Proč najednou vidíme nad Amerikou tolik UFO? Je proto skutečně jednoduché vysvětlení

UFO
Autor: Jean-Louis SERVAIS / Zdroj: Pixabay

Americká armáda sestřelila během jediného víkendu tři neidentifikované objekty. Proč je americká obloha najednou tak plná UFO? Tuto záhadu se vám nyní pokusíme velmi jednoduše vysvětlit.

Během posledních dvou týdnů sestřelili američtí vojenští piloti čtyři záhadné objekty, které byly spatřeny nad Spojenými státy a Kanadou. První z těchto objektů armáda identifikovala jako 200 stop (60 metrů) vysoký čínský špionážní balón, který se koncem ledna vznášel ve výšce přibližně 60 000 stop (18 200 metrů) nad Aljaškou. Vláda balón několik dní sledovala, jak se vznáší jihovýchodně nad zemí, a nakonec jej 4. února sestřelila u pobřeží Jižní Karolíny pomocí stíhačky.

Další tři objekty, mezi nimiž je i válec velikosti automobilu sestřelený nad mrazivým územím kanadského Yukonu a podivný osmiboký objekt sestřelený do vod Huronského jezera, stále zůstávají neidentifikované a všechny byly zničeny mezi 9. a 12. únorem. Tyto tři objekty byly méně sofistikované než špionážní balón, uvedli představitelé Bílého domu na tiskovém brífinku 13. února, a vznášely se ve výškách mezi 20 000 a 40 000 stop (6 000 a 12 000 m). Létaly však ve vzdušném prostoru využívaném komerčními letadly, což zvyšovalo bezpečnostní riziko, uvedli vládní úředníci.

Tyto rychlé incidenty vyvolaly v mnoha lidech otázku, proč vláda najednou detekuje, a ničí, tolik neidentifikovaných objektů ve vzdušném prostoru USA a Kanady. Je tam skutečně více objektů než obvykle, nebo se armáda prostě jen zlepšuje v jejich sledování?

Ačkoli není možné s jistotou určit, kolik objektů se ve vzdušném prostoru dané země v daném okamžiku nachází, vládní představitelé mají v jedné věci jasno. Po odhalení čínského pozorovacího balónu koncem ledna armáda záměrně rozšířila pátrání po cizích objektech v podobných výškách. Toto úsilí bylo zřejmě úspěšné.


Nenechte si ujít:


„Pečlivěji jsme kontrolovali náš vzdušný prostor v těchto výškách, včetně posílení našich radarů, což může alespoň částečně vysvětlit nárůst objektů, které jsme v uplynulém týdnu detekovali,“ uvedla 12. února na tiskovém brífinku Melissa Daltonová, náměstkyně ministra obrany pro vnitřní obranu a hemisférické záležitosti.

Jinými slovy: Jack Weinstein, profesor mezinárodní bezpečnosti na Bostonské univerzitě a generálporučík amerického letectva ve výslužbě, řekl v rozhovoru pro Live Science: „Poté, co armáda několik dní úspěšně sledovala špionážní balón po celé zemi, zjistila, jak nejlépe odhalit podobné objekty v podobných výškách, které předtím zůstaly nepovšimnuty.

„Myslím, že to všechno vychází z balonu,“ řekl Weinstein. „Zdá se mi, že armáda teprve nyní přichází na to, jak tyto předměty sledovat a bezpečně lokalizovat.“

Ačkoli armáda zatím neidentifikovala žádný ze tří objektů, které byly následně v únoru sestřeleny, americká i kanadská vláda naznačily možnou „spojitost“ mezi těmito objekty a sestřeleným špionážním balónem a odmítly vyloučit možnost, že jsou všechny součástí zahraniční špionáže. John Kirby, mluvčí Rady Bílého domu pro národní bezpečnost, na tiskovém brífinku 13. února dodal, že Čína sleduje USA pomocí výškových špionážních balonů již několik let, přinejmenším od doby vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa, ale že tyto objekty nebyly nikdy předtím detekovány.

Čína mezitím prohlásila, že USA od ledna 2022 více než desetkrát vlétly do jejího vzdušného prostoru špionážními balony, uvedl National Public Radio.

Změna vnímaní při ohlášení UFO

Podivné incidenty z počátku února jsou jen posledními z řady stovek setkání amerického vojenského personálu s údajnými neidentifikovanými létajícími objekty (UFO) nebo neidentifikovanými anomálními jevy (UAP), jak je armáda raději nazývá.

Jen v roce 2022 zahájili úředníci ministerstva obrany vyšetřování 366 nahlášených pozorování UAP – 171 z nich zůstalo do konce roku nevyřešeno, jak vyplývá z první výroční zprávy Úřadu pro řešení anomálií ve všech oblastech (All-domain Anomaly Resolution Office, AARO), úřadu Pentagonu založeného na začátku roku 2022 za účelem vyšetřování údajných pozorování UAP vojenským personálem.


Nenechte si ujít:


Podle zprávy Pentagonu, která podrobně popisuje pozorování UAP v letech 2004 až 2021, je tento jediný rok více než dvojnásobkem 144 údajných setkání s UAP, která armáda nahlásila během předchozích 17 let.

Tento obrovský nárůst údajných pozorování UAP může být důsledkem „změny kultury“ v armádě, řekl Weinstein pro Live Science, kdy se vojenský personál méně cítí stigmatizován za to, že nahlásil svá podivná setkání.

Armáda možná přechází na kulturu, kdy lidé nejsou zesměšňováni za hlášení neznámých jevů, za které by možná v minulosti byli zesměšňováni,“ řekl Weinstein a dodal, že jeho otec radista na bombardéru z druhé světové války viděl jevy, které si nedokázal vysvětlit, ale necítil se dobře, když je hlásil.

„Změna kultury nyní pilotům umožňuje, aby tato hlášení podávali,“ řekl Weinstein.

Z 366 nově otevřených případů UAP v loňském roce jich bylo 163 vyřešeno jako „balóny nebo balónům podobné útvary“, uvádí se ve zprávě AARO ke konci roku. Dalších 26 případů bylo identifikováno jako drony a šest dalších jako „nepořádek“ ve vzduchu, například ptáci nebo plastové sáčky. Případy z předchozích let byly rovněž připsány meteorologickým jevům a optickým klamům.

Nikde ve zprávě nejsou jako možné vysvětlení UAP zmíněni mimozemšťané. Pro Weinsteina to není žádné překvapení. „Myslel bych si, že pokud jste dost chytří na to, abyste cestovali na Zemi z jiné planety, budete dost chytří na to, abyste se nenechali chytit,“ řekl Weinstein.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: livescience.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *