I přes veškeré sankce se do Ruska dostávají nejnovější vyspělé technologie
Válka mezi Ruskem a Ukrajinou trvá již více než rok a půl a bohužel nevykazuje žádné známky zpomalení. Byly zabity tisíce lidí a způsobeny škody za miliardy dolarů. Přesto obě strany dosud nesedly k mírovým jednáním.
Rusko pokračuje v postupu na Ukrajině a zdá se, že se ho nedotklo embargo, které na něj bylo uvaleno. Zdá se však, že Rusko nemusí mít takové problémy, jak jsme si mysleli. Polovodiče japonských výrobců se stále v plené síle dostávají do země.
Čína je hlavním tranzitním místem japonských polovodičů do Ruska
Rusko čelí celosvětovému odporu kvůli své invazi na Ukrajinu. Mnoho zemí invazi odsoudilo a uvalilo na Rusko sankce, které zemi způsobily hospodářské potíže. Některé společnosti, jako například Apple a Samsung, se také stáhly z Ruska. To mělo vyvinout tlak na ruskou vládu, aby se z Ukrajiny stáhla, ale zatím to nemělo kýžený efekt.
Japonsko uvalilo na Rusko sankce, ale polovodiče vyrobené v Japonsku se do země stále dostávají. Je to proto, že polovodiče jsou posílány přes zprostředkovatelské země, jako je například Čína. Japonský devizový zákon se vztahuje pouze na přímý vývoz z Japonska, takže pro japonskou vládu je obtížné zastavit tok polovodičů přes třetí země.
V roce 2022 Japonsko vyvezlo do Ruska polovodiče v hodnotě 11 milionů dolarů. Největším cílem tohoto vývozu byla Čína, na kterou připadalo více než 70 % dodávek, následovaná Jižní Koreou a Tureckem. Japonská vláda zpřísnila kontrolu vývozu polovodičů, ale stále je obtížné zastavit tok těchto výrobků do Ruska. Bohužel není známo, zda tato dodatečná opatření budou fungovat, či nikoli.
Ohlídat takové množství zboží, které se prodává přes prostředníky je prakticky téměř nemožné. Popravdě zřejmě nikdo neočekával, že se tento prodejní uzel nepodaří odstřihnout. Každý spoléhal na to, že sankce budou stoprocentní, ale opak je bohužel pravdou.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: asia.nikkei.com, ground.news