Jaký prohlížeč vládne všem? Koukni na nejoblíbenější prohlížeče na světě
Každý z nás má určitě svůj oblíbený internetový prohlížeč. Naštěstí ta doba, kdy byl na trhu pouze Internet Explorer je dávno pryč, a nyní si každý může vybrat ten svůj oblíbený. Proto jsme rádi, že analytická agentura StatCounter letos v dubnu zjišťovala, jaký prohlížeč používá většina lidí na světě. V tomto článku se budeme bavit jak o desktopových řešeních, tak o verzích pro mobilní zařízení.
Původní prohlížeč Microsoft Edge, postavený na vlastním enginu EdgeHTML a vydaný v roce 2015, nebyl populární kvůli různým problémům s kompatibilitou a nepříliš rychlému výkonu. Později Microsoft upravil prohlížeč na engine Chromium, díky čemuž byla aplikace populárnější a kompatibilnější s většinou rozšíření Chrome.
Od přechodu Edge na Chromium uplynuly zhruba dva roky. Je zřejmé, že tento krok společnosti Microsoft byl správný, protože desktopová verze prohlížeče v dubnu tohoto ovládla 10 % trhu. Globální míra přijetí Edge byla v dubnu podle StatCounter 10,07 %.
To je samozřejmě stále výrazně méně než podíl Google Chrome, který drží 66,64 %. Prohlížeč Microsoftu se však dokázal vyšvihnout do druhé řady oblíbenosti, předstihl dokonce Apple Safari, který byl v hodnocení na třetí pozici s podílem 9,61 %. V první pětce jsou také prohlížeče Mozilla Firefox s podílem 7,86 % a Opera s podílem 2,43 %.
V segmentu mobilních prohlížečů je nadále nesporným lídrem Chrome s podílem 63,57 %, následovaný Safari s podílem 24,82 %. Na třetím řádku hodnocení je internetový prohlížeč od společnosti Samsung, který zaujímá 4,90 % trhu. V první pětici se dále umístila Opera s podílem 1,88 % a UC Browser s podílem 1,41 %.
Nedávno společnost Google vydala mimořádnou nouzovou aktualizaci zabezpečení pro proprietární prohlížeč Chrome. Aktualizace 100.0.4896.127 pro Windows, macOS a Linux řeší závažnou zranitelnost CVE-2022-1364, kterou aktivně využívají útočníci pro napadení počítače.
Nenechte si ujít:
CVE-2022-1364 je chyba zabezpečení v enginu JavaScriptu Chrome V8, kterou mohou kyberzločinci použít ke spuštění libovolného kódu.
Tuto hlavní chybu objevil Clementa Lesina z Google Threat Intelligence Team. Společnost poznamenává, že podrobnosti budou k dispozici po přijetí opravy většiny uživatelů. Poté vydá potřebné prohlášení k celé situaci.
Existenci problému uznal i Google a zmínil existenci 30 různých zranitelností, z nichž sedm jsou hrozby na vysoké úrovni. Tato chyba zabezpečení se týká uživatelů na platformách Windows, Mac a Linux.
Google Chrome ve verzi 100.0.4896.127 pro Windows, macOS a Linux tyto problémy řeší. Pokud tedy prohlížeč ještě nebyl automaticky aktualizován, lze aktualizaci nainstalovat ručně tak, že přejdete do nabídky Chrome > Nápověda > O Google Chrome. Následně pouze vyhledáte aktualizaci prohlížeče.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: gs.statcounter.com