musí osvědčit. Faktem je, že vzhledem k tomu, že se Microsoft tlačí do oblasti služeb a roste počet cloudových her založených na předplatném, musí Sony udělat z PS6 důstojnou konzoli, aby tento segment udržela při životě. Zákazníci musí stále vidět důvod na koupi této konzole, a ne na přihlášení se ke službě. V její prospěch hovoří i to, že Sony má stále k dispozici studio PlayStation Studios, které nabízí jedny z nejlepších her v tomto segmentu. Dokonce i Microsoft uznává, že „Sony dělá lepší hry“.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: radiotimes.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *