Navzdory celosvětovým sankcím, ruský trh se smartphony vzkvétá. Apple ztratil téměř vše, Xiaomi si bere ruský trh pro sebe

Ruský trh
Autor fotografie: Steve Buissinne / Zdroj fotografie: Pixabay

Od začátku konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou došlo v Rusku k mnoha regulacím. Stažení velkých evropských a amerických společností znamená, že ruský trh je ohledně chytrých telefonů velice omezený. No, čínské značky toto neriskují, proto si postupně berou celý mobilní trh pro sebe. Velké čínské společnosti dodávájí smartphony na trh úplně stejně, jako tomu bylo před invazí na Ukrajinu.

Rychle a energicky si nárokují ruský trh chytrých telefonů. Podle ruských médií Kommersant s odkazem na data MTS jsou čínské značky smartphonů na ruském trhu smartphonů mnohem populárnější než například Apple a Samsung. Údaje ukazují, že v červenci Xiaomi (včetně jeho podznačky POCO) vedlo k rapidnímu růstu v podílu na trhu mezi mnoha konkurenty smartphonů v Rusku.

V červenci Xiaomi a její podznačka POCO dohromady tvořily 42 % ruského trhu chytrých telefonů, což je první místo z hlediska objemu prodeje. Na druhém místě je Realme, jehož tržby v červenci tvořily 17 % ruského trhu se smartphony. To je nárůst z 13,4 % v předchozím měsíci. Na třetím místě máme Samsung s klesajícím podílem na trhu (z 10,9 v červnu na 8,5 %). Na čtvrté pozici je Transsion Holdings Tecno se 7,5% podílem na trhu. Apple je vzdáleně pátý se 7% podílem na trhu, což je pokles z 9,7 v červnu.


Nenechte si ujít:


Ruský trh s chytrými telefony zažívá boom

Podle propočtu tržeb má první místo Xiaomi (+POCO) s podílem 35 %. Na druhé pozici je Apple, který zaujímá 25 % trhu, a pozvolna klesá. Realme je na třetím místě s 12,5% podílem na trhu, zatímco Samsung je čtvrtý s 11% podílem na trhu. Tecno (Transsion) je páté a představuje 4% podíl na trhu. Data MTS navíc také ukazují, že Rusko v červenci prodalo celkem 2,3 milionu chytrých telefonů v hodnotě 36,7 miliardy rublů (590 milionů dolarů). Průměrná cena jednotky je 16 100 rublů (259 USD), což je pokles o 6 %.

Nabídka chytrých telefonů Apple a Samsung v Rusku je nyní o 80–90 % nižší než před letošním březnem. Sankce snížili dodávky těchto smartphonů, takže Rusové začínají kupovat smartphony od čínských společností. Analytici z Marvel Distribution předpovídají, že podíl značek třídy A (vybavení nejvyšší kategorie) může letos klesnout pod 10 %. To je způsobeno špatnými dodávkami z paralelních dovozů.

Čínské společnosti se drží pravidla, že politika a obchod se nemají míchat dohromady. Proto řada čínských společností stále dodává své komponenty a smartphony na ruský trh. Díky tomu získají na ruském trhu silnou pozici, a případný návrat ostatních značek bude o to těžší.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: IThome.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *