Nad společností Google se stahují mračna. Společnost může čelit žalobě kvůli dominantnímu postavení na trhu

Google
Autor fotografie: PhotoMIX-Company / Zdroj fotografie: Pixabay

Indický Nejvyšší soud stanovil společnosti Google lhůtu pro splnění svého nedávného rozhodnutí. Společnost jej však nesplnila, což znamená, že by mohla čelit nové žalobě kvůli svému postavení, které zaujímá na trhu digitální reklamy.

Pro ty, kteří o tom nevědí, vyhledávací gigant se obrátil na Nejvyšší soud, aby zablokoval rozhodnutí vydané indickou komisí pro hospodářskou soutěž (CCI) již v říjnu 2022. Dotyčné rozhodnutí by značku přinutilo změnit způsob licencování své verze mobilních služeb Google (GMS) pro systém Android. V současné době společnost požaduje, aby výrobci smartphonů, kteří si licencují operační systém Android s GMS, museli předem nainstalovat určité aplikace společnosti Google, jako je prohlížeč Chrome, jeho vyhledávač, YouTube a další.


Nenechte si ujít:


CCI to však označila za protisoutěžní jednání. Dále také chtěla, aby společnost umožnila uživatelům systému Android v Indii odinstalovat ze svých chytrých telefonů některé aplikace, jako jsou Mapy Google nebo YouTube. Zatímco platforma Android je systém s otevřeným zdrojovým kódem, verze GMS je vybavena aplikacemi Google a dokonce i obchodem Play. Bohužel pro Google indický Nejvyšší soud vrátil případ zpět nižšímu soudu a dal společnosti čas do 26. ledna, aby změnila svůj způsob licencování systému Android.

To však není jediný právní problém, kterému značka v současné době čelí. Ministerstvo spravedlnosti USA se zřejmě také chystá společnost zažalovat kvůli jejímu obrovskému podílu na trhu digitální reklamy. Jednalo by se o druhou federální antimonopolní stížnost, které čelí od roku 2020, kdy ji ministerstvo spravedlnosti rovněž podalo kvůli dominantnímu postavení společnosti Google na trhu online vyhledávání. Vláda chce vědět, jakým způsobem společnost získává a udržuje svou dominanci v oblasti vyhledávání a digitální reklamy.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: phonearena.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *