Huawei Pura 70 obsahuje většinu komponent vyrobených v Číně. Nově uvalené americké sankce nemají na výrobu vliv

Huawei Pura 70
Zdroj: Huawei

Podle nedávné analýzy modelu Pura 70 se společnost Huawei Technologies ve svém nejnovějším vlajkovém smartphonu snaží nacpat do něj stále více komponentů vyrobených v Číně, protože chce překonat americké sankce a utkat se na domácí půdě se společností Apple.

Modely Pura 70, 70 Pro, 70 Pro Plus a nejvyšší model 70 Ultra obsahují rekordní počet komponentů z místních zdrojů, což je známkou toho, že se technologický gigant se sídlem v Šen-čenu blíží k vymanění se z eskalace amerických sankcí, které před pěti lety omezily jeho podnikání v oblasti chytrých telefonů. Podle analýzy společnosti TechInsights, která se zabývá výzkumem polovodičů a elektronických součástek, pochází naprostá většina elektroniky v těchto telefonech z Číny.

Možnost získávat komponenty z místních zdrojů se pro Huawei stala ještě důležitější poté, co USA nedávno zrušily více vývozních licencí výrobcům čipů Qualcomm a Intel, čímž jim znemožnily prodávat své výrobky společnosti Huawei. Vzhledem k pokroku v oblasti čipů vyráběných v Číně analytici dopad posledního kroku Washingtonu bagatelizovali, protože Huawei již vyrábí čipové sady 4G a 5G pro špičkové i levné telefony.

„Nemyslíme si, že zrušení licence na vývoz čipů bude mít v letošním roce významný dopad na podnikání společnosti Huawei v oblasti chytrých telefonů,“ uvedla Linda Sui, vedoucí analytička pro chytré telefony ve společnosti TechInsights.Mezi zahraniční komponenty, které se v telefonech stále používají, patří paměti DDR5 od společností SK Hynix a Samsung Electronics. Paměťové čipy SK Hynix se objevují ve standardních modelech Pura 70 a 70 Pro, zatímco čipy Samsung se nacházely v modelech 70 Pro Plus a Ultra. U standardního modelu pocházelo 33 z 69 elektronických komponent, které společnost TechInsights analyzovala, od čínských výrobců a pouze pět od nečínských dodavatelů. Ostatní komponenty jsou stále předmětem šetření.

Zdá se, že model Pura 70 Ultra používá pouze paměti od společnosti Yangtze Memory Technologies Corporation (YMTC), předního čínského výrobce pamětí NAND, na kterého se rovněž vztahují americké sankce. Pro srovnání, Huawei Mate 60 Pro, který byl uveden na trh v loňském roce za velkého zájmu kvůli svému 7nanometrovému procesoru čínské výroby, používal podle TechInsights čipy NAND společnosti SK Hynix.

Poměr komponent pořízených v Číně byl však u standardního modelu Pura 70 vyšší než u modelu Pro Plus, uvedla Stacy Wegnerová, senior analytička společnosti TechInsights.

U modelu Pura 70 Pro Plus, který má nejobsazenější hlavní desku, pocházelo 22 komponent od čínských výrobců a tři od nečínských dodavatelů, ukázaly údaje společnosti TechInsights. Dalších 52 dalších komponent je stále předmětem šetření.Předchozí analýza společnosti TechInsights zjistila, že čip HiSilicon 9000s, který pohání standardní telefon Pura 70, a Kirin 9010 v dalších telefonech Pura, navržený dceřinou společností Huawei, která nemá vlastní továrnu na polovodiče, vyrobila společnost Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC), největší čínský výrobce čipů. Společnost SMIC vyráběla také čipy pro Mate 60. Všechny čipy používaly stejný 7nm proces.

Řada chytrých telefonů Pura 70, představená v polovině dubna, byla největší vlajkovou lodí firmy od uvedení modelu Mate 60 Pro loni v létě, který byl prvním 5G telefonem společnosti za poslední tři roky.

Očekává se, že Pura 70 bude v Číně klíčovým konkurentem pro iPhone 15 a připravovanou řadu 16 společnosti Apple na podzim, kromě řady Galaxy S24 společnosti Samsung, uvedl Sui a dodal, že dodávky nových telefonů Pura by mohly letos přesáhnout 10,4 milionu kusů.

Čínské technologické podniky, na které USA uvalily sankce kvůli obavám o národní bezpečnost, se shromáždily za společností Huawei, aby ustály zesílenou kontrolu ze strany Washingtonu.

Společnost YMTC se sídlem ve Wuhanu navzdory americkým sankcím nadále rozšiřuje svůj podíl na trhu. Společnost TechInsights identifikovala 512gigabitovou paměť NAND osazenou v paměti Pura 70 Ultra jako 128vrstvou paměť 3D NAND společnosti YMTC, zatímco 1terabitová paměť NAND je 232vrstvá paměť 3D NAND společnosti YMTC, nejpokročilejší paměť NAND společnosti YMTC.

Podle společnosti TechInsights se očekává, že společnost Huawei dodá v letošním roce v Číně více než 50 milionů telefonů, čímž se vrátí na první místo s 19% podílem na trhu, přičemž v roce 2023 to bylo 12 %. Odolnost společnosti Huawei v Číně by jí mohla pomoci vyšvihnout se na 8. místo mezi výrobci chytrých telefonů na světě a tvořit 5 % dodávek.

Mimo Čínu, kde je osud smartphonů Huawei méně jistý, se telefony Pura 70 začnou prodávat v jihovýchodní Asii, Africe, na Blízkém východě, v Latinské Americe a v Evropě ještě tento měsíc. Globální modely však budou pouze 4G, uvedla společnost TechInsights.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: gizmochina.com, techinsights.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *