Revoluce v elektromobilitě? Bezdrátové nabíjení vám nabije elektromobil za 10 minut

elektromobilů
Autor: Goran Horvat / Zdroj: Pixabay

Indukční nabíjení je velmi slibným řešením pro nabíjení elektromobilů, protože nevyžaduje žádné kabely a poskytuje mimořádný výkon. Tým výzkumníků z Chalmersovy univerzity ve Švédsku vyvinul indukční nabíjecí systém, který je schopen dodávat výkon až 500 kW, což stačí k dobití baterie elektromobilu během několika minut.

Nabíjení je pro trh s elektromobily, který roste nebývalým tempem, významnou výzvou. V mnoha zemích překonaly prodeje elektromobilů prodeje dieselových vozů. Počet dobíjecích stanic však stále roste pomalu. Vývoj vysoce výkonných nabíjecích systémů je proto klíčový.

Svůj elektromobil budete moci bezdrátově nabít za pouhých 10 minut.

Tým vědců z Chalmersovy univerzity vyvinul praktičtější řešení. Konkrétně se jedná o indukční nabíjecí systém, který je schopen dodávat neuvěřitelný výkon 500 kW bez kabelů. To je významný úspěch, protože nejvýkonnější terminály, které jsou v současnosti v provozu, dosahují maximálního výkonu pouze 360 kW. Systém je založen na využití polovodičů z karbidu křemíku a pracuje na frekvenci 80 kHz. Což je vyšší frekvence než u běžných indukčních systémů. Systém rovněž využívá Litzovy vodiče z individuálně izolovaných měděných vláken, které kompenzují teplo vznikající při dobíjení.

Indukční nabíjecí systém vyvinutý Chalmersovou univerzitou je vysoce účinný, ztrácí se pouze 1-2 % vyrobené energie. V porovnání s až 50% ztrátami, kterými trpí běžná indukční nabíjecí zařízení. Výzkumníci však zatím neplánují komercializaci technologie pro individuální použití, protože to nepovažují za nutné. Místo toho se chtějí zaměřit na průmyslové využití, kde by výjimečný výkon a účinnost technologie mohly mít významný dopad.

Potenciál technologie indukčního nabíjení zkoumají i další společnosti a výrobci. Společnost Tesla naznačila vývoj svého zařízení pro indukční nabíjení během svého dne investorů 1. března, ačkoli zatím nezveřejnila žádné podrobnosti. Volvo tuto technologii testovalo na svém modelu XC40 Recharge v březnu 2022. Zatímco společnost London EV Company Limited (LEVC) na jejím experimentování spolupracovala se společností Nissan.

Indukční nabíjecí systém je velmi slibný a mohl by vyřešit mnoho problémů, kterým čelí trh s elektromobily. Je vysoce účinný, poskytuje výjimečný výkon a nevyžaduje žádné kabely, takže je velmi praktický. Tato technologie však zatím není široce dostupná a limitujícím faktorem by mohla být cena. Nicméně s rostoucí poptávkou po elektromobilech bude vývoj vysoce účinných řešení nabíjení, jako je indukční nabíjení, ještě důležitější.


Nenechte si ujít:


Rychlé bezdrátové nabíjení je nadcházející revolucí v oblasti elektromobilů

S tím, jak se svět stále více orientuje na obnovitelné zdroje energie, se elektromobily stávají stále populárnějšími. Jedním z největších problémů, kterým čelí majitelé elektromobilů, je však otázka nabíjení. Rychlé bezdrátové nabíjení je naštěstí nadcházející revolucí v oblasti elektromobilů, která slibuje, že zcela změní pravidla hry.

Bezdrátové nabíjení existuje již nějakou dobu. V odvětví elektromobilů se však začalo prosazovat teprve nedávno. Rychlé bezdrátové nabíjení posouvá tuto technologii na další úroveň tím, že výrazně zkracuje dobu nabíjení. To znamená, že majitelé elektromobilů nyní mohou své vozy nabíjet rychle a pohodlně. To jim usnadňuje cestování na delší vzdálenosti.

Tradiční způsob nabíjení elektromobilu je prostřednictvím nabíjecí stanice, která vyžaduje fyzické připojení vozu k síti. Tento proces může trvat i několik hodin, což může být pro řidiče, kteří spěchají, nepříjemné. S rychlým bezdrátovým nabíjením je tento proces mnohem rychlejší a pohodlnější. Řidiči stačí zaparkovat vůz na nabíjecí podložku a vůz se začne automaticky nabíjet.

Jednou z největších výhod rychlého bezdrátového nabíjení je, že odpadá potřeba fyzických kabelů a zástrček. S nimiž může být manipulace nepohodlná. Proces nabíjení je tak mnohem pohodlnější a uživatelsky přívětivější. Což je pro široké rozšíření elektromobilů zásadní. Navíc snižuje riziko nehod, ke kterým může dojít při manipulaci s kabely a zástrčkami.

Další výhodou rychlého bezdrátového nabíjení je, že jej lze snadno integrovat do stávající infrastruktury. Nabíjecí podložky lze instalovat na parkovištích, v garážích, a dokonce i na ulicích. Díky tomu mohou majitelé elektromobilů pohodlněji nabíjet své vozy při každodenních činnostech. Tuto infrastrukturu lze také snadno rozšiřovat s tím, jak roste poptávka po elektromobilech.

Rychlé bezdrátové nabíjení je také účinnější než tradiční metody nabíjení. Využívá totiž rezonanční magnetickou indukci k bezdrátovému přenosu energie mezi nabíjecí podložkou a vozem. Tato metoda je účinnější než tradiční způsoby nabíjení, při nichž může během nabíjení docházet ke ztrátám energie ve formě tepla.

Stejně jako u každé nové technologie i zde existují určité problémy, které je třeba vyřešit, než se rychlé bezdrátové nabíjení stane běžnou záležitostí. Jedním z největších problémů je cena technologie, která je v současné době vyšší než u tradičních metod nabíjení. Některé modely elektromobilů navíc nemusí být s rychlým bezdrátovým nabíjením kompatibilní, což omezuje jeho užitečnost.

Závěrem lze říci, že rychlé bezdrátové nabíjení je další revolucí v odvětví elektromobilů. Slibuje, že nabíjení elektromobilů bude pohodlnější, účinnější a uživatelsky přívětivější. S rostoucí poptávkou po elektromobilech se rychlé bezdrátové nabíjení stane nezbytnou součástí infrastruktury potřebné pro podporu těchto vozidel. Se správnými investicemi a technologickým pokrokem by rychlé bezdrátové nabíjení mohlo způsobit revoluci v myšlení o elektromobilech a pomoci nám přejít k udržitelnější budoucnosti.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: frandroid.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *