Pes, který štěká, nekouše. USA schválily 70 % čínských žádostí o obchodní licence navzdory přísným omezením
Americké ministerstvo obchodu a další regulační orgány schválily v roce 2022 přibližně 70 % licencí na vývoz do Číny. A to navzdory probíhající technologické válce mezi USA a Čínou a extrémním sankcím na vývoz polovodičů do Číny.
Alan Estevez, náměstek ministra obchodu pro průmysl a bezpečnost, uvedl, že v roce 2022 vláda USA schválila přibližně 69,9 % žádostí o vývoz zahrnujících Čínu. To znamená, že pouze 30,1 % žádostí bylo zamítnuto nebo vráceno bez případného opatření.
Dále dodal, že i když je míra schvalování vysoká, neexistují žádné neoficiální kličky, jak toto schvalování obejít, pokud jde o schvalování pro Čínu. Průměrná doba zpracování žádostí o schválení byla 40 dní, ale u žádostí týkajících se Číny byla průměrná doba schválení 77 dní a více.
Podle agentury Reuters se Estevez, který se chystá zúčastnit slyšení Výboru pro zahraniční věci USA na téma „Boj proti generační výzvě agrese ČKS“, chystá představit svůj případ a ujistit vládu, že Čína zůstává hlavním cílem úřadu pro prosazování práva a on a jeho tým budou na tomto cíli pracovat i v roce 2023. Slyšení na téma „Boj proti generační výzvě agresivity ČKS“ se koná dnes před Sněmovnou reprezentantů v budově amerického Kapitolu.
Obchodní válka mezi USA a Čínou začala v roce 2018, kdy tehdejší prezident Donald Trump uvalil sankce a cla na vývoz do Číny, aby zastavil údajné nekalé obchodní praktiky a krádeže duševního vlastnictví. Čína se plánuje stát světovým lídrem v oblasti umělé inteligence, vojenského zbraňového systému a kvantové výpočetní techniky a USA chtějí tento pokrok omezit, aby ochránily své hospodářské a vojenské zájmy. Současná Bidenova administrativa rovněž pokračuje v uvalování sankcí a omezení vývozu do Číny, aby asijskou ekonomiku kontrolovala a drtila.
Nenechte si ujít:
USA již zařadily čínské technologické giganty Huawei a ZTE na nechvalně známý seznam subjektů. Na černé obchodní listině je více než 639 čínských nebo s Čínou spojených podniků a osob. Společnosti na seznamu subjektů mají zakázáno přijímat zboží, služby a technologie pocházející z USA.
USA zakázaly především vývoz polovodičových strojů, technologií, personálu a technického know-how do Číny, která je největším spotřebitelem polovodičů na světě. Bidenova administrativa také úspěšně přiměla spojence, jako je Nizozemsko, Japonsko a Jižní Koreu, aby také zavedli omezení na svůj vývoz polovodičů do Číny.
Estevez tato omezení zdůvodnil tím, že sankce byly uvaleny s cílem řešit obavy související s výrobou vyspělých polovodičů. Dále dodal, že tyto kontroly nemají za cíl zastavit výrobu starších polovodičů a nejsou ani nástrojem hospodářského protekcionismu, nýbrž nástrojem národní bezpečnosti a zahraniční politiky.
Rekordní obchod navzdory trvajícím sankcím:
Navzdory probíhající obchodní válce dosáhly USA a Čína v roce 2022 rekordního objemu obchodu. Celkový dovoz a vývoz se meziročně zvýšil o 2,5 % a dosáhl neuvěřitelných 690 miliard USD. Předchozí rekord byl stanoven v roce 2018 na 658,8 miliardy dolarů.
Deficit obchodu USA s Čínou se rovněž zvýšil na 382,9 miliardy dolarů a meziročně dosáhl 8,3 %. V roce 2022 byla Čína třetím největším obchodním partnerem USA po Kanadě a Mexiku a největším zdrojem dovozu do země. Na druhou stranu pro Čínu byly USA největším obchodním partnerem v rámci jedné země a třetím největším obchodním partnerem po ASEAN a EU.
Rekordní údaje o obchodu ukazují, že ekonomiky USA a Číny jsou na sobě navzájem velmi závislé a navzdory probíhající technologické válce a diplomatickým sporům se oddělení obou ekonomik nezdá být životaschopné.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: scmp.com