Americké satelity Starlink jsou v ohrožení. Čína odhalila mikrovlnné dělo, které je dokáže sestřelit

Starlink
Autor: SpaceX-Imagery / Zdroj: Pixabay

Technologický vývoj nepolevuje v žádném odvětví. Pokud se jedná o zbrojní průmysl, tak tady to platí dvojnásob. Čína už kdysi odhalila své mikrovlnné dělo, které bylo schopno sestřelovat rychle letící objekty až do výšky několika stovek kilometrů. Jeho hlavní problém byl ve velikosti jeho napájení.  

Nově to vypadá, že Čína tento problém dokázala vyřešit nečekaně rychle. Podle nových informací už víme, že se tato skutečně výkonná zbraň dočkala výrazného vylepšení, a proto už se bude dát umístit a ovládat z korby nákladního auta.

Čínským vědcům se podařilo výrazně zmenšit zdroj energie potřebný k napájení mikrovlnného děla, takže je dostatečně mobilní na to, aby se mohlo rychle pohybovat po bojišti. Zařízení navíc dokáže generovat až 10 gigawattů elektřiny rychlostí 10 pulzů za sekundu. Tyto údaje zveřejnila nová zpráva agentury SCMP.

Takto intenzivní zdroje energie vytvářejí mikrovlnné paprsky, které mohou zničit čipy v letadlech, bezpilotních letounech, a dokonce i v satelitech Starlink. Jedná se o tzv. mikrovlnné zbraně, které využívají soustředěné a silné paprsky radiofrekvenční energie k přenosu frekvencí od deseti megahertzů do 100 gigahertzů.

Obvykle tak výkonné zdroje energie, jaké vyvinula Čína, vyžadují spoustu složitých a velkých strojů. Podle týmu výzkumníků vedeného Shu Tingem z Vysoké školy pokročilých interdisciplinárních studií na Národní univerzitě obranných technologií v Changsha v čínské provincii Hunan se však tento nový systém vejde do poličky na knihy.

Tato nová kompaktní zbraň by mohla čínské armádě umožnit umístit mikrovlnná děla na korbu nákladních automobilů pro cílené údery. Mohla by jim také umožnit sestřelovat satelity Starlink, což byl pro čínské představitele motivační faktor poté, co viděli jejich úspěšné nasazení při invazi na Ukrajinu, uvedla agentura SCMP.

Sestřelování satelitů Starlink tradičním způsobem pomocí raket by bylo příliš nepraktické a drahé. Nový systém by však mohl fungovat nepřetržitě, pokud by byl připojen k městské elektrické síti, řekl Shu. Přesto bylo nutné se k tomuto bodu dopracovat metodou pokusů a omylů, přičemž některé z prvních experimentů týmů skončily totálním fiaskem.

Konečný produkt se skládá z urychlovače elektronů s konstrukcí podobnou vláknům DNA. Konkrétně se jedná o elektrony ve dvou spirálovitých trubicích, které vypadají jako dvojitá šroubovice DNA. Čína není jedinou zemí, která experimentuje s mikrovlnnými zbraněmi. Například Spojené státy i Rusko vyrobily své vlastní.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: thesun.co.uk

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *