Co je temná energie? Její pochopení může změnit chod lidstva

 temná energie
Autor: Alexander Antropov / Zdroj: Pixabay

Temná energie je název, který fyzikové dali záhadné věci, jež pohání zrychlené rozpínání vesmíru. Může to být síla nebo forma energie a jeden z důkazů naznačuje, že se skrývá uvnitř černých děr.

Temná energie je záhadný jev, který působí proti gravitaci a je zodpovědný za urychlování rozpínání vesmíru. Ačkoli temná energie tvoří až tři čtvrtiny hmoty a energie vesmíru, její podstata fyzikům po desetiletí unikala. Temná energie nemá žádnou skutečnou spojitost s temnou hmotou, kromě společného slova temná, což znamená pouze to, že vědci vlastně nevědí, co to je.

V roce 2023 vědci uvedli, že objevili důkaz, že temnou energii lze vysvětlit typem energie uložené uvnitř černých děr. Pokud by toto zjištění bylo pravdivé, znamenalo by to, že naše současné modely vesmíru by k vysvětlení temné energie nepotřebovaly nové síly nebo pole nad rámec Einsteinova pojetí gravitace. Nicméně následná zjištění by musela tento poznatek potvrdit, než by jej fyzikové mohli široce přijmout jako vysvětlení temné energie.

Kdo objevil temnou energii?

Podle webových stránek Hubbleova vesmírného teleskopu se za objevem rozpínání vesmíru skrývá americký astronom Edwin Hubble, který si v roce 1929 všiml, že čím dále je galaxie od Země, tím rychleji se od nás vzdaluje. To neznamená, že naše planeta je středem vesmíru, ale spíše to, že vše ve vesmíru se od všeho ostatního vzdaluje konstantní rychlostí.

Téměř 60 let po Hubbleově objevu učinili vědci další překvapivý objev. Vědci se dlouho snažili přesně měřit vesmírné vzdálenosti pozorováním světla vzdálených hvězd. Koncem 90. let 20. století dva nezávislé týmy po zkoumání vzdálených supernov zjistily, že světlo těchto hvězdných explozí je slabší, než se očekávalo. To naznačuje, že vesmír se nejen rozpíná, ale také zrychluje svou expanzi.

Toto zjištění od té doby dává fyzikům důvod k poškrábání se na hlavě a jeho objevitelům také vyneslo v roce 2011 Nobelovu cenu za fyziku.


Nenechte si ujít:


Co dělá temná energie?

Přestože vědci temné energii zcela nerozumějí, využili své znalosti o tomto jevu ke konstrukci modelů vesmíru, které vysvětlují vše od velkého třesku až po současnou velkorozměrovou strukturu galaxií. Některé z těchto modelů předpovídají, že temná energie za miliardy let roztrhá vše, co existuje.

Přední vysvětlení temné energie naznačují, že se jedná o druh zadržované energie, která je vlastní struktuře časoprostoru. „Tento jednoduchý model funguje prakticky velmi dobře a je to přímočarý doplněk kosmologického modelu, aniž by bylo nutné měnit gravitační zákon,“ řekl již dříve Baojiu Li, matematický fyzik z Durhamské univerzity ve Velké Británii, v rozhovoru pro Live Science. Tato myšlenka však s sebou nese jeden zásadní problém: podle předpovědi fyziků by hodnota energie vakua měla být o 120 řádů vyšší, než jakou kosmologové pozorují při měřeních, uvedl Li.

V únoru 2023 vědci pomocí měření starých a spících černých děr ukázali, že tito vesmírní behemoti rostou rychleji, než se předpokládalo. Zjištění naznačují, že černé díry obsahují typ vakuové energie, která je vlastní struktuře časoprostoru a která může vysvětlit rozpínání vesmíru, a to vše v rámci Einsteinovy teorie relativity. Pokud by se toto zjištění potvrdilo, znamenalo by to, že k vysvětlení temné energie nebude zapotřebí žádná nová fyzika. Své výsledky publikovali ve dvou článcích v časopisech The Astrophysical Journal a The Astrophysical Journal Letters.

Alternativní myšlenka předpokládá, že temná energie je další fundamentální silou, která se připojuje ke čtyřem již známým (gravitace, elektromagnetismus, silná a slabá jaderná síla). Tato domněnka však nevysvětluje, proč lidé tuto dodatečnou sílu v každodenním životě nepozorují. Teoretici proto také vytvořili kreativní modely, které naznačují, že tato záhadná síla je nějakým způsobem skrytá.

Naměřená hodnota temné energie je v současné době předmětem intenzivní debaty mezi soupeřícími frakcemi ve fyzice. Někteří vědci změřili sílu temné energie pomocí kosmického mikrovlnného pozadí, matné ozvěny velkého třesku, a vytvořili jeden odhad.

Jiní astronomové, kteří měří sílu temné energie pomocí světla vzdálených vesmírných objektů, však dospěli k jiné hodnotě a nikdo zatím nedokázal tento rozpor vysvětlit. Někteří odborníci navrhli, že síla temné energie se mění v čase, ačkoli zastánci této myšlenky zatím nedokázali o tomto vysvětlení přesvědčit většinu svých kolegů.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: space.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *