Elon Musk je nejšťastnějším mužem tohoto týdne. Akcie jeho společnosti míří do nebes

Elon Musk
Autor: Blomst / Zdroj: Pixabay

Společnost Tesla lze považovat za „tvář elektromobilů“ na světovém trhu. V posledních několika letech se společnosti Tesla na světovém trhu poměrně daří. Nutno říci, že za posledních několik měsíců společnost zažila nekontrolovatelný pád cen akcií. Svůj podíl na tom má generální ředitel společnosti Elon Musk.

Přesto v uplynulém týdnu akcie výrobce elektromobilů Tesla prudce stouply o 33 %. Jedná se o nejlepší týden od května 2013 a druhý nejlepší týden od založení společnosti. V pátek ve Spojených státech vzrostla cena akcií společnosti Tesla o 11 %, což je druhý vnitrodenní nárůst o více než 10 % v řadě. Od nejnižšího bodu v lednu se jedná o nárůst o téměř 75 %, což představuje přibližně 236 milionů dolarů, což je zároveň týdenní nárůst o více než 33 %.

To následuje po prudkém poklesu akcií společnosti Tesla, které se za šest měsíců propadly o více než 40 %. V roce 2022 se cena akcií Tesly propadla o 65 %, což je nejhorší rok za 12 let od vstupu Tesly na burzu. Společnost pociťuje tlak vyšších cen automobilů, zpoždění produktů v některých společnostech a akvizici Twitteru generálním ředitelem Elonem Muskem na pozadí protivětru, který panuje v technologickém a automobilovém průmyslu. Trpělivost investorů však byla odměněna a cena akcií společnosti Tesla má v roce 2023 zdravý odraz.

Akcie společnosti Tesla se tento týden odrazily ode dna díky výsledkům za 4. čtvrtletí, které překonaly očekávání trhu. V konferenčním hovoru s akcionáři a analytiky generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk prohlásil, že společnost chce v roce 2023 vyrobit 2 miliony automobilů. Z oficiálních pokynů společnosti vyplývá, že v letošním roce je na dobré cestě vyrobit 1,8 milionu vozů. Svůj dlouhodobý cíl dosáhnout v příštích letech 50% složeného ročního tempa růstu nijak nerevidovala.

Výsledky společnosti Tesla za 4. čtvrtletí jsou velmi dobré

Společnost Tesla dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí velmi dobrých výsledků, pokud jde o tržby a zisk. Její celkové tržby dosáhly 24,32 miliardy USD, včetně 324 milionů USD odložených tržeb souvisejících s asistenčním systémem řidiče Tesla. Společnost Tesla v prosinci a lednu snížila ceny, což vyvolalo obavy ohledně poptávky a hromadění zásob.

Reakce analytiků na finanční výsledky společnosti Tesla byly smíšené. Analytik Toni Sacconaghi ze společnosti Bernstein, který má pro akcie rating „underperform“, ve čtvrteční výzkumné zprávě napsal: „Pro „býky“ je příběh růstu stále čerstvý a daří se mu. Pro „medvědy“: čísla nelžou.“ Začátkem ledna Tesla oznámila nižší než očekávané dodávky a výrobu automobilů ve čtvrtém čtvrtletí.


Nenechte si ujít:


Růst ceny akcií společnosti Tesla přichází uprostřed širšího oživení trhu. Za celý týden si index S&P 500 připsal 2,2 % a Nasdaq 4,3 %. Rostly i akcie dalších amerických výrobců elektromobilů. Akcie společnosti Rivian vzrostly za týden o 22 %, zatímco akcie starších výrobců automobilů Ford a General Motors vzrostly každá o více než 7 %. Akcie výrobce elektromobilů Lucid v pátek vyskočily o 43 % díky zvěstem, že saúdskoarabský státní investiční fond Public Investment Fund plánuje převzít společnost do soukromých rukou.

Tesla se vrací zpět

Kromě rostoucích cen akcií se v poslední době prudce zvýšil i objem obchodů s opcemi společnosti Tesla. Podle údajů společnosti CBOE Global Markets se nyní denně vymění v průměru téměř 3 miliony opčních kontraktů na akcie Tesla, což je více než před rokem, kdy jich bylo 1,5 milionu, a více než na jakékoli jiné akcie. V současné době tvoří Tesla v průměru asi 7 % všech opčních obchodů. Nejrušnějším dnem v historii byl 6. leden, kdy se zobchodovalo více než 5,2 milionu kontraktů, což představuje téměř 10 % všech opcí.

V prosinci se poprvé po téměř dvou letech obchodovalo s opcemi na akcie Tesly více než s burzovně obchodovaným fondem (ETF) Invesco QQQ, který sleduje akcie Nasdaq 100, poprvé po téměř dvou letech. Do července společnost v obchodování s opcemi trvale překonávala společnost Apple, což je pozoruhodný úspěch. V indexu S&P 500 (S&P 500) je Tesla na šestém místě v tržní hodnotě, zatímco Apple je na prvním místě. Obchodníci, kteří nakoupili kontrakty, měli „téměř plnou důvěru ve společnost Tesla a její technologii a generálního ředitele Elona Muska. Podle Steva Sosnicka, hlavního stratéga společnosti Interactive Brokers Group, je Tesla unikátem, který přilákal tolik spekulantů, že má i nespočet fanatických příznivců.“

Nedávno Tesla provedla několik velkých snížení cen svých elektromobilů a zdá se, že to společnost vrací na správnou cestu. Elon Musk tvrdí, že snížení cen stimuluje nákupy v roce 2023 a Tesla může letos prodat 2 miliony vozů. Finanční ředitel společnosti Tesla, Zach Kirkhorn, tvrdí, že snížení cen sníží ziskovost, ale marže by se měly zlepšit, protože společnost sníží náklady. Ke středečnímu závěru obchodování vzrostly akcie společnosti Tesla o 0,38 %. Po zveřejnění výsledků vzrostly akcie společnosti Tesla v rámci odpoledního obchodování o 4,3 %. To je pro společnost Tesla velmi pozitivní.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: ithome.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *