Huawei Watch GT 3 Elite: Elegán, který určuje směr

Zdroj fotografie: Svět Huawei

Vánoce jsou už pomalu tady, a Huawei nám sem sází jednu novinku za druhou. Není divu, chce stihnout využít předvánoční trh, a zaujmout velké množství zákazníků. Podobnou taktiku zaujímají i další velké společnosti, proto je to teď na prodejních pultech jedna novinka vedle druhé. My jsme měli to štěstí, že se nám do ruky dostala tato konkrétní novinka, a jak už asi tušíte z názvu, tak dneska se podíváme na nové Huawei Watch GT 3 Elite.

Tohle je taková srdeční záležitost, protože moje první nositelné zařízení od Huawei byly právě smartwatch ze série GT. Tenkrát jsem si je přivezl ze svatební cesty, na které jsem byl v Dubaji. Pokud vás zajímá recenze i na tento starší kousek, tak si ji můžete přečíst pod tímto odkazem.

Ale nyní se vrátíme zpět k horké novince Watch GT 3 Elite, a hned na úvod se mrkneme na její klasické specifikace.


HUAWEI WATCH GT 3 46 mm Elite

Velikost pouzdra: 46 mm

Obvod zápěstí: 140 -210 mm

Váha hodinek bez řemínku: 42,6g  (dále záleží na typu řemínku)

Displej: 1,43 palcová barevná AMOLED obrazovka

Tělo hodinek: Barva – Steel
                        Materiál – Přední pouzdro: Nerezová ocel
                                      – Zadní kryt: Plast   

Řemínek: Nerezová ocel

Senzory: Akcelerometr, Gyroskop, Geomagnetický senzor, Optický snímač srdečního tepu, Barometr, Senzor teploty

Paměť: Interní úložiště 4GB, paměť RAM 32MB

Konektivita: GPS, Bluetooth, Mikrofon, Reproduktor (Chybí E-sim, Wifi, NFC)


Obsah balení:

Huawei do svých balení dává vždy to nejnutnější, takže ani v tomto případě tomu není jinak. Proto v balení krom samotných hodinek najdeme už pouze několik menších, ale důležitých drobností.

Klasickou součástí balení je nabíjecí kabel. Máme tady kabel typu USB-A, a na konci bezdrátovou nabíjecí plošku, která se magneticky uchytí na spodní část hodinek. Případný běžný adaptér tu opět nehledejte, buď vám na nabíjení postačí kabel připojit klasicky přes USB k PC nebo ho můžete připojit na adaptér od vašeho smartphonu. K hodinkám a jinému příslušenství Huawei nabíjecí adaptéry nedodává. Dále u hodinek v krabičce najdeme také manuál a důležité tištěné informace.

Vzhled a zpracování:

Jak bývá u hodinek od společnosti Huawei zvykem, tak i u tohoto modelu se hraje na velmi luxusní notu. Jako první vás do oči uhodí velký displej, který je ohraničený výraznou lunetou, která postupně přechází do nerezového pouzdra. Musím uznat, že se mi tento vzhled zamlouvá o něco více, než u nedávno představených hodinek Watch 3 Pro, které jsme také měli v naší redakci.  (Watch 3 a Watch 3 Pro)

Samotné smartwatch působí díky nerezové oceli skutečně velmi luxusním dojmem. A když k tomu přidáte silný nerezový řemínek, tak už není o čem debatovat. Hodinky se na zápěstí skutečně pronesou, a jsou to jedny z prvních hodinek, kde jsem si musel na větší váhu chvilku zvykat. Přeci jenom s tímto masivním řemínkem hodinky váží neuvěřitelných 117 g, a to už je na zápěstí skutečně znát.

V této nové generaci hodinek už také najdeme na boku jednu rolovací korunku a běžné fyzické tlačítko. Tato ovládací rolovací korunka je tady už od série Watch 3, a je skutečně fajn, že ji Huawei skvěle zakomponoval při pohybu po menu hodinek. Korunka je na ovládání skutečně ideální, a doufáme, že Huawei bude v tomto trendu pokračovat i u dalších hodinek.

Aby tady nebyla pouze samá chvála, tak se nyní zaměříme i na něco, co se mi moc nelíbí. Například spodní část hodinek je vyrobena z černého leštěného plastu. Díky tomu, jak je plast leštěný to nebije tolik do očí jako u předchozích generací. A jako další věc, která mě neskutečně mrzí, je nepřítomnost safírového sklíčka. Já jsem člověk docela aktivní, a proto vím, že mikro škrábance se na displeji začnou ukazovat celkem brzy. Proto by mě mrzelo, mít takto luxusní hodinky, a například po roce mít poškrábaný displej.

Chápu, že se Huawei snažil vyrobit hodinky, které budou velmi ladit k sérii Watch 3, a zároveň nabídnou levnější cenovku. Proto chápu ty ústupky na kvalitě těchto materiálů, ale konkrétně u safírového sklíčka mě to velmi mrzí.

 

Displej:

Pokud pominu safírové krycí sklíčko, tak jsem byl velmi spokojen. Jedná se o stejný zobrazovací panel AMOLED, který najdeme v nedávno odhalené generaci Watch 3. Konkrétně u tohoto modelu si budete užívat displej o velikosti 1,43 palce s rozlišením 466 x 466 pixelů při ideálních 326 PPI. Jako u jiných modelů, tak i s tímto displejem se nemusíte bát špatné čitelnosti na slunci. Díky vysokému jasu a kontrastu je displej skvěle čitelný i na ostrém podzimním slunci.

Velikost displeje mi přišla u tohoto modelu akorát, i když věřím, že nebude pro každého. Pro tyto případy společnost Huawei vyrábí ještě menší verzi, a to konkrétně typ s velikostí displeje 1,32 palce, což se rovná 42mm.

Ještě když jsme u toho displeje, tak se malinko pozastavím nad ciferníky. Je to snad poprvé, kdy mě žádný ciferník, který je u hodinek zdarma nezaujal. Skutečně, na výběr máte přibližně 12 různých ciferníků, ale žádný mě tentokrát neoslnil. Je to snad poprvé, kdy jsem se musel porozhlédnout po placených cifernících.

Zdroj fotografie: Svět HuaweiSystém a uživatelské prostředí:

Stejně jako u klasické verze Watch 3 najdeme i tady vlastní operační systém společnosti Huawei, HarmonyOS. Je vidět, že si společnost dala hodně práce, aby systém dotáhla do této finální podoby. I když je pravda, že systém ještě není úplně dokonalý, ale postupně jsme svědky toho, jak se zlepšuje, a přidává důležité funkce. Všichni víme, jak si Huawei na běžném uživatelském zážitku zakládá, proto se nebojím toho, že by něco zůstalo nedomyšlené.

Samotný systém je velmi jednoduchý, a zapadá do předchozí koncepce systémů u nositelných zařízení. Proto je vzhled systému podobný tomu, který známe z LiteOS. Díky tomu si po pár minutách s hodinkami rozumíte, a víte, co kde přesně najdete. Takže věřím tomu, že při manipulaci v menu, a mnoha nastaveních nebudete mít žádný problém.

Jak už jsem v recenzi u modelu Watch 3 zmiňoval, tak největší kontroverzi budí nově zobrazované menu. Musím uznat, že to je ta největší vizuální změna, kterou HarmonyOS nabízí. A konkrétně to, že se systémové ikony nezobrazují klasicky v žebříčku pod sebou, ale máte je vyskládané vedle sebe po celém displeji. Alespoň za mě klasické menu působí výrazně přehledněji, a na tento nový styl jsem si ani po několika dnech nezvykl. Huawei naštěstí nabídne obě možnosti menu, takže si můžete v nastavení přepnout zpět na klasickou seznamovou nabídku položek.

Nyní se podíváme v rychlosti na volání. Díky tomu, že hodinky nabízejí velmi kvalitní mikrofon a reproduktor, tak je tato možnost k nezaplacení. A stejně jako tomu bylo u „dražšího“ brášky Watch 3, tak i tady jsem si tuto funkci zamiloval. Je to velmi příjemné při jízdě v autě, pokud nemáte zabudované klasické handsfree. Další bonus vidím při práci na počítači, můžete telefonovat, ale obě ruce máte volné na psaní.

Kvalita samotného hovoru je skvělá. Vy volajícího slyšíte skutečně čistě, a úplně stejně to má druhá strana. Denně jsem měl několik hovorů, a člověk si na to velmi rychle navykne. Bohužel jsem tady narazil na jeden problém s telefonním seznamem. Nepodařilo se mi do hodinek dostat všechny své kontakty, vždy mi to nabídlo pouze 10 oblíbených čísel. Což vnímám jako značný krok zpátky, protože u série Watch 3 máte plnohodnotný seznam. Ale to nebyla jediná věc, která mi na těchto hodinkách vadí.

Musím uznat, že mi dále vadí nemožnost odpovídat na příchozí zprávy. Je jedno jestli jde o zprávy z Messengeru, WhatsAppu nebo běžné SMS. Prostě nemáte žádnou možnost klasicky odepsat. Jediná možnost, která se nabízí je si vybrat z několika předem připravených odpovědí. Což je výrazné zlepšení oproti minulé generaci, protože tam nebyla ani tato možnost. Takže pokud jste chtěl dříve odepsat pouhé „ok“, tak stejně jste musel telefon vytáhnout z kapsy. Upřímně věřím tomu, že se to v následujících měsících změní pomocí nějaké aktualizace, stejně jako tomu bylo v případě modelu Watch 3 Pro. Notifikace jsou u této generace problém číslo jedna, a budeme doufat, že si Huawei s tímto nedostatkem brzy poradí.

Dále mě mrzí prozatím nepřítomnost některých klíčových aplikací. Ano, v hodinkách už najdeme obchod AppGallery, ale ten zatím obsahuje něco kolem 30 aplikací, které jsou nám Evropanům téměř k ničemu. Je pravda, že Huawei na rozšíření pomalinku pracuje, tak budeme doufat, že se nabídka brzy zlepší. Nejvíc mi asi chyběla aplikace Spotify. Případně emailový klient, kdy pouhým jedním kliknutím zkontroluji na zápěstí příchozí emaily.

Na druhou stranu to není zas tak dávno, co k těmto aplikacím přibyla navigace Petal Maps. Takže si můžete užívat podrobného navádění na vašem zápěstí, tohle Huawei skutečně chválím. Budeme doufat, že se bude situace pomalinku zlepšovat, a množství aplikací se bude zvyšovat.


Sportovní aktivita a sledování zdraví:

Tady Huawei nezklamal, s měřením si dává skutečně záležet, jako u každého takového produktu. V oblasti snímání zdraví se nebojím napsat, že Huawei spadá do absolutní špičky na trhu. Podle všech předchozích testů se všechny jeho produkty vyznačují velikou přesností. Tím mám na mysli sportovní analýzu, tak i běžný monitoring zdraví. Věřím tomu, že budete velmi překvapení z toho, co vám dokážou hodinky všechno během spánku změřit. Kolikrát se v noci probudím, abych se napil, a hned je v hodinkách záznam o vašem probuzení, rovnou to následně ukáže, za jak dlouho jsem zase usnul.

V tomto směru se hodinky skutečně zajímají o váš zdravotní stav, a měří několik vašich klíčových hodnot během dne zcela automaticky. Hodinky vám sledují tepovou frekvenci, hladinu stresu, okysličení krve, a dokonce dokáží změřit teplotu vaší pokožky. Schválně píši teplotu pokožky, protože to neměří tělesné teplo jako klasický teploměr, ale pouze teplotu na povrchu vaší kůže.

Pokud jste vášnivý milovník sportu, tak si u této generace skutečně přijdete na své. Huawei udává, že Watch GT 3 podporují více jak 100 sportovních režimů. Během sportování vám hodinky zaznamenávají i nadmořskou výšku, takže poté můžete sledovat převýšení, které jste zdolali během sportování.

Výdrž baterie:

Pokud máte předchozí generaci ze série Watch GT, tak budete spokojeni. Výdrž u těchto hodinek zůstává totiž stejná. Huawei nám garantuje výdrž při běžném používání 14 dní, a při velké zátěži klesne na nějakých 8 dnů. Jedná se o skutečně krásné hodnoty, které jistě oceníte, pokud nechcete každý den nabíjet své hodinky.

Já sám se při testování dostal na krásných 12 dní při jednom nabití. A to jsem hodinky nikterak nešetřil, bylo tam několik cvičení, telefonování a poslech hudby přímo z hodinek. Ať už přes Bluetooth do sluchátek, tak i klasicky z reproduktoru hodinek.  

Pokud vás zajímá výdrž baterie u menší verze hodinek, tak tam Huawei garantuje výdrž 7 dní. Pokud budete hodinky využívat intenzivněji, tak výdrž poklesne na 4 dny.

Ceny a dostupnost:

Nyní se hodinky prodávají ve dvou variantách od každé velikosti. Tento testovaný model jde do prodeje s cenovkou 8299 Kč, a ve verzi Black pak stojí 6899 Kč. Ceny menší varianty hodinek jsou lehce přívětivější. Tam je cena u modelu s barvou Light Gold Milanese nastavena na 7799 Kč. A u druhého modelu s barvou White je cena 6899 Kč.

Můžete si všimnout, že ceny jsou oproti klasické série Watch 3 nepatrně nižší.


Finální hodnocení:

Přiznám se, že mi hodinky sedí mnohem lépe než nedávno představená série Watch 3. Ať je to po stránce designu, tak i ohledně funkčnosti. Samozřejmě tady najdeme i několik nedostatků, ale vezmu-li v úvahu cenu, která je téměř skoro poloviční oproti například modelu Watch 3 Pro, tak dokážu ledacos odpustit.

Největší problém, alespoň za mě vidím v nevyužití safírového sklíčka, ale jak jsem psal už výše, jde prostě o cenu. Pokud nad tímto mávnu rukou, tak se jedná o skutečně elegantní hodinky, které si můžete s čistým svědomím vzít k obleku, a budete vědět, že s nimi uděláte dojem.

Ohledně samotného operačního systému jsme svědky toho, jak Huawei doplňuje funkcionalitu každým dnem. Proto si jsem velmi jistý tím, že se brzy dočkáme nějaké aktualizace, která nám doplní možnosti odepisovat například na zprávy, případně umístit do telefonu celý telefonní seznam. (Tyto funkce už najdeme v sérii Watch 3)

Sám za sebe vám hodinky Huawei Watch GT 3 s radostí doporučím. Jedná se o zařízení se skutečně prémiovým designem, které vás překvapí svým využitím. Hlavně je nebudete muset nabíjet každý den jako konkurenční modely, což vám ještě více zpříjemní klasické užívání.

Autor: Lukáš DrahozalZdroj: Svět Huawei

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

2 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *