HUAWEI FreeBuds 5i: Koncertní sál ve vaší kapse
Na trhu bezdrátových sluchátek je v posledních letech poměrně rušno. Nutno říci, že se společnosti Huawei podařilo zajistit si místo díky chytrým technologiím a příjemnému designu. Celosvětově známá řada FreeBuds už obsahuje několik různých podsérií, konkrétně se jedná o špičkové FreeBuds Pro, následně základní model, poté řadu speciálních verzí a jako poslední modelovou řadu „i“.
Přestože sluchátka Huawei FreeBuds 5i byla oznámena a uvedena na trh v Číně již v červnu, tak tato malá sluchátka nyní mají premiéru po celém světě. Jedná se o zajímavý model, který nabízí některé špičkové funkce, které najdeme u vrcholného modelu FreeBuds Pro. Sluchátka jsou zaměřena na každodenní používání, skvělý design a velmi atraktivní cenu.
Obsah balení:
Tady je to taková klasika. Huawei přibalil do balení vše podstatné, takže vám nic nebude chybět. V malé krabičce najdete drobné nabíjecí pouzdro a v něm uložená sluchátka. Součástí balení je také nabíjecí kabel USB-A na jednom konci a s USB-C na druhém. Dále tu najdete potřebné brožurky a manuál. Velkou radost vám udělají přibalené náhradní měkké špunty, díky kterým si budete moci sluchátka upravit podle svých uší.
Vzhled a zpracování:
Do redakce nám dorazila sluchátka Huawei FreeBuds 5i v barvě Nebula Black. Název vás možná malinko zmate, ale nejedná se čistě o černá sluchátka. Mají mírný nádech spíše do šedivé barvy, která v sobě obsahuje světlé tečky. Musíme uznat, že to vypadá skutečně zajímavě a na první pohled vás design těchto sluchátek zaujme.
Nebojím se říci, že model FreeBuds 5i úzce navazují na designovou filozofii vrcholného modelu, kterým jsou FreeBuds Pro. Osobně si myslím, že si tyto sluchátka zamilují sportovci, případně aktivnější lidé. Soudím tak podle nabíjecího pouzdra, které je skutečně malé a lehké, takže vám v kapse při sportování nepřekáží. Přeci jenom prázdné pouzdro, když máte sluchátka v uších, váží pouze 33 g. Dalším aspektem jsou zajímavá sluchátka, ta jsou skutečně lehká. Jedno sluchátko váží pouhé 4 g a pokud k tomu přidáte velmi krátkou nožičku, která vám nepřekáží, tak máte vyhráno. Při zvolení správných silikonových čepiček drží sluchátka ve vašem uchu jako přibitá.
Po stránce zpracování jsou sluchátka skutečně bytelná a nemusíte mít strach ani při hrubším zacházení. To samé platí i o nabíjecím pouzdře. U těchto pouzder jsem malinko pedant na pant, který při zavírání umí někdy hezky potrápit. Už se mi stalo u několika různých sluchátek, že po pár dnech začal nepříjemně vrzat, případně se také mnohdy rozviklal. U tohoto modelu vše působí naštěstí robustně a doposud nebyl sebemenší problém.
Nenechte si ujít:
Potlačení okolního hluku:
Tři úrovně potlačení hluku jsou dostupné buď prostřednictvím aplikace nebo pomocí gesta klepnutí a podržení na každém sluchátku. U režimu „Příjemné“ je potlačení hluku jen skutečně mírné a je ideální, když jste doma a chcete odfiltrovat nepříjemné zvuky z domácích spotřebičů nebo domácích zvířat (hluk ledničky, pračky, pískání papoušků). Následuje režim „Obecné“, ten se se hodí spíše do hlučnějších míst, například autobusová zastávka, obchodní centra. A jako poslední tu najdeme režim „Ultra“, ten umožní maximální redukci hluku až o 42 dB, což se mi ve většině případů jeví jako nejlepší volba. Ideální volba například do metra, letadla, autobusu.
Pak tu také najdete možnost „Zvuky okolí“. Tato funkce příjemně zesiluje vnější zvuky, což je docela užitečné, protože i při vypnutém potlačení hluku sluchátka nabízejí určité pasivní potlačení hluku díky těsnému usazení ve vašem uchu. Způsob, jakým si můžete sluchátka FreeBuds 5i nastavit pro optimální výkon, je používat pouze funkce „Zvuky okolí“ a režim „Ultra“ pro potlačení hluku a rychle mezi nimi přepínat pomocí gesta stisknutí a podržení. Funguje to skutečně skvěle, ale samozřejmě si to můžete přizpůsobit podle svých představ.
Zvuk:
Tady není mnoho, co by se dalo vytknout. Pokud už nějaká sluchátka od Huawei máte, tak i tady poznáte typický rukopis Huawei. Sluchátka hrají skutečně čistě, bez rušivých elementů. Pokud jste milovníkem hlasité hudby, tak vás jistě potěší, že ani při maximální hlasitosti nedochází ke zkreslení. Samozřejmě vnímání hudby a zvuků je velmi subjektivní věc, to každý máme jinak.
Model Huawei FreeBuds 5i je vybaven 10mm dynamickými měniči a má také rozšířený frekvenční rozsah výšek. Huawei se chlubí 40 kHz jako horní frekvenční hranicí těchto sluchátek, a přestože lidský sluch sahá pouze do 20 kHz, můžeme tvrdit, že některé frekvence jsou vnímány nad touto hranicí.
Jak jsem psal výše, tak zvuk je dost subjektivní, takže co je příjemné pro mě, nemusí být příjemné pro vás. Vzhledem k omezeným možnostem úpravy v ekvalizéru mě příjemně překvapilo, jak tato sluchátka zněla hned po vybalení z krabice. Věřím, že defaultní nastavení si zamiluje řada z vás a následně se nebude snažit o případně další korekci zvuku.
Výchozí nastavení vytváří vyvážený zvuk, který není ani příliš basový, ani příliš vysoký. Sluchátka dokáží rozlišit spoustu detailů, a pokud se věnujete klasické hudbě, jazzu nebo jiné hudbě s více nástroji, budete s nabídkou těchto sluchátek spokojeni. Sám za sebe rád podotknu, že například vrcholné skladby od Hanse Zimmera znějí skutečně božsky.
Pokud chcete získat ještě větší basovou razanci, tak si musíte aktivovat režim „Zvýraznění basů“. Ten je ideální pro elektronickou hudbu i pro vše, co hodně spoléhá na basy. Co se týče podpory zvuku ve vysokém rozlišení, model FreeBuds 5i je vybaven podporou LDAC spolu s kodeky AAC a SBC, dvěma ztrátovějšími a základními možnostmi.
Další výhodu vidím v tom, že Huawei tady využil nejnovější technologii Bluetooth 5.2. Díky této verzi BT, můžete sluchátka připojit ke dvěma zařízením naráz. Takže když vám při sledování filmu na vašem MateBooku zazvoní telefon, sluchátka se automaticky připojí k telefonu, a můžete ihned telefonovat.
Ovládání gesty:
V dnešní době už je tato vychytávka docela rozšířená a není to už nic nového. Na gesta jsem si zvykl celkem rychle, při prvním připojení vám aplikace AI Life ukáže, jak s gesty zacházet. Později už je využíváte zcela automaticky a berete to jako samozřejmost. Občas se mi stalo, že jsem si při pokusu o zesílení skladby omylem vystrčil sluchátko z ucha. Je to daň za to, že Huawei Freebuds 5i mají tak krátkou nožičku.
Na kartě „Gesta“ v aplikaci AI Life se dozvíte, jaká gesta jsou k dispozici s tím, že některá z nich si můžete přizpůsobit. Máte k dispozici „Dvojité poklepání“, které přijímá nebo ukončuje hovory na každém sluchátku, a můžete také přizpůsobit každé sluchátko tak, aby buď „Přehrálo“ nebo „Pozastavilo“ skladbu, přeskočilo na „Další skladbu“, vrátilo se na „Předchozí skladbu“ nebo „Probudilo hlasového asistenta“. Možností je skutečně mnoho a záleží jen na vás, jak si gesta upravíte podle sebe.
Nenechte si ujít:
Výdrž baterie:
Tady musíme smeknout pomyslný klobouk. Huawei slibuje až 6 hodin výdrže baterie na sluchátkách (se zapnutým ANC) a 18,5 hodiny s nabíjecím pouzdrem. Pokud necháte ANC vypnuté, tak si můžete tuto dobu protáhnout na 7,5 hodiny, resp. 28 hodin.
V praxi jsou tato čísla velmi podobná těm, která jsem uvedl výše. Osobně jsem byl schopen poslouchat nepřetržitě se střední hlasitostí a zapnutým ANC na „Ultra“ asi 5 hodin a 30 minut, což je v pořádku. Nabíjecí pouzdro poskytuje skoro tři plná nabití obou sluchátek. Pokud dáte úplně vybitá sluchátka do nabíjecího pouzdra, tak se do plné kapacity nabijí zhruba za 50 minut, podle vlastní zkušenosti. Následně nabíjecí pouzdro se pomocí kabelu nabije do plné kapacity přibližně za hodinu a půl.
Závěr:
Popravdě jsem byl mile překvapen, a nečekal jsem, že Huawei vytáhne své trumfy u tohoto modelu. Bavíme se o sluchátkách, která stojí 2 399 Kč. Ještě působivější, než cena je fakt, že se společnosti podařilo do sluchátek za tuto cenu nacpat opravdu slušné technologie a funkce z výrazně dražších modelů. Potlačení okolního hluku je opravdu dobré a kvalita zvuku se vyrovná i mnohem dražším sluchátkům. V tomto směru mají Huawei Freebuds 5i před konkurencí mírně navrch.
Když k tomu připočtete pohodlí, odolnost proti vodě a prachu IP54 a podporu LDAC, vznikne opravdu slušný balíček. Menší nevýhodou je absence komplexnějšího ekvalizéru, který by nadchnul skutečné audiofili. Osobně musím pochválit Huawei a jeho aplikaci AI Life, která z ovládání sluchátek udělá naprostou hračku.
Huawei se touto kombinací trefil do černého, a nebojíme se říci, že se bude jednat o prodejní trhák. Stejně tomu tak bylo i u předchozí generace, kdy Huawei s modelem FreeBuds 4i vedl příčky prodejů několik týdnů. Letos se to jistě podle parametrů chystá zopakovat.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: Svět Huawei
Kdy bude HarmonyOS na našem trhu?
Bohužel to nikdo přesně neví…. Zatím najdeme HarmonyOS pouze ve sluchátkách, hodinkách a některých tabletech. Ve smartphonech zatím bohužel ne.