NASA buduje v USA zařízení, v němž by mohl být umístěn mimozemský život přivezený z Marsu

NASA
Autor: WikiImages / Zdroj: Pixabay

Společnost NASA dostala zelenou pro stavbu nového zařízení, které má sloužit k uchovávání marťanských vzorků, případně i mimozemského života. Zařízení v Texasu by mělo být hotové do roku 2033, kdy se očekává, že na Zemi dorazí vzorky z marsovského vozítka Perseverance.

Bude to poprvé v historii lidstva, kdy se na Zemi objeví vědecky vybrané vzorky z jiné planety. Aby se vzorky dostaly na Zemi, musí lidé nejprve odstartovat z povrchu jiné planety, což je další první počin svého druhu. Vědci z NASA a Evropské kosmické agentury (ESA) budou zařízení využívat k uchovávání, přenosu, hodnocení bezpečnosti a koordinaci vědeckého výzkumu vzorků.

Zařízení, známé jako Mars Sample Receiving Project office, bude umístěno v Johnsonově vesmírném středisku společnosti NASA v Houstonu. „Prioritou bude bezpečné a rychlé uvolnění vzorků z Marsu po jejich návratu na Zemi do laboratoří po celém světě pro vědecký výzkum,“ uvedla NASA ve svém prohlášení.


Nenechte si ujít:


Zmírňuje tak obavy vědců, že vědecké vzorky z rudé planety mohou spadat do kompetence Space Force, americké vládní organizace pro obranu vesmíru. Ředitelka Johnsonova střediska Vanessa Wycheová uvedla: „Všichni jsme si jistí, že se nám to podaří: „V centru NASA Johnson se nachází největší a nejrozmanitější sbírka astromateriálů na světě, počínaje vzorky vrácenými z programu Apollo.“

„Díky našim odborným znalostem se těšíme na řízení projektu, který obdrží vědecky přesvědčivé vzorky z Marsu získané vozítkem NASA Perseverance.“ Vzácné vzorky pomohou lidstvu porozumět Marsu díky podrobným chemickým a fyzikálním analýzám z laboratoří po celém světě.

Perseverance v současné době sbírá vzorky v okolí kráteru Jezero, kde se vědci domnívají, že před miliardami let tekla řeka do jezera. Oblasti, jako je tato, plné hornin a sedimentů, jsou jedním z nejlepších míst na Marsu pro hledání potenciálních známek dávného mikrobiálního života.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: thesun.co.uk

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *