Klíčové funkce systému Android, které chce každý uživatel iPhonu přenést do systému iOS

Android
Autor: Lukas Gehrer / Zdroj: Pixabay

Systém iOS je na rozdíl od operačního systému Android považován za poměrně omezený operační systém. Vždy však existuje prostor pro vylepšení a rozšíření o nové funkce. Zde je 5 funkcí společnosti Google, které by většina majitelů iPhonu chtěla na svém zařízení.

Na trhu je dnes k dispozici několik špičkových mobilních telefonů. Každý vyhovuje různým požadavkům, výdajovým limitům a standardům. Přestože se tyto telefony od sebe velmi liší, jejich operační systémy jsou tím, co je skutečně odlišuje. Operační systémy iOS a Android, z nichž každý má miliardy uživatelů, jsou v současné době dva nejrozšířenější systémy. Ačkoli se Android i iOS navzájem napodobují, stále je mnoho věcí, které se od sebe tyto dva operační systémy mohou naučit.

1. Správný výběr výchozí aplikace

Společnost Apple před několika lety začala uživatelům svých nejnovějších iPhonů umožňovat výběr výchozích aplikací. Přesto je tato volba v současné době od systému iOS 16 omezena na aplikace e-mailu a webového prohlížeče. Můžete tedy přestat používat Apple Mail a Safari, ale ne nic jiného. Nastavení výchozího hudebního přehrávače, mapového programu, průzkumníka souborů, fotoaparátu atd. stále není možná svobodná volba. V důsledku toho je opuštění systémových aplikací Apple velmi obtížné a zdlouhavé. Vzhledem k tomu, že tyto vestavěné aplikace jsou uživatelům v podstatě vnucovány, mnoho lidí je nakonec používá. Můžeme jen doufat, že Apple rozšíří počet aplikací, které tvoří výchozí výběr aplikací. Vezmeme-li si jako příklad Xiaomi 13, nelze odstranit pouze 9 aplikací. Patří mezi ně důležité aplikace mobilního telefonu, jako je volání, zprávy atd.

2. Vlastní balíčky ikon

Přestože je možné v systému iOS nastavit vlastní ikony, není tento postup jednoduchý ani zřejmý. Vyžaduje vytvoření smyček a přiřazení jedinečných vlastních obrázků ke každé aplikaci. iPhone je známý tím, že postrádá rozsáhlé možnosti přizpůsobení, ale Apple je pomalu otevírá. Například zamykací obrazovka systému iOS 16 je velmi přizpůsobitelná, uživatelé mohou měnit barvy, písmo, widgety a další prvky. Uživatelé si mohou svůj iPhone dále upravit tak, že se budou spoléhat na konkrétní motivy, které vyhovují jejich zájmům, a to díky tomu, že v systému iOS jsou povoleny vlastní balíčky ikon.

Android
Autor: Lukas Gehrer / Zdroj: Pixabay

3. Všestranné ovládací centrum

Ovládací centrum v systému iOS patří mezi nejotravnější funkce tohoto systému. Přepínače ve spodní části mohou uživatelé přidávat nebo odebírat, zatímco horní část je stabilní. Uživatelé operačního systému Android mohou přepínače přeskupovat a odebírat podle svého uvážení, což jim dává svobodu dávat skutečnou prioritu věcem, na kterých jim záleží. Uživatelé jsou nuceni dívat se na tlačítka v Ovládacím centru iPhonu, která nikdy nepoužívají, a zabírají jim místo na obrazovce. Mezi trvale nastavené přepínače patří Wi-Fi, Bluetooth, AirDrop, Osobní hotspot, Režim letadlo, Mobilní data, Aktuálně přehrávané, Zámek otáčení, Zrcadlení obrazovky (AirPlay), Jas a Hlasitost. Žádný z nich nelze měnit ani v pořadí, ani odstranit.

4. Flexibilní domovská a zamykací obrazovka

Společnost Apple v posledních letech vydalo upravitelnou Domovskou obrazovku a Zamykací obrazovku pro iOS. Uživatelé nyní mohou například na domovskou obrazovku přidávat widgety a zamykací obrazovka může být nyní téměř zcela vlastní, jak již bylo zmíněno. Přesto mají tyto dvě obrazovky stále mnoho omezení. Uživatelé stále nemohou nechávat mezery mezi dvěma widgety nebo aplikacemi. Ikony nebo widgety musí být uspořádány v určitém pořadí, a to od levého horního rohu směrem doprava, řádek po řádku. Pro vyplnění těchto prázdných míst se uživatelé musí spolehnout na samostatné widgety třetích stran, což značně ztěžuje přizpůsobení domovské obrazovky. Když už mluvíme o widgetech, od systému iOS 16 nejsou stále interaktivní. Společnost Apple by měla po vzoru systému Android zlepšit funkčnost a odezvu systému iOS.

Pokud přejdeme k uzamčené obrazovce, je tato část i přes své úpravy stále omezená. Koneckonců zkratky pro fotoaparát a světla jsou pevné. Nelze je odstranit ani změnit na něco užitečnějšího. Nemluvě o tom, že vždy zapnutý displej podporuje pouze skrytí pozadí nebo oznámení, žádné rozsáhlejší změny nepodporuje.

Android
Zdroj: Svět Huawei

5. Vylepšená oznámení

A konečně, systém oznámení iPhonu je pravidelným problémem, na který upozorňují uživatelé Androidu přecházející na iOS. V jednotlivých aplikacích si uživatelé mohou zvolit, jak moc budou tyto zprávy slyšitelné nebo upozorňující, ale stále mají ošklivý design a chybí jim správná kategorie. Aplikace mohou využít rozhraní API Time-Sensitive, které zvýrazní důležitou zprávu. Poté však již nelze naplánovat mnoho dalšího. Nemluvě o tom, že není k dispozici žádné rozhraní API pro inteligentní odpovědi, které by umožnilo rychle reagovat na zprávy odeslané prostřednictvím aplikací třetích stran.

Závěr

Na iPhonu je mnoho příjemných věcí. Nikdy však nebude bezchybný, stejně jako každé jiné zařízení. Vždy bude prostor pro vylepšení s cílem zlepšit celkový zážitek. Můžeme jen doufat, že se uživatelé dočkají těchto pěti funkcí ze systému Android v podobě iOS 17. Jelikož má Apple zájem přilákat uživatele Androidu, pak by měl přinést některé funkce, na které jsou uživatelé Androidu zvyklí. Zdá se však, že Apple má svou vlastní hlavu. Společnost obvykle nepřidává funkce proto, že jsou populární nebo že je uživatelé potřebují. Myslíte si, že některá z těchto funkcí zatraktivní systém iOS? Kterou funkci Androidu byste raději měli v systému iOS?

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: xda-developers.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *