USA to stále nevzdávají. Nově mohou uvalit další obchodní sankce na výrobu čipů pro společnost Huawei
Společnost Huawei se v Číně snaží o nový 5nm čip a setkává se s domácími partnery, aby vytvořila silnou síť, ale zdá se, že USA plánují tyto snahy přerušit ještě většími sankcemi. Nová zpráva objasnila některé podrobné podrobnosti o tomto tématu.
Podle agentury Bloomberg plánuje Bidenova administrativa zařadit některé čínské výrobce čipů, konkrétně spojené s firmou Huawei, na černou listinu. USA tento krok zvažují poté, co výrobce modelu Mate 60 Pro přinesl v loňském roce 5G čipovou sadu Kirin (7nm proces).
Pokud jich není více, jsou na cílovém seznamu amerických úřadů nejméně čtyři čínské polovodičové firmy, na které by mohly být brzy uvaleny další obchodní sankce. Cílem rozšiřujících se omezení je zakázat Číně vývoj čipů pro umělou inteligenci a 5G.
Informace dále odhalují jména výrobců čipů označených na černé listině: Qingdao Si’En, SwaySure a Shenzhen Pensun Tech Co., neboli PST. Dalším předním výrobcem paměťových čipů na tomto seznamu je ChangXin Memory Technologies Incorporation.
Na druhou stranu mohou americké úřady zakázat firmám, jako je Shenzhen Pengjin High-Tech Co. a SiCarrier, pomáhat společnosti Huawei s omezeným vybavením. K této záležitosti se vyjádřil jeden z vedoucích analytiků společnosti Jefferies:
„Přidání dalších čínských společností na seznam amerických subjektů je velmi pravděpodobné. Je snadno proveditelné a odůvodnitelné a dále zablokuje některým klíčovým čínským společnostem možnost využívat současné mezery ve vývozních omezeních.“
Omezení ze strany jiných států:
Situace už je mnohdy i komická. USA dokonce nutí země, jako je Nizozemsko, Německo, Jižní Korea a Japonsko, aby zpřísnily omezení přístupu společnosti Huawei k významnému vybavení a technologiím, které se týkají výroby čipů. Pokud tak neučiní, tak USA vyhrožují uvalením sankcí i na ně.
Přestože cizí vláda může zakázat podnikání, které by mohlo poškodit bezpečnost jejího státu, nejedná se o konečná rozhodnutí a americká vláda o tyto kroky v současné době pouze usiluje. Toto opatření však jistě ovlivní vztahy mezi USA a Čínou a jejich průběžné politické úvahy.
Na čipovou síť Huawei se vztahují americké sankce od roku 2019 ve jménu bezpečnostních hrozeb. Ačkoli společnost všechny překvapila vydáním 5G čipu Kirin v roce 2023 s řadou Mate 60, a to s pomocí společnosti SMIC. 7nm procesor naznačoval pokrok Číny v oblasti polovodičů, což je důvod, proč se USA snaží zvýšit výzvy a další sankce.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: reuters.com