Jak to celé skončí? Tímto krokem chce Netflix ukončit sdílení účtů

Netflix
Autor: Tumisu / Zdroj: Pixabay

Netflix má zcela novou strategii, jak zabránit sdílení účtů. Přední světový poskytovatel streamovacích služeb ji začne používat už v lednu 2023. Většina uživatelů je nyní ve stresu, protože nikdo zatím pořádně neví, jak to dopadne s jejich účty, které sdílí například s přáteli.

Ve svém oznámení čtvrtletních výsledků společnost Netflix téma sdílení účtů znovu otevřela. Gigant v oblasti video streamu v posledních letech opakovaně prohlašoval, že chce tuto praxi, která je mezi jeho zákazníky velmi rozšířená, ukončit. Ve snaze utáhnout šrouby Netflix oznámil, že sdílení účtů zpoplatní, aby kompenzoval pokles příjmů.


„Našli jsme promyšlený přístup ke zpeněžení sdílení účtů a od začátku roku 2023 jej začneme zavádět ve větším měřítku,“ uvedl Netflix ve zprávě zaslané akcionářům.


Od dubna loňského roku již americká společnost provedla experimenty v této oblasti v řadě latinskoamerických zemí, včetně Chile, Kostariky a Peru. Poté, co byla společnost s výsledky zjevně spokojena, představí Netflix novou metodu i ve zbytku světa.

Netflix plánuje zabránit sdílení účtů

Podle společnosti Netflix budou zákazníci, kteří sdílejí svůj účet s příbuzným, který není členem jejich domácnosti, platit od ledna 2023 každý měsíc několik dolarů navíc. Tento systém monetizace bude postupně přejímat celý svět.

Konkrétně Netflix umožní vytvářet podúčty pro osoby, které nebydlí ve vaší domácnosti. Každý podúčet bude mít vlastní přihlašovací údaje, seznamy skladeb a návrhy obsahu. Netflix v rámci tohoto systému nezakazuje sdílení předplatného s osobami, které s vámi nebydlí. Společnost se spokojí s tím, že na tuto praxi dohlíží a má z ní malý zisk.

Pokud bude Netflix následovat latinskoamerické ceny, budou muset majitelé účtů v USA platit 3,50 až 4 USD. Což je zhruba čtvrtina ceny průměrného předplatného Netflixu v USA. Podobný sazebník by měl být přítomen i v Evropě. Pokud to přepočítáme na naši cenu, tak si běžný zákazník připlatí za sdílení účtu přibližně 99 korun.

Budete upozorněni, pokud váš účet bude používat někdo mimo váš domov. Dostanete pozvánku k vytvoření podúčtu pro svého návštěvníka. Netflix následně počká dva týdny, než kontaktuje předplatitele, který sdílí svůj účet s dalšími osobami.

Netflix používá geolokaci zařízení k určení, zda účet používá někdo mimo Váš domov. Služba však v současné době vyhledává pouze umístění televizoru. Utáhne Netflix šrouby u chytrých telefonů, počítačů a dalších přenosných zařízení?

Současně Netflix představil funkci nazvanou přenos profilu. Ta umožňuje uživatelům přesunout svůj aktuální profil ze sdíleného účtu, který jim zdarma poskytl někdo z rodiny, na vlastní účet. Tím Netflix zjednodušuje práci uživatelům, kteří chtějí začít používat vlastní účet namísto předplatného od kamaráda.


Nenechte si ujít:


Další příjem pro společnost

Netflix chce zvýšit příjmy a zisk zpoplatněním sdílení účtu. Podle analytiků Citi Global Market způsobuje sdílení účtů roční ztráty ve výši přibližně 6,2 miliardy USD. Jiná analýza, kterou provedla společnost CordCutting, vyčísluje finanční dopad na 192 milionů měsíčně.

Před několika měsíci potvrdil Chengyi Long, ředitel produktových inovací společnosti Netflix, že sdílení účtů má značný negativní dopad na příjmy skupiny a omezuje její schopnost investovat.


„Účty jsou sdílené mezi domácnostmi, což má dopad na naši schopnost investovat do nových seriálů a nových filmů pro naše členy.“ 


Podle Netflixu sleduje jeho nabídku televizních pořadů a filmů 100 milionů lidí na celém světě, aniž by si museli předplatit službu. 15 % předplatitelů by bylo ochotno sdílet své identifikační údaje s rodinnými příslušníky, kteří nebydlí v jejich domovech. V Evropě je tato praxe velmi rozšířená. Netflix doufá, že touto nabídkou získá na dynamice.

Další plán: Netflix s reklamami

Aby společnost zvýšila své příjmy, nabízí Netflix na některých trzích nové levné předplatné za 6,99 dolaru měsíčně, které zobrazuje reklamy. Společnost Netflix chce v budoucnu také posílit svou pozici v odvětví videoher. Netflix „vážně uvažuje“ o spuštění cloudové herní služby poté, co do své knihovny zařadí mobilní hry. Podaří se jí díky těmto různým opatřením trvale obnovit svůj růst? Uvidíme.

Jak bylo psáno výše, tak společnost nedávno představila nový tarif s nižší cenou. Prodává se pod názvem Basic a od 3. listopadu je k dispozici za 6,99 dolaru měsíčně na určitých trzích.

Nabídka vychází ze současného nejlevnějšího balíčku Netflixu. Předplatitel má přístup k obsahu platformy v rozlišení 720p bez možnosti stahování pro následné offline použití. Je tu však jeden podstatný rozdíl. Jak už název nabídky napovídá, Netflix bude během sledování pravidelně zobrazovat reklamy. Podrobněji řečeno, při spuštění se bude objevovat reklama každých 4 až 5 minut za hodinu. Délka reklamy bude 15 až 30 sekund, které se budou zobrazovat před a během sledování.

Ne všechen obsah platformy bude součástí této nabídky, což může být podstatný rozdíl. Netflix v tiskové zprávě uvedl, že „některé seriály a filmy chybí z důvodu omezení práv na některé tituly,“. Aniž by uvedl konkrétní filmy, dokumenty nebo televizní pořady, o které se jedná. Podnik však tvrdí, že se tento problém snaží napravit.

Reklamní platforma, kterou spravuje reklamní oddělení společnosti Microsoft, bude zřejmě zobrazovat cílené reklamy podle zemí a typu pořadů. Streamovací společnost také uvádí, že inzerenti budou mít možnost volby vyhnout se spojování své image s určitým obsahem, který považují za odporující svým hodnotám. Brzy však zjistíme, zda se tento plán osvědčí, nebo ne.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *