Ruský iPhone je neskutečný propadák. Rekordně nízké prodeje jsou terčem posměchu

Ruský iPhone
AYYA T1 / Zdroj: Rostec

V průběhu let se objevilo tolik zabijáků iPhonů, že už to člověk nemůže brát ani vážně. Z našeho pohledu to například jsou LG Voyager, Samsung Instinct, BlackBerry Storm a Palm Pre. Všimněte si, že první dva modely na tomto vskutku krátkém seznamu nejsou ani chytrými telefony. Všimněte si také, že všechny tyto telefony již nejsou na trhu, zatímco iPhone nejenže je stále zde, ale i nadále dominuje.

Zhruba před rokem Apple na protest proti válce na Ukrajině zastavil prodej iPhonu v Rusku. Kremelští úředníci byli vyzváni, aby iPhone v zemi přestali používat k 1. dubnu kvůli obavám ze špionáže. Ale těm Rusům, kteří se obávají, že si nebudou moci koupit nejnovější model iPhonu, jejich vláda řekla, aby se nebáli. Dceřiná společnost ruského konglomerátu obranného průmyslu s názvem Rostec vyvinula takzvanou náhradu iPhonu s názvem AYYA T1. Název Ruský iPhone je v tomto případě na místě.

Pouze 18 % vyrobených kusů AYYA T1 bylo prodáno spotřebitelům.

Jak to tedy dopadlo? Zdá se, že ne příliš dobře, protože ruský ekonomický deník Vedomosti napsal, že od října 2021, kdy se zařízení začalo prodávat, si ruští spotřebitelé zakoupili méně než 1 000 kusů AYYA T1. Skutečný počet prodaných telefonů je podle zprávy 905 kusů. To je pouhých 18 % z 5 000 vyrobených kusů a jedná se o největší propadák smartphonu od doby, kdy Amazon musel odepsat 170 milionů dolarů kvůli propastným prodejům Fire Phone.

Ruský iPhone
AYYA T1 (Ruský iPhone) / Zdroj: Rostec

Denis Kuskov, generální ředitel výzkumné společnosti Telecom Daily, označil 905 prodaných kusů modelu AYYA T1 za „statistickou chybu“ ve srovnání s 24,5 milionu chytrých telefonů prodaných v Rusku v loňském roce. Tento tristní údaj o prodeji donutil ruské prodejce, kteří telefon prodávají, snížit cenu na 11 000 rublů (140 USD), což je ztrátové. Vysvětlení snížení ceny samozřejmě vyžadovalo, aby vývojář telefonu, společnost Smartecosystem, použil metodu Propaganda 101. Společnost uvedla, že cenu snížila v rámci „speciální akce“ a důvodem byla „snaha poskytnout širokému okruhu uživatelů přístup k bezpečné technologii“.

Prodejní verze telefonu běží na systému Android 11, zatímco firemní varianta má nainstalovaný ruský operační systém Aurora. Ruské orgány činné v trestním řízení a zaměstnanci agentury pro jadernou energii používají 2 000 podnikových kusů těchto telefonů.

Telefon pohání 12nm SoC MediaTek Helio P70.

Prodejci obhajovali špatný prodej modelu AYYA T1 tím, že většina kusů byla rozdána zaměstnancům státu a spotřebitelé si tak mohli koupit jen velmi málo kusů. Telefon je vybaven 6,5palcovým LCD displejem s obnovovací frekvencí 60 Hz a rozlišením 1600 x 720. Je poháněn SoC MediaTek Helio P70 postaveným na 12nm procesní technologii od TSMC. Přístroj je vybaven 4 GB RAM a soustava fotoaparátů na zadní straně zahrnuje 12MP a 5MP kamery. Vpředu se nachází 13MP selfie kamera.


Nenechte si ujít:


Telefon, respektive Ruský iPhone udržuje při životě obří 4000mAh baterie s nabíjecím portem USB-C. K dispozici není 5G konektivita, ale je zde slot na microSD s kapacitou 128 GB. Zběžný pohled na specifikace naznačuje, proč se telefon v zemi příliš neprodával, a přestože Apple prodej iPhonů na více než rok zastavil, ti, kteří již iPhone vlastní, jej mohou stále používat.

Apple ale omezil aplikaci Mapy, aby občané prchající ze země nemohli být sledováni pomocí funkce dopravní informace.

Funkce Apple Pay byla výrazně omezena, ale App Store zůstává otevřený, takže Rusové mohou nadále utrácet své rubly za placené aplikace. Není známo, kdy Apple v zemi obnoví prodej iPhonů, iPadů a Maců, ale dovedeme si představit, že se tak nestane, pokud Rusko neukončí válku nebo nedosáhne nějaké mírové dohody s Ukrajinou.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: phonearena.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

2 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *