Ruská federace má nyní vlastní ChatGPT. Nově odhalila GigaChat, který bude konkurovat Západu
Ruská posedlost konkurovat Západu pokračuje představením vlastního chatbota s umělou inteligencí. Rusko nyní spustilo vlastní platformu s názvem Gigachat. Sberbank, největší ruská bankovní instituce, oznámila vydání a spuštění testovací fáze prvního národního konkurenta ChatGPT s názvem GigaChat.
Sberbank tvrdí, že novinkou GigaChatu je jeho schopnost komunikovat v ruštině inteligentněji než jiné zahraniční neuronové sítě. Generální ředitel Sberbank označil GigaChat za „průlom pro širší vesmír ruských technologií“.
Ruský konkurent chatbota prý dokáže odpovídat na otázky, vést konverzaci a psát programový kód pro vývoj softwaru. Podle Sberbank jej odlišuje schopnost nástroje AI generovat text i obrázky, na rozdíl od ChatGPT, který umí generovat pouze text. Podle dostupných informací je nyní GigaChat zpočátku uvolněn pro malou komunitu testerů, kteří se mohou přihlásit prostřednictvím uzavřeného kanálu na Telegramu.
„Je důležité poznamenat, že GigaChat mohou používat nejen ti, kteří rádi experimentují s novými technologiemi, ale také studenti, a dokonce i výzkumníci pro seriózní vědeckou práci,“ uvedl generální ředitel Sberbank. GigaChat je druhým chatbotem s umělou inteligencí, který byl letos na jaře představen v Rusku.
Má konkurence ChatGPT šanci se prosadit?
Moskevská IT společnost Sistemma minulý měsíc odhalila vlastního konkurenta ChatGPT s názvem SistemmaGPT. Velký jazykový model AI (LLM) společnosti Sistemma, který rovněž funguje výhradně na domácích serverech a v ruštině, byl navržen speciálně pro ruské podniky a vládní agentury. Vývojáři společnosti Sistemma tvrdí, že její generativní pre-transformátor (GPT) má identické schopnosti jako ChatGPT-3.5 a může se pochlubit „encyklopedickými znalostmi“.
Společnost uvedla, že svého chatbota uvolní k testování letos v létě. ChatGPT byl od svého uvedení na scénu v listopadu loňského roku zakázán Kremlem kvůli obavám z dezinformací a kriminálního využití. Ačkoli při jeho spuštění tvůrce ChatGPT, startup OpenAI podporovaný společností Microsoft, uvedl, že nástroj umělé inteligence geograficky zablokoval, aby zabránil ruským uživatelům v přístupu k systému.
Bankovní gigant Sberbank mezitím v posledních letech výrazně investoval do rozvíjejících se technologií, ale po ruské invazi na Ukrajinu utrpěl značnou finanční ztrátu v důsledku omezení vývozu, západních sankcí a odchodu z platební sítě EU SWIFT. Sberbank doufá, že GigaChat upevní pozici této finanční instituce a jejího národa na globální scéně vývoje technologií umělé inteligence.
Autor: Lukáš Drahozal