Peking odsuzuje USA za zařazení čínských firem na černou listinu kvůli údajné podpoře ruské armády

USA
Autor: Element5 Digital / Zdroj: Pexels

Americké ministerstvo obchodu zařadilo na černou listinu 42 čínských společností, které obvinilo z podpory ruské vojenské a obranné průmyslové základny v souvislosti s probíhajícím konfliktem na Ukrajině. Tyto společnosti, včetně hráčů na poli polovodičů v Hongkongu a pevninské Číně, údajně dodávaly integrované obvody původem z USA dovozcům spojeným s ruským vojenským sektorem po 1. březnu 2023.

Dotyčná mikroelektronika je klíčová pro ruské systémy přesného navádění v raketách a bezpilotních letounech, které byly nasazeny proti civilním cílům na Ukrajině. Opatření ministerstva obchodu odráží jeho odhodlání zastavit tok zboží původem z USA do ruské armády a zdůrazňuje závažnost situace.

Kromě 42 čínských subjektů se na americkém seznamu pro kontrolu vývozu ocitlo dalších sedm společností z Velké Británie, Estonska, Finska, Německa, Indie, Turecka a Spojených arabských emirátů. Tato doplnění podtrhují globální důsledky konfliktu a společné úsilí o omezení podpory vojenských aktivit Ruska.


Krok USA vyvolal rychlé odsouzení ze strany Pekingu, který se proti tomuto rozhodnutí ostře ohradil a označil jej za „typický akt ekonomického nátlaku a jednostranného zastrašování“. Čínské ministerstvo obchodu kritizovalo USA za zneužívání opatření pro kontrolu vývozu a vyzvalo k okamžité nápravě těchto praktik a ukončení nespravedlivého potlačování čínských společností. Čína prohlásila, že hodlá přijmout veškerá nezbytná opatření na obranu legitimních práv a zájmů svých firem, kterých se černá listina týká.

Rozhodnutí USA odráží širší mezinárodní úsilí o zabránění šíření pokročilých přesně naváděných zbraňových systémů. Situace poukazuje na složité problémy, kterým čelí státy při hledání rovnováhy mezi hospodářskými zájmy a zájmy národní bezpečnosti tváří v tvář globálním konfliktům.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com, scmp.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *