Globální trh prémiových smartphonů roste rychleji než celý trh se smartphony

Huawei Mate 40 / Zdroj fotografie: Huawei

Prémiový trh chytrých telefonů je pro velké společnosti poměrně hodně ziskový, obzvláště v roce 2021 byl. Nejnovější údaje analytický firmy Counterpoint Reasearch ukazují, že prémiový segment zaznamenal 24% růst a dosáhl nového vrcholu, mezitím, co celý trh se smartphony zaznamenal pouze 7% růst. Prémiové smartphony přispěly 27 % k celosvětovým prodejům, což je opět nový rekord.

To vše bylo způsobeno řadou faktorů, jako jsou upgrady na cenově dostupný prémiový segment v rozvíjejících se ekonomikách. Rovněž se zvyšuje poptávka po smartphonech s technologií 5G, jelikož se 5G neustále rozšiřuje. Naneštěstí pro Huawei po něm začaly zalepovat díru na v západní Evropě a Číně společnosti, jako jsou Apple, Xiaomi, Oppo a Vivo. Nutno podotknout, že Xiaomi si vede nejhůře ze všech, i když to byl největší favorit na získání zákazníků od Huawei.

Graf ukazující podíl prémiových smartphonů na trhu / Zdroj fotografie: Counterpoint Research (se souhlasem)

Smartphony iPhone stále táhnou

Když se na celý trh podíváme očima firem, tak jednoznačně vede Apple s jeho 60 %. Řada iPhone 12 a iPhone 13 s 5G se Applu opravdu vyvedla. Společnost se sídlem v Curtinu dokonce zaznamenala největší tržní podíl ve 4. čtvrtletí v Číně.

Na druhém místě se umístil Samsung s 6% nárůstem tržeb. Sice ztratil podíl v prémiovém segmentu, ale to jej mrzet nemusí, jelikož tržby byly vyšší v porovnání s rokem 2020. Jednoduše si řada S21 vedla lépe než S20, takže i to vykompenzovalo ztracené zisky za již zrušenou řadu Note. Celkový podíl Samsungu tvořil 17 % celého trhu.

Graf ukazující podíl jednotlivých společností na trhu / Zdroj fotografie: Counterpoint Research (se souhlasem)

Třetí místo obsadila společnost Huawei, ale jen těsně ho uhájila před ostatními čínskými společnostmi. Její propad činí 7 % a tento trend se určitě tento rok měnit nebude, takže je otázkou, kde Huawei uvidíme příští rok. Tento rok podíl společnosti činí 6 %.

Třetí, čtvrté a páté místo obsadily společnosti Xiaomi, Oppo a Vivo. Přičemž Oppo s Vivem zaznamenaly 116% a 103% růst, díky čemuž se dostaly mezi elitní pětici světových hráčů.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *