Ruská chlouba má potíže. Rusko odložilo start své vesmírné sondy na příští rok

Rusko
Autor fotografie: PIRO4D / Zdroj fotografie: Pixabay

Podle zpráv CCTV Roskosmos uvedl, že svou ruskou sondu Luna 25 vypustí do vesmíru později. Konkrétně by se mělo jednat o červenec až srpen 2023, takže se start posunul o necelý rok. Původní start sondy měl být již tento rok, ale mise ruské vesmírné agentury nabrala zpoždění. To je dáno především tím, že rychlost a měřící přístroje délky nesplňovaly technické parametry lunární mise.

Podle předchozích zpráv je hlavním úkolem této mise procvičit základní techniky hladkého přistání v cirkumpolární oblasti a provést kontaktní výzkum v určené oblasti, kterou je měsíční jižní pól. Taková podobná mise se v Rusku podnikla naposledy před 47 lety. 9. srpna 1976 vyslal tehdejší Sovětský svaz na Měsíc sondu s názvem Luna-24, aby prozkoumala povrch měsíce a zároveň přinesla vzorky.

Jurij Borisov, generální manažer Roskosmosu, uvedl, že Rusko hledá způsoby spolupráce s Čínou ohledně průzkumu Měsíce a zároveň samotného vesmíru. Borisov hodně poukazoval na to, že je velmi obtížné realizovat podobné projekty samostatně, a tak je lepší si najít spojence. Podle něj je v současnosti ruský program průzkumu Měsíce z finančního a vědeckého hlediska nedokonalý.


Nenechte si ujít:


V květnu tohoto roku Dmitrij Rogozin, generální ředitel Roskosmosu, prozradil, že start sondy Luna-25 byl původně plánován na konec září. Bohužel z výše zmíněných důvodů však zahájení mise nebylo možné. Takové mise jsou velmi nákladné a technicky náročné. Dá se očekávat, že nynější zpoždění se ještě zvětší, protože Ruská federace není ve stavu, kdy by si mohla dovolovat nějaké velké finanční injekce do vesmírného výzkumu.

V posledních letech je zájem o studium Měsíce větší, než doposud býval. Nyní již víme, že Měsíc není zcela suchý, jak jsme si původně mysleli. Na dně hlubokých kráterů se totiž nachází zmrzlá voda. Teoreticky by jednou mohla posloužit astronautům jako zdroj pití, ale to je v nejbližší budoucnosti nereálné. Mimoto je vodu možné rozložit na kyslík a vodík, což by taky mohlo být v nadcházejících desetiletích na Měsíci užitečné. Rusko má v tomto ohledu velké plány.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *