Lovci mimozemšťanů byli vyzváni, aby hledali jeden „klíčový znak“, který je téměř důkazem mimozemského života

Lovci
Autor: Pawel86 / Zdroj: Pixabay

Existuje jedno poznávací znamení mimozemského života, které by měli znát všichni lovci mimozemšťanů. Říká se mu chemická signatura. Živé organismy zanechávají na planetách obíhajících kolem hvězd nepatrné stopy plynů, známé také jako chemické stopy, které lze pozorovat, odhalili američtí vědci.

Mikrobi, houby, řasy a rostliny jsou všechny formy života, které vytvářejí chemické stopy, jež lze sledovat z vesmíru. Vědci z Americké astronomické společnosti na začátku tohoto týdne oznámili, že plyny v atmosférách exoplanet jsou klíčem k nalezení života mimo ten, který je zde na Zemi. Světlo procházející atmosférami planet ve vzdálených slunečních soustavách by mohlo odhalit sloučeniny podporující život.

K tomu hledání slouží vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST). Teleskop za 10 miliard dolarů, který postavila NASA ve spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou, byl vyslán na misi, jejímž cílem je fotografovat náš vesmír. Jeho hlavním cílem je pomoci vědcům na Zemi zjistit vývoj naší sluneční soustavy. Tím, že teleskop poskytuje vědcům na Zemi dosud nejpodrobnější snímky vesmíru, však pokládá základy pro hledání náznaků mimozemského života tam venku.Vědci mohou zkoumat plyny na snímcích a v datech získaných z JWST a odhalovat mimozemské organismy. Chemické látky, které vědci sledují, se nazývají metylované plyny. Metylované plyny vylučují organismy, jako jsou houby a rostliny, když čistí blízké toxické materiály, jako je chlor nebo brom. Bohužel mnoho plynů uvolňovaných ve vesmíru nemá s životem vůbec nic společného. Kyslíkové plyny se mohou ve vesmíru hromadit, když horká hvězda ohřívá oceány planety a vytváří páru. Což znamená, že pozemští lovci mimozemšťanů mohou být vysláni na honičku po vesmíru při hledání něčeho, co by s velkou pravděpodobností mohlo být sopkou nebo prostě jen sterilní skálou.

V tomhle ohledu jsme teprve na začátku cesty. Je zřejmé, že nové objevy na sebe nenechají dlouho čekat. Jaké máte postavení k životu mimo naši planetu? Myslíte, že tam někde venku čeká další život?

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: thesun.co.uk

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *