Koupili byste si procesor od společnosti TikTok? Majitel ByteDance zahajuje vývoj vlastních čipů
Čínská společnost ByteDance, která vlastní populární sociální síť TikTok, začala zkoumat možnost samostatného vývoje procesorů pro vlastní potřeby. Tohle rozhodnutí je především dáno tím, že společnost nemůže najít nikoho s takovými čipy, které by splňovaly požadavky, jež ByteDance chce.
Předpokládáme, že čipy ByteDance budou plnit úkoly související s různými obchodními zájmy společnosti a to od práce s video platformami po používání informačních a zábavních aplikací. Projekt ByteDance semiconductor je součástí dvou populárních trendů. Těmi jsou rostoucí touha technologických společností vytvářet čipy pro vlastní potřeby a záměr Číny rozvíjet nové kompetence v oblasti základních technologií souvisejících s výpočetní technikou.
Bude se Vám líbit:
Společnost přitom nehodlá vyrábět čipy na prodej ostatním, protože její vývoj je výhradně pro vnitřní použití. Další čínští technologičtí giganti také projevují zvýšený zájem o polovodičové technologie. Je známo, že v posledních letech se vyhledávací gigant Baidu, realizující projekty v oblasti e-commerce a Alibaba, zabývají výrobou polovodičů vlastní konstrukce, přičemž oba nemají mnoho zkušeností s vytvářením polovodičových součástek.
Vlastní čipy umožňují vytvářet specializované systémy, které nejlépe vyhovují speciálním požadavkům konkrétní společnosti s tím, že v tomto jsou příznivě srovnatelné s běžně dostupnými produkty třetích stran. ByteDance již zahájil nábor zaměstnanců pro svůj vlastní rozvoj. Na webu společnosti najdeme popisy mnoha volných pracovních míst souvisejících s vývojem mikročipů.
Přesto čínské firmy stále potřebují smluvní výrobce polovodičů, často zahraniční. Hlavním problémem je, že technologická válka, kterou Spojené státy skutečně vyhlásily Číně, se týká především výroby čipů. Čína si není ani zdaleka schopna vyrobit tolik čipů jako Západ, a tak je na něm v tomto ohledu závislá. Ačkoli Čína do svého obchodu s polovodiči již dlouhá léta masivně investuje, tak je to pořád málo. V příštích několika letech uvidíme, jak se bude situace vyvíjet.
Autor: Adam Vilkus
Zdroj: gizchina.com