Čínský zákaz iPhonů je pro Huawei a Apple spíše problémem

Huawei Apple
Zdroj: Apple

Čínské ústřední vládní úřady nečekaně zakázaly ve svých kancelářích používat iPhony a další chytré telefony zahraniční výroby. To přichází v době, kdy společnost Huawei uvedla na trh svůj telefon Mate 60 Pro vybavený domácím čipem Kirin 5G.

Ačkoli se zdá, že tento krok zvýší podíl společnosti Huawei na domácím trhu, zejména před vydáním iPhonu 15 od společnosti Apple, přináší složité důsledky pro oba technologické giganty.

Rozhodnutí Číny výrazně ovlivní budoucnost společností Apple a Huawei v zemi

Toto rozhodnutí Číny výrazně otřáslo akciemi společnosti Apple a způsobilo jejich téměř okamžitý pokles. Přetrvávající dopady tohoto rozhodnutí jsou pro Apple dalekosáhlé, vzhledem k tomu, že Čína představuje zhruba 20 % jeho ročních příjmů.

Načasování se také shoduje s obviněními z bezpečnostních chyb v produktech Apple, což posiluje obavy o soukromí a bezpečnost. Mluvčí ministerstva zahraničí Mao Ning uvedla, že zákaz byl ovlivněn „mnoha zprávami v médiích o bezpečnostních incidentech týkajících se telefonů Apple“, což je prohlášení, které nejednoznačně vrací pozornost na problémy se soukromím společnosti Apple.

Huawei Apple
Huawei Mate 60 Pro / Zdroj: Huawei

Neberme to však rovnou jako výhru společnosti Huawei. Nový vlajkový telefon společnosti se sice může těšit z nárůstu prodejů vyvolaných nacionalismem, ale zároveň se tím zvyšuje kontrola společnosti Huawei. Vzhledem k tomu, že USA již dříve zakázaly společnosti Huawei získávat pokročilé čipy, mohou čínští spotřebitelé pochybovat o tom, zda Huawei obstojí před zahraniční kontrolou, pokud lze Apple, značku hluboce integrovanou do čínské ekonomické struktury, tak snadno zavrhnout.

Zajímavé je, že zákaz může nepřímo ovlivnit i čínskou pracovní sílu. Společnost Apple je díky svým rozsáhlým výrobním aktivitám jedním z hlavních zaměstnavatelů v zemi. Pokles prodeje iPhonů by mohl vést k poklesu výroby, což by mohlo mít vliv na pracovní místa a mzdy. Současně to zvyšuje tlak na společnost Huawei, aby zaplnila ekonomickou a technologickou mezeru po společnosti Apple, což je úkol, který se snadněji řekne, než splní.

V podstatě jde o to, že zatímco bezprostřední dopad tohoto zákazu ovlivňuje postavení společnosti Apple na trhu, dlouhodobé výsledky jsou pro obě společnosti komplikované. Huawei sice získává pozici, ale s tím přicházejí i zvýšená očekávání a kontrola. Na druhou stranu výzva pro Apple nyní nespočívá jen v tom, aby znovu získal ztracené pozice, ale také v potvrzení svého závazku k bezpečnosti a ochraně soukromí.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: phonearena.com, rfa.org

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *